
Egészséges és fogyatékkal élő gyerekek közösen ünnepeltek
Fotó: Tuchiluș Alex
Legalább kétszáz gyermek ünnepelt örömzenével és közös tánccal a Down-szindróma világnapján a sepsiszentgyörgyi vártemplom gyülekezeti házában. A rendezvényen kicsik és nagyok együtt bizonyították be, hogy az elfogadásra és feltétel nélküli szeretetre azok is érdemesek, akik kitűnnek a tömegből.
2024. március 21., 17:072024. március 21., 17:07
„Arra kérem a Jóistent, hogy az emberekben növelje a megértést, és segítsen, hogy méltósággal, a társadalom aktív tagjaiként élhessünk teljes életet” – e szavakkal nyitotta meg az eseményt a 49 éves, Down-szindrómás Jakab Ernő, aki 14 éve jár az Diakónia Keresztyén Alapítvány által működtetett Írisz Ház foglalkozásaira.
Ezt bizonyítandó vonult a nézők elé az Írisz Ház húsz fiatalja, hogy táncos előadásukkal és jókedvvel töltsék be a teret.
Megtelt a vártemplom gyülekezeti háza, a sorok között perdültek táncra a gyerekek
Fotó: Tuchiluș Alex
A tánchoz a sepsiszentgyörgyi Speciális Iskola, valamint a Váradi József Általános Iskola négy elemi osztálya is csatlakozott, első és harmadik osztályos kisdiákok, akik a hátsó sorokban követték fogyatékkal élő társaik mozdulatait. Együtt énekeltek továbbá a Philadelphia Manócskák Down-szindrómás tagokat is felölelő zenekarával, amely két éve alakult újra. A felállásban fogyatékkal élő, egészséges gyerekek, szülők, barátok és testvérek is szerepeltek, az egyesület által foglalkoztatott gyerekeknek ugyanakkor rendszeresen szerveznek programokat, táborokat és kézműves foglalkozásokat is.
Színes kottával zenélt a Philadelphia Manócskák alakulata
Fotó: Tuchiluș Alex
A Philadelphia Pro Familia Support Egyesület 2007-ben jött létre a Down-szindrómás és más fogyatékkal élő gyermekek megsegítése céljából, támogatva őket a társadalmi beilleszkedésben. A Philadelphia Manócskák csoportjában mára számos fiatalnak és családjának nyújtanak biztonságos közeget, közülük körülbelül 15 gyermek érkezett szüleivel az idei Down-világnapi rendezvényre. Pál Réka, az egyesület foglalkozásait lebonyolító tag szerint a világjárvány óta másodjára sikerült megszervezni az eseményt, azóta újak is érkeztek a csoportba, gyarapszik a létszám.
„Az a lényeg, hogy együtt vagyunk és jól érezzük magunkat. Ezekkel a tevékenységekkel mindannyian tanulunk, szülőként is, a gyerekek pedig nagyon sokat fejlődnek.
– fogalmazta meg az összejövetel célját Pál Réka. Elmondása szerint azért is különleges az alkalom, mert ezzel zárult a három hónapig működő Fogadd el, fogadj el nevű integrációs, ismeretbővítő program, amellyel a Váradi József Általános Iskola diákjainak adódott lehetőségük közelebb kerülni fogyatékkal élő társaikhoz. Ez idő alatt bebizonyosodott, hogy
Dénes Katinka, a református vártemplom lelkésze szerint az elmúlt időkben számos rendezvényt sikerült közösen szervezni a fogyatékkal élő és egészséges gyerekekkel közösen, amelyek bár rendkívül egyszerű, játékos programok voltak, mindenki számára örömet okoztak.
Pál Réka szerint fontos, hogy már óvodás korban segítsék a beilleszkedést
Fotó: Tuchiluș Alex
Ugyanakkor a környékbeli iskolákkal is szorosan együttműködnek, hetenként fogadnak gyerekcsoportokat a gyülekezeti házban. Mint mondta, ezek nagyon jó alkalmak a közösségépítésre, így a legkisebbek is megtanulhatják, hogy mit jelent a nyitottság és feltétel nélküli szeretet.
A sokszínűség jelképeként felemás zoknikat színezhettek a kicsik
Fotó: Tuchiluș Alex
A Down-szindróma világnapját (World Down Syndrome Day) március 21-én tartják. Az eredeti ötlet Stylianos E. Antonarakis genetikustól származik, majd az ART21 nevű svájci betegcsoport átvette a napot. Az első világnapot Svájcban tartották 2006-ban. Az ünnep célja, hogy felhívja a figyelmet a Down-szindrómára, növelje a megértést, és segítsen, hogy a Down-szindrómások méltósággal és a társadalom aktív tagjaiként élhessenek teljes életet. Ezen a napon jellemzően olyan események zajlanak, amelyek felhívják a figyelmet a Down-szindrómások teljesítményére, és támogatják a függetlenségüket, önképviseletüket és döntési szabadságukat. (Forrás: Wikipédia)
Az Írisz Ház Down-szindrómás alkotóinak munkáiból készült kiállítás
Fotó: Tuchiluș Alex
Az ünnepséget közös néptánc és kézműveskedés zárta
Fotó: Tuchiluș Alex
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!