
Már csak néhány utcában kell aszfaltozni a befejezésig
Fotó: Erdély Bálint Előd
Már csak kopóréteg aszfaltot kell leterítsenek, illetve az útpadkákat kell rendbe tegyék, ezzel befejeződnek az utcák hatvan százalékát érintő útfelújítások Lövétén. A növekvő árak ez esetben is hátráltatták a munkálatokat – a megbízott vállalkozó jóindulatán múlik a siker.
2022. szeptember 28., 11:472022. szeptember 28., 11:47
Az Európai Unió Vidéki Beruházások Ügynökségénél (AFIR), valamint a Helyi Fejlesztések Országos Programjában (PNDL) pályázott sikeresen a lövétei önkormányzat az utcák többségének leaszfaltozása érdekében – emlékeztetett Mihály Dénes, a község polgármestere. Mint mondta, az EU-s projekt esetében, amely több helyi utca mellett a Szeltersz-völgyén áthaladó községi út rendbe tételét foglalta magába, már tavaly sikerült befejezni a munkát.
A PNDL-s projekt több mint húsz utca leaszfaltozását tartalmazta, ám ez esetben némileg elhúzódott a munka. Mostanra megvalósult ugyan minden betervezett helyszínen az alapréteg aszfalt leterítése, ám néhány utcában a kopóréteg elhelyezése még hátra van. Mindemellett az útpadkák rendbetétele is várat magára.
– fogalmazott az elöljáró.
Fotó: Erdély Bálint Előd
A kivitelezést akadályozó problémákat kifejtve Mihály Dénes egyértelműen a megnövekedett építkezési anyagárakat nevezte meg a gondok forrásaként. Mint mondta, ennek következtében ugyanis a korábban áfa nélkül 7,7 millió lejre becsült felújítás értéke jelentősen megemelkedett. A kormánytól ugyan kapnak némi költségvetés-kiegészítést a kivitelezéshez, ám így is marad fenn összeg, amelyet nem tudnak előteremteni.
– így az elöljáró.
Fotó: Erdély Bálint Előd
Kérdésünkre Mihály rámutatott, a beruházás végén az utcáknak nagyjából a hatvan százaléka lesz leaszfaltozva. Arról is beszélt, hogy az Anghel Saligny programban pályázva további, több mint tízmillió lejes támogatást nyertek a fennmaradó utcák rendbetételére, a kivitelezésnek viszont jó esetben is csak jövő nyáron tudnak nekifogni. A polgármester egyébként már előre fél a megvalósítástól, hiszen bár aktuális árakkal számoltak a szükséges dokumentumok leadásakor, az idő múlásával ismét drágulhatnak az építkezési anyagok, így gondokat okozhat a projekt finanszírozása.
A március 15-i ünnepségsorozat zavartalan lebonyolítása okán útlezárásra és forgalomkorlátozásra számíthatunk Csíkszeredában és Sepsiszentgyörgyön.
Hamis nyilatkozattétellel és bigámiával vádolnak egy nőt, miután másodszor is megházasodott, anélkül hogy elvált volna az első férjétől. A nő az anyakönyvvezető előtt azt állította, hogy semmilyen jogi akadálya nincs a második házasságnak.
Európában – így Romániában is – strukturális gázolajhiány tapasztalható, ezért a térség jobban függ az importtól, mint a benzin esetében.
Meghaladta a literenkénti 9 lejt a standard gázolaj ára, standard benzint pedig már csak 8,5 lej fölötti összegért tankolhatunk a Rompetrol és az OMV töltőállomásokon Székelyföldön, miután pénteken újabb 9 banival emelkedett az üzemanyagok ára Romániában.
A tavaly februári 9,62 százalékról idén februárban 9,31 százalékra csökkent az éves infláció Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Ilie Bolojan a csütörtöki kormányülés utáni sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a kormány intézkedéseket fontolgat az üzemanyagárak emelkedésének mérséklésére, ha a közel-keleti konfliktus miatt a drágulás a következő időszakban is folytatódik.
Elfogadta a kormány csütörtöki esti ülésén azt a határozatot, amely szerint július 1-től a jelenlegi 4050 lejről 4325 lejre nő a bruttó minimálbér.
Jóváhagyta csütörtök esti rendkívüli ülésén a Bolojan-kabinet a 2026-os állami költségvetés tervezetét, amelyet a parlament elé terjesztenek.
A romániai polgárok valamivel több mint fele (50,4 százalék) úgy véli, hogy az Európai Unió és az Egyesült Államok közötti feszültségek körülményei között Romániának egyensúlyt kellene fenntartania a két partner között – derül ki egy felmérésből.
Öt székelyföldi helyszínen mutatják be Demeter Szilárd Hazaszótár című könyvét március 14-20. között.
szóljon hozzá!