
Zajlik a kicsomagolás a múzeumban. Száz év után visszaérkezett tárgyakat készítenek elő a kiállításhoz
Fotó: Gergely Imre
A nemzeti összetartozás napján nyílik meg az a kiállítás a gyergyószentmiklósi Tarisznyás Márton Múzeumban, amelyen a Vákár család hagyatékából kerülnek közszemlére várostörténeti szempontból is jelentős tárgyak és dokumentumok.
2023. május 12., 18:172023. május 12., 18:17
2023. május 12., 21:172023. május 12., 21:17
Éppen száz éve annak, hogy menekülni kényszerült a városból és a Trianon utáni Romániából a 20. század elejének egyik meghatározó gyergyószentmiklósi személyisége, Vákár P. Arthur. Most egy évszázad után érkeztek vissza Budapestről tárgyak az ő és fia, az Ybl-díjas építészmérnök és festőművész Vákár Tibor hagyatékából, amelyet az unoka, ifj. Vákár Tibor őrzött.
A családi hagyaték képezi az alapját annak a kiállításnak, amelyet a Tarisznyás Márton Múzeumban hoznak létre. Amint Ferencz-Mátéfi Kriszta, a múzeum igazgatója elmondta,
és egy ehhez kapcsolódó tanulmánykötet összeállításán is dolgoznak.
A kiállítást a Nemzeti Kulturális Alap Magyar Géniusz programja révén elnyert 25 millió forintos támogatásból valósítják meg. Polgári, szecessziós lakásenteriőrhöz tartozó bútorzat darabjai, használati tárgyak, dokumentumok, képek vagy épp Vákár Tibor Gyergyószentmiklóshoz köthető építészeti tervrajzai is láthatók lesznek. Olyan tárgyak, amelyek jól reprezentálják azt a korszakot, miliőt, amelyben a múlt század elején a tehetős örmény családok éltek, akiknek sokáig nagyon fontos szerepük volt a város fejlődésében
Nem csak a Vákár család tartozott az egykori gyergyói örmény elithez, de
Mi történt velük, miért, hogyan menekültek? A város életébe milyen pluszt hoztak, és esetleg hogyan lehet visszahozni a munkásságukat? – ezekre a kérdésekre is választ kapnak majd a látogatók.
A kiállítás június 4-én nyílik meg, és legalább 2024 végéig lesz látható a Tarisznyás Márton Múzeumban.
A képviselőház szerdán döntő házként a szenátus által megszavazott formában, tehát a Szociáldemokrata Párt (PSD) módosító indítványával együtt fogadta el az energiaágazat dekarbonizációjáról szóló törvénytervezetet.
Nicușor Dan államfő szerdán a Facebook-oldalán bejelentette, hogy élettársával együtt úgy döntött: közzéteszik az elnöki hivatal honlapján Mirabela Grădinaru vagyon- és érdekeltségi nyilatkozatát.
Folytatódnak a tárgyalások az egészségügyi szakszervezetekkel az új közalkalmazotti bértörvényről, és ezen a héten van esély az előrelépésre – jelentette ki szerdán Dragoș Pîslaru ügyvivő munkaügyi miniszter.
Történelmi mélypontra, másodpercenként 1400 köbméterre süllyedt a Duna vízhozama a romániai szakasz belépő pontján, Báziásnál – közölte a román vízügyi hatóság szóvivője szerdán.
Nemzetközi színvonalú gokartpályával gazdagodott Csíkszereda. A Hargita Karting nemcsak a profi versenyzőknek kínál edzési lehetőséget, hanem a családok, a hobbigokartosok és a sportturizmus számára is új élményközpontot jelent.
Hét hónap alatt 359 alkalommal riasztották a Hargita megyei csendőrséget medve jelenléte miatt a településeken, kétszer annyiszor, mint tavaly, ugyanebben a periódusban.
Nicușor Dan államelnök kedd este bejelentette, hogy kihirdetett egy sor, az országos helyreállítási terv kritikus mérföldköveinek teljesítéséhez szükséges törvényt, valamint ratifikálta a SAFE-megállapodást.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) szerdán frissítette a vörös és narancssárga hőségriasztásokat, amelyek az ország legnagyobb részén péntek reggelig érvényesek lesznek.
Vita robbant ki két férfi között, mivel egyikük nem volt hajlandó kölcsönadni a kőműves szerszámait a másiknak. Az ordibálásba torkollt konfliktust jelezték a hatóságoknak, a Kovászna megyei csendőrség a veszekedő feleket bírsággal sújtotta.
Medvével ütközött szerdára virradóra egy személygépkocsi Erdőszentgyörgyön, de a sérült állatot nem találták meg a vadászok.
szóljon hozzá!