A GTK büszke csapata az esettanulmány-versenyek világkupáján
Fotó: Bokor Tóth Krisztina személyes archívuma
Első lett a vermonti nemzetközi esettanulmány-versenyen a kolozsvári Babeș-Bolyai Tudományegyetem Közgazdaság és Gazdálkodástudományi Karán tanuló magyar hallgatók csapata. A sepsiszentgyörgyi csapattaggal, Bokor-Tóth Krisztinával beszélgettünk.
2025. január 19., 20:562025. január 19., 20:56
2025. január 20., 18:372025. január 20., 18:37
– Hogyan kerültetek ki a január 6-13. között lezajlott vermonti versenyre, az Egyesült Államokba?
– Az esettanulmány-versenyek arról szólnak, hogy diákok egy valós vállalati problémára kell megoldásokat kidolgozzanak, majd egy prezentációban bemutatniuk egy vállalati szakemberekből és akadémikusokból álló zsűrinek. Ezúttal kimondottan családi vállalkozások problémáira kerestük a választ az University of Vermont által szervezett nagy presztízsű, világkupának nevezhető megmérettetésen, ami a legrégebbi a hasonló esettanulmány-versenyek közül.
– Min kellett átdolgoznotok magatokat a döntőbe jutásig?
– A verseny négy fordulós volt, mindegyikben készen kaptunk egy-egy problémahelyzetet a szervezőktől: egy 10-18 oldalas dokumentumban leírták a tudnivalókat az iparágról, a cég hátteréről, meg a megválaszolandó kérdéseket, majd négyünknek egy szobába bezárkózva, internetes vagy másfajta segítség nélkül, két laptopon négy óra alatt kellett kidolgoznunk a cselekvési tervet, majd rögtön azután angolul prezentálnunk.
– Beszélnél kicsit részletesebben is arról, hogy a családi vállalkozások milyen természetű nehézségeit kellett megoldanotok?
– Több forduló volt, az előválogatókat is beleértve négy, három esetben pedig hasonló helyzettel álltunk szemben: először
Még pontosabban: egyik vállalkozásnál az örökös nem kívánt részt venni a cég további vezetésében, tehát meg kellett keresnünk a megfelelő befektetési csoportot, amely megvásárolhatja a vállalkozást, de meg is őrzi azt, egy másik esetben a több örökös (testvér) közül ki kellett választanunk a legalkalmasabbat, és a többiek szerepét meghatározni; a maláj építkezési cég esetében pedig a generációk közötti kommunikációs problémákra kellett áthidaló megoldást találnunk.
A nagy becsben őrzött kupa
Fotó: Bokor Tóth Krisztina személyes archívuma
– Három esetet említettél, a negyedik – és utolsó – bizonyára a legkomplexebb volt. Jól sejtem?
– A negyedik esetben, a döntőben egy svájci nemzetközi vállalat volt terítéken: ez különböző ízesítőket és kozmetikai termékeket gyártott nagyon innovatív és fenntartható módon, nagy cégek voltak a partnerei (Nestlé, L'Oreal). Ebben az esetben kicsi időutazást kellett tennünk visszafelé, mert úgymond 2021-ben, a koronavírus-járvány közepette kellett eldönteni, hogy az említett cég megvásároljon-e egy francia partnercéget, amely tökéletesen illett a fejlesztési tervekbe, vagy sem? A gazdasági környezet ugye akkor elég sok kockázatot rejthetett, nekünk pedig meg kellett találnunk a család, a vezetők és befektetők számára a legkielégítőbb megoldást.
– Milyen közegben versenyeztetek, kik és honnan voltak a versenytársak?
– 24 csapat feszült egymásnak, volt köztük amerikai, kanadai, thaiföldi. Európából rajtunk kívül Németország képviseltette még magát.
– Mi volt a nehézség számotokra, illetve volt-e valamilyen előnyötök a többiekhez képest?
– A nehézség az volt, hogy nem az angol az anyanyelvünk, és a prezentáció előtt nem tudtuk leírni a szövegünket. Előnynek tekintem, hogy kimondottan jól felkészült csapatunk volt és mi, csapattagok jól ismertük egymást, összhang volt köztünk, Végül az, hogy mind dolgozunk már az egyetem egy-egy partnervállalatnál, így gyakorlati tudásunk is volt, amit fel tudtunk használni.
– Hogyan zajlott a felkészülés?
– Az egyetemen mi tagjai vagyunk a Gazdasági Tanácsadói Klubnak, amely tulajdonképpen egy vezetőképző és ahol a hasonló nemzetközi versenyekre is felkészítenek bennünket. Minket dr. Szász Levente, dr. György Lehel, dr. Rácz Béla Gergely és Kelemen Kincső doktorandusz készítettek fel, utóbbi el is kísért minket a versenyre.
Balról jobbra: Kelemen Kincső doktorandusz, Bugár Anna, Bokor-Tóth Krisztina, Bánffy Zsófia, Kovács Kata.
Fotó: Bokor Tóth Krisztina személyes archívuma
– Kérlek mutasd be akkor a csapatot is!
– Három csapattársam, Bugár Anna, Bánffy Zsófia, Kovács Kata kolozsvári egyetemista, most elsőéves mesterképzősök adatvezérelt menedzsment szakon, én pedig másodéves mesteris vagyok vállalkozásmenedzsmenten.
– Amerikában volt idő lazulásra, városnézésre is?
– Egy szabad délutánunk volt, de a vendéglátó egyetem is szervezett nekünk programokat, például több közös vacsorát, ahol ismerkedhettünk a többiekkel. Elvittek a természettudományi múzeumba is, ahol a helyi kultúra érdekességeivel is megismerkedhettünk.
Vermonti látkép
Fotó: Bokor Tóth Krisztina személyes archívuma
– Mi volt a legnagyobb élmény ezen az egyhetes kiszálláson?
Egyértelműen az, hogy összemérhettük a tudásunkat a világ más részeiről, egyetemeiről érkezett hallgatókkal, és annak ellenére, hogy nekünk nem az angol az anyanyelvünk, sikert értünk el. Illetve egyik este mindenki beszélhetett a saját egyeteméről, és
– Pár napja érkeztetek vissza az Egyesült Államokból, minden visszazökkent a régi kerékvágásba?
– Így van. Mind bejárunk dolgozni, illetve próbálunk felkészülni a január 20-án kezdődő vizsgaszesszióra.
– Mi tervezel az egyetem elvégzése után?
– Egyelőre úgy gondolom, hogy maradok a jelenlegi munkahelyemen, vagyis egy csirkehús-termékeket előállító vállalatnál, ahol marketing-specialista vagyok.
A torjai Sólyom Zoltán sokoldalú ember. Nyúltenyésztő, emellett almafák növesztésével is foglalkozik. Tanárként történelemre okítja a következő nemzedéket, amiben segítségére van hobbija, a numizmatika is.
Ha egyáltalán van olyan ország, ahová most nem vágyom vissza, az Marokkó lehet. Persze, ez egyáltalán nem azt jelenti, hogy megbántam volna a belekóstolást, csak mindent egybevetve maradt bennem némi hiányérzet. És nem föltétlenül a sörre gondolok.
Rekordhosszúságú, 21 méteres kürtőskalácsot sütöttek szombaton Csíkszentgyörgyön a hétvégi községünnep részeként, amivel a Guiness Rekordok könyvébe szeretnének bekerülni.
A Központi Választási Iroda (BEC) május 3-án, szombaton és 4-én, vasárnap is közli a választási részvétellel kapcsolatos adatokat.
Rangos egyházi eseménynek volt házigazdája Gyimesbükk szombaton. Székelyföld legkeletibb községében tartották a 28. Felcsíki Egyházi Kórustalálkozót. A római katolikus kórusok seregszemléjén több mint 600 kórustag lépett fel.
Gyergyószentmiklósra szólít az Egyfeszt július 31. és augusztus 3. között. Az összművészeti fesztivál idei kiadása is színvonalas, minőségi kulturális és zenei programokat kínál – jelentették be a szervezők.
Több mint 16 millió szál csempészett cigarettát és közel 500 kilogramm dohányt foglaltak le a rendőrök az év első három hónapjában – számolt be a Román Rendőrség szombati tájékoztatása alapján az Agerpres.
Az ország mintegy felét érintő első- és másodfokú riasztásokat bocsátott ki szombaton felhőszakadások és légköri instabilitás miatt az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Romániában nemzeti gyásznapot hirdettek Ferenc pápa temetésének napjára. Ez számos kötelezettséget ró a közintézményekre, a diplomáciai képviseletekre, a kulturális és sportesemények szervezőire. A szabályozásokról Fazakas László jogászt kérdeztük.
Gyémántmisét mutatott be pénteken délután a csíktaplocai templomban Boros Károly nyugalmazott plébános, egykori felcsíki főesperes, aki 28 éven át szolgálta a csíktaplocai híveket.
szóljon hozzá!