
A bontás után maradt törmelék elszállítását ígérte a tulajdonos
Fotó: Veres Nándor
A sokadik hasznosítási ötlet megvalósítására készül az általa több éve megvásárolt egykori csíkszeredai iparvállalatok, a Hamerock (korábban IPICCF) és az UMTCF romos területét és megmaradt ingatlanjait birtokló tulajdonos. A törmeléket is el szeretnék takarítani.
2022. március 29., 15:532022. március 29., 15:53
Számos ötlet felmerült már az egykori vállalatok területének felhasználására, amelyet értékesítési céllal vásárolt meg 2016-ban jelenlegi tulajdonosa a csődeljárás és felszámolás nyomán.
A volt üzemcsarnokok, műhelyek legnagyobb részét a két irodaház kivételével le is bontották, a területet viszont azóta is romok borítják. Először egy ipari célú beruházás lehetősége merült fel, később, 2018-ban egy csíkszeredai vállalkozás megvásárolta a két, Hargita utcához közeli irodaházat, és tízezer négyzetméter területet, hogy klinikát, illetve palliatív ellátást biztosító központot hozzon létre. Ebből aztán nem lett semmi, az üzletet visszamondták.
– tudtuk meg Pethő Józseftől. A székelyudvarhelyi üzletember most arra vár, hogy a terület egy részét és egy épületet érintő persorozat lezárása nyomán teljesen birtokba vehesse tulajdonát. Nemsokára megkezdődik a tégla- és betontörmelék eltakarítása is – ígérte a tulajdonos, aki szerint erre megvan a vásárló, a művelethez környezetvédelmi engedélyt is igényeltek. Pethő azt mondta,
A Vasúti Építőanyag és Gépgyártó Vállalat (IPICCF) és a szomszédos, Erdőgépesítési, Szállítási és Útépítési Egység (UMTCF) az 1970-es, ’80-as években több mint háromezer embernek biztosított munkát, az 1989-es változások utáni privatizációt követően egy német partner lépett be, majd később a cégek Csibi István vállalkozó érdekeltségébe kerültek. Legtovább, 2008 januárjáig az IPICCF jogutódja, a Hamerock Metall Rt. üzemelt, akkor az alkalmazottak tömegesen távoztak a kirobbant munkakonfliktus nyomán. A munka azután nem indult újra, a Hamerock Metall és az UMTCF-HAR nevet viselő cég ellen az adósságok miatt csődeljárás indult, a per 2015-ben fejeződött be, a cégeket felszámolták.
Évekig tartó persorozat
Az ingatlan értékesítése előtti legnagyobb akadályt az elmúlt években az a persorozat jelentette, amely Pethő cége és egy csíkszeredai vállalkozó között zajlott több fordulóban – ezt ugyanis a telekkönyvben is jegyezték. A csíkszeredai vállalkozó úgy vásárolta meg az akkori Hamerock Metall cégtől a volt kovácsműhely egy részét és a hozzá tartozó területet, hogy ezt nem lehetett volna eladni, mert az ingatlanvagyont azelőtt zárolták a hatóságok. Miután az adásvételt bírósági úton sem tudta törvényesíteni, a becsapott vállalkozó azzal szembesült, hogy az új tulajdonosnak is ki kell fizetnie a vételárat, vagy el kell hagynia a nehéz munkagépek, kamionok javítására szolgáló ingatlant, az ott elvégzett jelentős befektetésekkel együtt. Erre nem volt hajlandó, perek követték egymást, de a helyzet nem változott meg. Pethő szerint már csak a kiköltözésre adott határidő lejártát kell megvárni.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
Újabb figyelmeztetéseket adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt.
Ismét medveriasztás érkezett a székelyudvarhelyiek telefonjára szombaton hajnalban, ezúttal a szombatfalvi részen látták a nagyvadat.
Kilencven, egyenként 500 kilogrammos szénabála, tíz kisebb lucernabála és egy mezőgazdasági melléképület is lángra kapott szombaton éjfél után nem sokkal Mezőzáhon – közli a Maros megyei tűzoltóság.
szóljon hozzá!