
Egészséges és fogyatékkal élő gyerekek közösen ünnepeltek
Fotó: Tuchiluș Alex
Legalább kétszáz gyermek ünnepelt örömzenével és közös tánccal a Down-szindróma világnapján a sepsiszentgyörgyi vártemplom gyülekezeti házában. A rendezvényen kicsik és nagyok együtt bizonyították be, hogy az elfogadásra és feltétel nélküli szeretetre azok is érdemesek, akik kitűnnek a tömegből.
2024. március 21., 17:072024. március 21., 17:07
„Arra kérem a Jóistent, hogy az emberekben növelje a megértést, és segítsen, hogy méltósággal, a társadalom aktív tagjaiként élhessünk teljes életet” – e szavakkal nyitotta meg az eseményt a 49 éves, Down-szindrómás Jakab Ernő, aki 14 éve jár az Diakónia Keresztyén Alapítvány által működtetett Írisz Ház foglalkozásaira.
Ezt bizonyítandó vonult a nézők elé az Írisz Ház húsz fiatalja, hogy táncos előadásukkal és jókedvvel töltsék be a teret.
Megtelt a vártemplom gyülekezeti háza, a sorok között perdültek táncra a gyerekek
Fotó: Tuchiluș Alex
A tánchoz a sepsiszentgyörgyi Speciális Iskola, valamint a Váradi József Általános Iskola négy elemi osztálya is csatlakozott, első és harmadik osztályos kisdiákok, akik a hátsó sorokban követték fogyatékkal élő társaik mozdulatait. Együtt énekeltek továbbá a Philadelphia Manócskák Down-szindrómás tagokat is felölelő zenekarával, amely két éve alakult újra. A felállásban fogyatékkal élő, egészséges gyerekek, szülők, barátok és testvérek is szerepeltek, az egyesület által foglalkoztatott gyerekeknek ugyanakkor rendszeresen szerveznek programokat, táborokat és kézműves foglalkozásokat is.
Színes kottával zenélt a Philadelphia Manócskák alakulata
Fotó: Tuchiluș Alex
A Philadelphia Pro Familia Support Egyesület 2007-ben jött létre a Down-szindrómás és más fogyatékkal élő gyermekek megsegítése céljából, támogatva őket a társadalmi beilleszkedésben. A Philadelphia Manócskák csoportjában mára számos fiatalnak és családjának nyújtanak biztonságos közeget, közülük körülbelül 15 gyermek érkezett szüleivel az idei Down-világnapi rendezvényre. Pál Réka, az egyesület foglalkozásait lebonyolító tag szerint a világjárvány óta másodjára sikerült megszervezni az eseményt, azóta újak is érkeztek a csoportba, gyarapszik a létszám.
„Az a lényeg, hogy együtt vagyunk és jól érezzük magunkat. Ezekkel a tevékenységekkel mindannyian tanulunk, szülőként is, a gyerekek pedig nagyon sokat fejlődnek.
– fogalmazta meg az összejövetel célját Pál Réka. Elmondása szerint azért is különleges az alkalom, mert ezzel zárult a három hónapig működő Fogadd el, fogadj el nevű integrációs, ismeretbővítő program, amellyel a Váradi József Általános Iskola diákjainak adódott lehetőségük közelebb kerülni fogyatékkal élő társaikhoz. Ez idő alatt bebizonyosodott, hogy
Dénes Katinka, a református vártemplom lelkésze szerint az elmúlt időkben számos rendezvényt sikerült közösen szervezni a fogyatékkal élő és egészséges gyerekekkel közösen, amelyek bár rendkívül egyszerű, játékos programok voltak, mindenki számára örömet okoztak.
Pál Réka szerint fontos, hogy már óvodás korban segítsék a beilleszkedést
Fotó: Tuchiluș Alex
Ugyanakkor a környékbeli iskolákkal is szorosan együttműködnek, hetenként fogadnak gyerekcsoportokat a gyülekezeti házban. Mint mondta, ezek nagyon jó alkalmak a közösségépítésre, így a legkisebbek is megtanulhatják, hogy mit jelent a nyitottság és feltétel nélküli szeretet.
A sokszínűség jelképeként felemás zoknikat színezhettek a kicsik
Fotó: Tuchiluș Alex
A Down-szindróma világnapját (World Down Syndrome Day) március 21-én tartják. Az eredeti ötlet Stylianos E. Antonarakis genetikustól származik, majd az ART21 nevű svájci betegcsoport átvette a napot. Az első világnapot Svájcban tartották 2006-ban. Az ünnep célja, hogy felhívja a figyelmet a Down-szindrómára, növelje a megértést, és segítsen, hogy a Down-szindrómások méltósággal és a társadalom aktív tagjaiként élhessenek teljes életet. Ezen a napon jellemzően olyan események zajlanak, amelyek felhívják a figyelmet a Down-szindrómások teljesítményére, és támogatják a függetlenségüket, önképviseletüket és döntési szabadságukat. (Forrás: Wikipédia)
Az Írisz Ház Down-szindrómás alkotóinak munkáiból készült kiállítás
Fotó: Tuchiluș Alex
Az ünnepséget közös néptánc és kézműveskedés zárta
Fotó: Tuchiluș Alex
Jégeső, heves széllökések (55-60 km/h), csapadék (15-20l/m²) ugyanakkor villámlások várhatók vasárnap délután több településen – figyelmeztet a Hargita megyei katasztrófavédelem.
A kormányzati megszorítások lecsapódásaként az eddiginél sokkal szerényebb körülmények között és a megszokott nyári időponttól eltérően ősszel szervezik meg a Székely Vágta idei, 15. kiadását.
Autó balesetezett a Kincsesfő és Görgényszentimre közötti 10-es jelzésű községi úton vasárnap délután; a hatóságok két áldozatról számoltak be, egyikük életét vesztette – közli a Maros megyei katasztrófavédelem.
Tizenhat megyében vörös, az ország többi részén narancssárga és sárga jelzésű hőségriasztás van érvényben hétfő reggel 10 óráig.
A Bethlenfalvi úton felfüggesztett jogosítvánnyal rendelkező, míg a Bethlen Gábor utcában ittasan vezető sofőrt állítottak meg a rendőrök a hétvégén Székelyudvarhelyen.
Kerékpározó gyermekeket ütött el egy ittasan vezető férfi szombat este a Temes megyei Kétfél településen. Egy 10 éves kislány meghalt, az ugyanazon a biciklin ülő 11 éves társa megsebesült.
Meglehetősen ittas állapotban igyekezett megfordulni járművével szombaton hajnalban egy nő Gyergyóalfaluban, ám végül egy sáncba sodródott – közli a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság.
10 Celsius-fokról indult a reggel Csíkszeredában június 28-án, amikor az ország nyugati és délnyugati részére vörös kánikulariasztást adott ki az Országos Meteorológiai Igazgatóság.
A rendkívüli hőség miatt több megyében korlátozzák vasárnap a 7,5 tonnánál nagyobb össztömegű járművek forgalmát az autópályákon, gyorsforgalmi utakon és országutakon.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
szóljon hozzá!