
Képünk illusztráció
Fotó: Beliczay László
A fertőzési ráta csökkenésével enyhülni kezdett a nyomás a Hargita megyei egészségügyi rendszeren, de a javuló járványügyi helyzet még korántsem ad okot a lazításokra az előírások betartását illetően – véli a megyei egészségügyi igazgatóság vezetője. Tar Gyöngyi arról is beszélt lapunknak, hogy miként zajlik a koronavírus elleni védőoltás érkezésére való felkészülés, és hogy járványügyi szempontból mire számítanak a decemberi ünnepek és események miatt.
2020. december 04., 09:222020. december 04., 09:22
Hargita megye az elmúlt napokban zöld besorolásúvá, majd keddre az ország legalacsonyabb fertőzési rátájú megyéjévé vált Gorj megyével együtt. Érződik, hogy enyhül a nyomás a kórházakon, és – amint arról Tar Gyöngyi, a Hargita Megyei Egészségügyi Igazgatóság vezetője beszámolt – már nem azzal telik a hétvége, hogy helyet próbálnak keresni egy-egy súlyos állapotban lévő koronavírusos betegnek más megyék kórházainak az intenzív terápiás részlegein.
A járványügyi helyzet javulása azonban nem ad okot a lazításokra az előírások betartását illetően, erre figyelmeztet azoknak a megyéknek a helyzete is – például Argeș megyéé –, amelyekre az alacsony fertőzési ráta miatt korábban pozitív példaként tekintettek országszerte, ugyanis ezekben ismét megnőttek az esetszámok, Konstanca megyében pedig a karantén sem hozott számottevő javulást – magyarázta az igazgatóság vezetője a járványügyi előírások betartásának a fontosságával kapcsolatban.
Tar Gyöngyi elmondta, tisztában van vele, hogy mindenkinek elege van már abból, ahogyan az elmúlt hónapokban éltünk, de fontos, hogy a lakossági fegyelmezettség kitartson a koronavírus elleni védőoltás megérkezéséig.
– fogalmazott. Tar Gyöngyi az év végi ünnepekkel, a parlamenti választásokkal, háztáji disznóvágásokkal, tehát a fertőzés terjedésének a kockázatát hordozó eseményekkel kapcsolatos kérdésünkre elmondta, arra számítanak, hogy decemberben nőni fognak az esetszámok a megyében is. Azért, hogy a járványügyi helyzet ne forduljon rosszra, azt tanácsolja a lakosságnak, hogy minél szűkebb családi körben ünnepeljék meg a karácsonyt, a szenteste utáni napokban szokásos, látogatásokkal járó köszöntéseket pedig idén mellőzni kellene. A szakember szerint a védőoltás megérkezéséig ki kellene tartania a lakossági fegyelmezettségnek.
A védőoltást egyébként elsőként az egészségügyi dolgozók fogják megkapni a kórházakban kialakítandó oltási központokban. A megyei egészségügyi igazgatóság által elvégzett felmérés eredménye szerint
Összességében az eredmény jó, tekintve, hogy még a tájékoztatási kampány elején járnak – közölte Tar Gyöngyi. A civil lakosság körében elsőként a 60 évesnél idősebbek oltathatják majd be magukat, ugyanis az idősebb korosztályt veszélyezteti leginkább a vírus. Ők a területi oltásközpontokban fogják megkapni a védőoltást, ezeknek a központoknak a kijelölése a napokban történik meg.
Az egészségügyi igazgatóság vezetője az érintett városok polgármestereivel is egyeztet a célnak megfelelő helyiségek beazonosítása érdekében. Az igazgatóság által megkapott központi tájékoztatás szerint a háziorvosok szakmai szervezeteivel már egyeztetett az oltáskampány lebonyolítását koordináló központi bizottság arról, hogy a háziorvosok jegyzik majd elő a védőoltást igénylő 60 évesnél idősebb pácienseiket az immunizálásra. A védőoltások beadási folyamata nagy szervezési munkát igényel majd – véli Tar Gyöngyi. Tudományos körökből származó, illetve az általa olvasott szakmai információk szerint a mínusz 80 Celsius-fokos tárolási hőmérsékletet igénylő védőoltások a kiolvasztásuk után még öt napig lesznek felhasználhatók.
Majdnem ezer hektárral csökkent a burgonyával beültetett Hargita megyei szántóföldek összterülete múlt évhez képest. Vannak azonban kedvező változások is a mezőgazdaság szerkezetének alakulásában.
A Mars és az Uránusz ritka bolygóegyüttállását lehet majd megfigyelni a Fiastyúk csillaghalmaza alatt július 4-én, a hajnali égen.
Nicușor Dan reméli, hogy meglesznek az eszközei a rendszer megreformálásához. Az államfőt az újságírók azokra a vádakra reagáltatták, amelyek szerint maga is a „rendszer” része.
Hangulatos hétvége vár a kézdivásárhelyiekre és a környékbeliekre, miután pénteken kezdődik és vasárnap estig tart a város ünnepe. A Sokadalom egyetlen anyaországi meghívottja, a Bikini együttes mindjárt az első nap során fellép.
Autóba zárva maradt egy négy hónapos csecsemő csütörtökön Gyulafehérváron, miután a jármű automatikusan bezáródott, miközben a kulcs bent maradt.
Magyar anyanyelvűként munkát keresel Romániában? A Jooble segít megtalálni a legjobb romániai állásokat. Olvasd el összefoglalónkat!
A lakóépületek építési költségei 2015 és 2025 között átlagosan 48,2 százalékkal emelkedtek az Európai Unióban (EU) – derül ki az Eurostat csütörtökön közzétett adataiból.
Huszonhat, fogyatékkal élő felnőtteket gondozó otthonban függesztik fel a beutalásokat – döntötte el a Maros megyei tanács a szakigazgatóság kérésére. Az uniós előírások miatt ezeket a nagy méretű központokat 2030-ig át kell alakítani.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) benyújtott a parlamentbe egy törvénymódosító javaslatot, amely szerint a daganatos betegek kísérői akkor is jogosultak lennének a fizetett szabadságra, ha orvosi vizsgálatokra kísérik el a beteget.
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
szóljon hozzá!