
Átalakítják a régi részlegeket, környezetkímélőbb technológiát szeretnének alkalmazni
Fotó: Haáz Vince
A marosvásárhelyi vegyipari kombinát egyik jelképe, a hűtőtorony lebontása csak a változás, nem a vég kezdete – nyugtatta meg a közvéleményt Josh Zacharias, a marosvásárhelyi Azomureș vezérigazgatója, aki jelezte: a lebontott torony helyére napelemparkot telepítenek, továbbá dolgoznak a hidrogén előállítását célzó projekten is.
2023. szeptember 20., 14:132023. szeptember 20., 14:13
Amikor a vegyipari kombinát bejelentette, hogy lebontja a három 55 méter magas torony egyikét, sokan azon kezdtek morfondírozni, hogy ez a nagyüzem végének a kezdete.

Jókora felfordulást okoz majd Marosvásárhelyen és Maroskeresztúron a vegyipari kombinát 55 méter magas tornyának romba döntése. Az előkészületek már javában zajlanak.
Mint többször cikkeztünk róla, a kombinát a magas gázárak miatt lassan két éve csak takaréklángon működik, bár az alkalmazottakat nem bocsátotta el, jelenleg is csak kapacitása 15 százalékával termel, nem gyártja, csak csomagolja a műtrágyát.
A vegyipari kombinát vezérigazgatója cáfolta a gyár lebontásáról, végleges bezárásról szóló híreszteléseket, és arról beszélt, hogy ez nem a vég, hanem a változás, a zöldítés kezdete. Kiemelte, hogy az elmúlt időszak nagyon nehéz volt számukra, hiszen az ukrajnai háború miatt is erősen megnövekedett a gázár, így
Beszélt arról is, hogy több környezetvédelmi beruházás volt a gyárban, hiszen lépést kell tartaniuk az uniós zöldegyezmény követelményeivel. Ennek része az is, hogy
Josh Zacharias azt is elmondta, hogy dolgoznak a hidrogén előállításához szükséges berendezések beszerzésén is. Mint ismert, Maros megye részesülni fog a méltányos átállási alapból, és többek között hidrogén előállítására is lehívhatók lesznek jelentős pénzalapok. A vegyipari kombinát a termelés során a gázt ki tudná váltani hidrogénnel, de egyelőre Maros megyében senki nem állítja elő ezt a környezetkímélő energiahordozót.
Josh Zacharias: ez nem a vég, hanem egy új kezdet
Fotó: Haáz Vince
A vezérigazgatótól megtudtuk, hogy
Jelenleg a megvalósíthatósági tanulmányokat készítik elő, és terveik szerint két-három éven belül tudják ezt a zöldítést meglépni.
Ami a műtrágyához szükséges alapanyagok és a mezőgazdaságban oly fontos szerepet betöltő műtrágya gyártását illeti, Josh Zacharias azt mondta, még nem tudja a pontos időpontot, de készülnek a gyár teljes beindítására, a nagyüzemi termelésre.
Az Országos Hidrológiai és Vízgazdálkodási Intézet (INHGA) hétfőn kiadott előrejelzése szerint a Duna vízhozama a romániai belépési pontnál, Báziásnál a következő napokban várhatóan másodpercenként 1600 köbméterre nő.
A pilóta lelki nyugalmának, felkészültségének, magabiztosságának, a honvédség és a tűzoltók gyors reagálásának köszönhető, hogy nem esett kár a civil infrastruktúrában a Gripen vadászgép lezuhanásakor.
Régiónként eltérő árazással 10-15 százalékkal emeli a Google a YouTube Premium előfizetés árát szeptembertől. Romániában 29 lej helyett 32 lej lesz az előfizetés a reklámmentes videómegosztóra.
Fizetésképtelenségi eljárás megindítását kezdeményezte a Lukoil romániai olajfinomítójának tulajdonosa, a Petrotel Lukoil, hogy időt nyerjen tevékenységének újraindításához – írja az MTI az Economedia.ro gazdasági hírportálra hivatkozva.
Egy ház körül mintegy 300 méteres körzetben evakuálták a lakókat hétfőn Vrancea megyében, miután egy diófa tetején egy lezuhant drónra bukkantak; a területet a vizsgálatok befejezéséig lezárták.
Erősödött hétfőn a lej az euróval és a svájci frankkal szemben, az amerikai dollár viszont drágult. Az arany ára is emelkedett, grammonként már több mint 672 lejt ér.
Összehangolt közúti ellenőrzést tartottak vasárnap a 15-ös országúton, Maros és Hargita megyében is. A négyórás akció során több mint 330 szabálysértést állapítottak meg, ezek túlnyomó többségét gyorshajtás miatt.
Három, alkohol befolyása alatt vezető sofőrt azonosítottak a Hargita megyei rendőrök augusztus 22-én és 23-án. Az egyik esetben a járművezetőnek jogosítványa sem volt, ráadásul az autón más gépkocsihoz tartozó rendszámtáblák voltak.
Változékony időjárás várható a következő két hétben: lesznek napok, amikor 31 Celsius-fokig emelkedik a hőmérséklet, máskor viszont mindössze 24 fok körül alakulnak a nappali csúcsértékek; csapadékra többször is számítani lehet.
szóljon hozzá!