
A műemléképület felújítása jelentős költségekkel jár
Fotó: Pinti Attila
Noha lehetőség van az Országos Beruházási Társasághoz (CNI) is pályázni a leromlott állapotú Vigadó felújítása érdekében, a csíkszeredai városvezetés ezt biztonsági megoldásnak tartogatja. A munkálatok költségeinek nagy részét európai uniós támogatásból szeretnék fedezni – tudtuk meg.
2023. február 18., 11:592023. február 18., 11:59
A csíkszeredai Vigadó felújításának ügye már több mint 12 éve napirendre került, de megnyugtató megoldást még nem sikerült találni erre.
Fotó: Pinti Attila
Tavaly vált nyilvánossá, hogy Csíkszereda más lehetőség híján, és mert saját költségvetésből nem tudja biztosítani a szükséges felújítás költségeit, a CNI-től igyekszik támogatást igényelni ehhez, és kulturális tevékenységeknek helyet adó létesítményként jelölik meg az épület várható rendeltetését. Mint a Korodi Attila polgármesterrel folytatott beszélgetésünkből kiderült, azóta az elképzelések némiképp megváltoztak.
A városvezető kérdésünkre azt mondta, jelenleg a Vigadó állagának részletes felmérése folyamatban van, és nemsokára befejeződik. Ezután ki tudják írni a közbeszerzési eljárást a megvalósíthatósági tanulmány elkészítésére – tette hozzá.
Fotó: Pinti Attila
A felújításhoz szükséges összegért viszont elsősorban nem a CNI-hez fordulnának, hanem
Korodi magyarázatképpen kitért arra is, hogy a CNI finanszírozása a rendelkezésre álló forrásoktól függ, ugyanakkor a teljes tervezést, beruházást, közbeszerzést ők végeznék, nem a város, és ennek vannak kockázatai. Ő úgy látja, hogy 2024-ben már a tervezés és a kivitelezés szintjére juthat el a felújítás.
A Petőfi Sándor utca 38. szám alatti, 1904-ben elkészült, a Csíki Magánjavak által építtetett Vigadó, ahol az egypártrendszer idején mozi is működött, 2010-ben került a város közvagyonába, miután az országos filmforgalmazó vállalat átadta.
Fotó: Pinti Attila
Felújítására több elképzelés is született, eddig mindegyik sikertelen volt.
Négy évvel később vállalkozói inkubátorház létrehozására nyílt lehetőség pályázni az épület hasznosítása érdekében, de erről is le kellett mondani, mert a Vigadó egy kisebb részét egy cég bérelte az önkormányzattól, ez pedig kizáró feltétel volt. Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusa tavalyelőtt vette volna haszonbérbe az ingatlant, vállalva a felújítást is, de ehhez hiányoztak a törvényes feltételek, így nem sikerült.
Közvitára bocsátotta a környezetvédelmi minisztérium a Környezetvédelmi Alapkezelő (AFM) 2026-os költségvetéséről szóló határozattervezetet – közölte szombaton Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter.
Összehangolt közlekedésbiztonsági akciót tart a 15-ös országúton vasárnap a rendőrség. Érdemes lesz vigyázni a forgalmas útvonalon, amely áthalad Maros megyén, és Hargita megye északi részét is érinti.
Medvetámadás áldozata lehetett egy nő, akinek a Beszterce-Naszód megyei Telcs község területén találták meg a holttestét pénteken.
Az áprilisban megválasztott képviselők ünnepélyes eskütételével megalakult az Országgyűlés szombaton Magyarországon.
Megválasztották miniszterelnöknek Magyar Pétert az Országgyűlés alakuló ülésén szombaton.
Tizenkét év után kerül vissza az Európai Uniós zászlója a magyar parlament épületére Forsthoffer Ágnes szombaton megválasztott országgyűlési elnök első döntése szerint.
Egy kamion és egy személyautó ütközött össze szombaton reggel Olténiában, aminek következtében a teherautó felborult, a sofőrje pedig a helyszínen életét vesztette.
Az áprilisban megválasztott képviselők ünnepélyes eskütételével megalakult az Országgyűlés szombaton Magyarországon. Az új parlament megalakulásával megszűnt a 2022-ben hivatalba lépett, Orbán Viktor vezette Fidesz-KDNP-kormány megbízatása.
Közzétették a belügyminisztérium Facebook-oldalán azokat a hőkamerás légi felvételeket, amelyek nagyban hozzájárultak a Bihar megyei gyilkosság fő gyanúsítottjának elfogásához.
Leégett a szombatra virradóan a Retyezát-hegység Pietrele-völgyében lévő Encián (Gențiana) menedékház.
szóljon hozzá!