
Fotó: Gecse Noémi
Tizenhetedik alkalommal szerveznek színjátszó találkozót Csíkszentmihály községben a hétvégén, ezúttal Csíkajnádon.
2018. október 08., 10:052018. október 08., 10:05
A közelgő esemény részleteiről sajtótájékoztatón számoltak be a szervező Vacsárcsi Ifjúsági és Kulturális Egyesület (VIKE) és a csíkajnádi Szent István Szervezet képviselői az Ajnád Panzióban pénteken.
Fodor Zoltán, a Vacsárcsi Ifjúsági és Kulturális Egyesület (VIKE) programfelelőse felszólalásában emlékeztetett, az előző tizenhat alkalomból kétszer Szentmihályon, nyolcszor Vacsárcsiban, hatszor pedig Ajnádon találkoztak a térség amatőr színjátszói.
Az előző évekhez hasonlóan idén is fontosnak tartották, hogy a színdarabok mellett más kulturális, szórakoztató előadások is színesítsék a találkozó programját, így ebben az évben a péntekig jelentkezett három színjátszó csoport fellépése mellett néptánc előadásokat, a Gyimesvölgye Férfikórus élőzenés műsorát, valamint a csíkszentgyörgyi Székely Góbékból Józsi és Mári humoreszkjét is láthatják a jelenlevők – részletezte a szervező.
A VIKE elnöke, Bíró Mária a vacsárcsi néptánccsoport és színjátszócsoport tevékenységét ismertette. Többek között elmondta, a néptánccsoportban 65 helybéli táncol három korosztályban, s
Mindkét szereződés célja, hogy erősítsék a gyermekekben, fiatalokban a közösségi szellemet, az összetartást, illetve hogy olyan értékrendet kínáljanak a közösség számára, amelyben fontos a gyökerekhez való kötődés, a néphagyományok megélése. Bogos Róbert, a csíkajnádi Szent István Szervezet (SzISz) programfelelőse kiemelte, a színjátszó találkozó egyrészt a vidéki színjátszást népszerűsíti, ugyanakkor lehetőséget biztosít a tapasztalatcserére is. Emiatt tartják fontosnak évről-évre megszervezni a korábbi évek tapasztalatait felhasználva.
Mintegy zárásként Fodor Zoltán megjegyezte, az idei Műkedvelő Színjátszó Találkozóra új logót készítettek, új arculatot adtak a rendezvénynek, bízva a folytatásban. S mivel vannak, akik azzal magyarázzák távolmaradásukat, hogy nem tudtak időben az eseményről, rövidesen nekifognak a jövő évi szervezésének is. Ennek részeként november elején a Hargita Megyei Kulturális Központtal tartanak egy szakmai napot Vacsárcsiban, ahová elhívják a csíki és gyergyói kulturális szerveződések vezetőit.
Fotó: Gecse Noémi
A találkozó programja
Mint a szervezők beszámoltak, vasárnap, október 14-én délután háromnegyed négykor nyitják meg a találkozót a csíkajnádi kultúrotthonban, négytől a csíkvacsárcsi Búzavirág Néptánccsoport felcsíki táncokat ad elő, utánuk Zádor Fanni és Czirják Beatrix színművészetis egyetemi hallgatók Hajnóczi Péter novelláiból adnak ízelítőt a jelenlevőknek. A csíkvacsárcsi Cserevirág Néptánccsoport által bemutatott marosszéki táncok után pedig a Szentegyházi Vigyorgók adják elő Az okos lány és A főtt borsó című népmeséket. A csíkszentsimoni színjátszók Rubio Lajos Az új szakács című jelenetét, a csíkvacsárcsi amatőr színjátszó csoport pedig Móricz Zsigmond A sátán című színdarabját viszik színpadra. Az előadások után a Gyimesvölgye Férfikórus műsora következik, majd a csíkszentgyörgyi Székely Góbékból Józsi és Mári szórakoztatja a közönséget. A fellépések után értékelik és díjazzák a színjátszók előadásait.
Zivatarokra figyelmeztető előrejelzést adott ki hétfőn az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a hegyvidéki térségekre, valamint Bánság, Körösvidék, Olténia, Erdély nagy része és Munténia északnyugati részének több megyéjére.
A meteorológiai szolgálat (ANM) hétfői figyelmeztető előrejelzése szerint szerdáig meleg időre és kellemetlen hőérzetre lehet számítani az egész országban.
Hétfőn 12 órakor lejárt az ultimátum, amelyben a Nemzeti Liberális Pártból (PNL) vezetése felszólított öt politikust, hogy lépjenek ki a pártból, ellenkező esetben kizárják őket a PNL-ből.
A képviselőház és a szenátus házbizottságának hétfői ülésén hozott döntés szerint hétfőn 21:30-kor kezdődő ülésén szavaz a parlament plénuma Adrian Veștea kormányáról.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) képviselője, Claudiu Năsui öt intézkedést javasol a leendő kormánynak, amelyek szerinte segítenék a román gazdaságot.
Egy férfi és egy nő meghalt, további három személy pedig megsérült egy vasárnap esti balesetben a Bihar megyei Éradonyban.
Megérkezett a hétvégére az idei nyár első hőhulláma, az országos csúcs vasárnap délután egy tizeddel meghaladta a 36 Celsius-fokot Románia déli részén, Calafatnál.
Csaknem hárommillió forint bírságot kapott az a sofőr, akinek a kisbuszában 760 doboz csempészcigarettát találtak a pénzügyőrök – közölte a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) hétfőn az MTI-vel.
Donald Trump amerikai elnök éles és trágár szavakat használva katonai erő alkalmazásával fenyegette meg vasárnap Iránt arra az esetre, ha nem volna hajlandó hosszú távú békemegállapodást kötni és a Hormuzi-szoros ismételt lezárásával próbálkozna.
Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök vasárnap benyújtotta a parlamentnek kormánya programját és a miniszterjelöltek névsorát.
szóljon hozzá!