Hirdetés
Hirdetés

A tűzoltókkal ünnepelt Tekerőpatak közössége

•  Fotó: Balázs Katalin

Fotó: Balázs Katalin

Három pillérre építette az idei falunapokat Tekerőpatak közössége. A Gyergyóújfaluhoz tartozó falucskában vasárnap helye volt a táncnak, mulatozásnak, az önkéntes tűzoltók munkája elismerésének és a búcsús szentmisének is. Keresztelő Szent János ünnepén, amint a hagyomány diktálja, félretették a munkát a tekerőiek.

Balázs Katalin

2018. június 25., 15:292018. június 25., 15:29

„Amikor elcsüggedünk, nézzünk körül a világban: Jézus jár-kel közöttünk és általunk” – kapták útravalóként a tekerőpatakiak a búcsús szentmisén, melynek ünnepi szónoka Sajgó Balázs, a gyergyószentmiklósi Szent István plébánia lelkipásztora, a Caritas lelki igazgatója volt.

Sok helybéli már számos alkalommal tartotta csodának azt is, hogy az önkéntes tűzoltók jelenléte temérdek kártól mentette meg őket. Tüzet oltottak, árvízkárokat enyhítettek azok az emberek, akik hagyományőrzőkként is emlegethetőek, hiszen Tekerőpatakon 1903 óta van önkéntes tűzoltó alakulat, és tevékenysége azóta szakadatlan.

Hirdetés

Az ő munkájuk megkönnyítését szolgálja az a támogatás, amely a megyei tanácstól és helyi közbirtokosságtól érkezve tette lehetővé felszerelések és ruházat vásárlását.

•  Fotó: Balázs Katalin Galéria

Fotó: Balázs Katalin

Tartsanak ki, míg a fiatalok hazajönnek

A 105 éves civil szervezet vezetője, Gál István a tűzoltószertárnál fogadta a vendégeket a faluünnepen, mint mondta, felszereléssel oda kerekedtek, hogy jól állnak, csak éppen ne kellene semmit használni belőle. Huszonöten alkotják az önkéntes alakulatot, közülük sokan vannak külföldön. Ezt említette Egyed József, Újfalu polgármestere is, hogy

alig van a tekerői tűzoltók között negyven évesnél fiatalabb, az utánpótlás idegenben van.

Akik viszont itthon maradtak, és vállalták az önkéntes érték- és embermentő munkát, mindig helytálltak, a polgármester úgy fogalmazott, sosem kellett szégyenkezni miattuk. Egyed büszke is az általa vezetett községre, hiszen három nagyobb falujának mindegyikében jól felszerelt tűzoltócsapat működik, szívesen segítenek a környező falvakban is, ahányszor csak szükség van rá.

Idézet
Három komoly csapat van, három autóval és jó felszereltséggel a községben. Én köszönöm az embereknek, hogy ebben a munkában helyt állnak, és amíg hazatérnek a fiataljaink, hogy tolják tovább a szekeret, addig kérek szépen mindenkit, tartson ki!

– fogalmazott a polgármester.

Felszerelés mellé képzés is kell

Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke azt köszönte, hogy az önkéntesek mindig helyt állnak, és az „állam pénzén megfizetett hivatásosok előtt vannak mindig a helyszínen, minimalizálva a károkat, veszélyeket.” A tűzoltás mellett az árvizek és egyéb katasztrófák esetén kifejtett munkájukat is méltatta, felhívva a figyelmet azonban arra, hogy

a felszereltség bővítése mellett a képzésre is gondot kell fordítani, ezt szolgálja majd a készülő balánbányai képzési központ, és ez ad lehetőséget, hogy a tűzoltók családja is nyugodt lehessen, miközben a családfő hivatásának tesz eleget.

Tekerőpatak és fúvószenekar – a kettő elválaszthatatlan •  Fotó: Balázs Katalin Galéria

Tekerőpatak és fúvószenekar – a kettő elválaszthatatlan

Fotó: Balázs Katalin

A támogatás révén lett új létra, autóindító, valamint beszereztek elosztókat és sugárcsöveket, vízálló ruhákat, gumicsizmákat. Fontos segítség volt ez, mondja Gál István, mert Tekerőpatakon kevés a vállalkozás, a támogató. „Én nem is kértem senkitől, de nem is ajánlott fel senki pénzadományt” – közölte a parancsnok, így a mostani beszerzésnek igencsak tudnak örvendeni.

A tekerőpataki tűzoltók gyakran találkoznak egymással. A versenyek, rendezvények, tűzesetek és árvizek gyakorisága oly mértékű, hogy ahány önkéntes, annyi találkozási lehetőség biztosan adódik egy évben. Bár ők szívük szerint csak az ünneplésekre szorítanák vissza a légyottokat. Mivel a tűzoltók sosem válnak munkanélküliekké, a parancsnok elmondta, mi az, amiben hiányt szenvednek munkájuk során. Sok a bozóttűz Tekerőpatak területén, nehezen megközelíthető helyeken.

Nagy segítség lenne egy „hegyre menő autó”, mert minden alkalommal a közbirtokosságtól, polgárőrségtől kell a járművet kölcsön kérni, ha éppen nem foglalt.

Borboly úgy fogalmazott, hogy költségvetés-kiegészítésre várnak, és amennyiben a község igényt fog benyújtani, akár egy használt, négykerék-meghajtású autó beszerzésében is tudnak gondolkodni.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. július 10., péntek

„Jóakarók” használják ki a magányos időseket

Az egyedül élő idősek mellett egyre több „jóakaró” jelenik meg, aki kihasználja, kifosztja őket – figyelmeztet Csata Éva, a HIFA Egyesület elnöke, aki nyílt levélben fordult a külföldön élőkhöz, kérve, figyeljenek jobban oda itthon lévő szeretteikre.

„Jóakarók” használják ki a magányos időseket
Hirdetés
2026. július 10., péntek

Havas táj és fagypont alatti hőmérséklet ma hajnalban

Fagypont alá esett a hőmérséklet péntekre virradóan az Omu-csúcson, ahol csütörtökön fehérbe is borult a táj. Pedig még napokkal ezelőtt az elviselhetetlen kánikulára panaszkodtunk...

Havas táj és fagypont alatti hőmérséklet ma hajnalban
2026. július 10., péntek

Halálra gázolt a vonat egy idős férfit Medgyesen

Halálra gázolt a vonat pénteken a medgyesi állomáson egy 70 éves férfit.

Halálra gázolt a vonat egy idős férfit Medgyesen
Hirdetés
2026. július 10., péntek

Betört egy ablak a Ryanair egyik járatán, a kialakuló nyomáskülönbség részben kirántotta az ablak mellett ülő utast

Súlyos incidens történt péntek reggel a Ryanair Thesszalonikiből a németországi Memmingenbe tartó járatán: a felszállást követően betört a repülőgép egyik ablaka, a kialakult helyzet miatt pedig megsérült egy utas.

Betört egy ablak a Ryanair egyik járatán, a kialakuló nyomáskülönbség részben kirántotta az ablak mellett ülő utast
2026. július 10., péntek

Az év felére már megszerezte idei hiteligényének csaknem felét Románia

Románia az év első felében már biztosította az idei állami hiteligény 49 százalékát – közölte pénteken Facebook-bejegyzésében Alexandru Nazare ügyvivő pénzügyminiszter.

Az év felére már megszerezte idei hiteligényének csaknem felét Románia
Hirdetés
2026. július 10., péntek

Tovább fogy és öregszik Románia lakossága: 2080-ra 15,6 millió alá csökkenhet a népesség

Románia lakónépessége 2080-ra 15,633 millió főre csökkenhet a 2025. január 1-jén nyilvántartott 19,043 millióról – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) legfrissebb népesség-előreszámításából.

Tovább fogy és öregszik Románia lakossága: 2080-ra 15,6 millió alá csökkenhet a népesség
2026. július 10., péntek

Szemétügy Marosvásárhelyen: egymásnak ellentmond a városháza és a prefektúra

Az utcán maradhat a szemét Marosvásárhelyen, miután a prefektúra megtámadta a közigazgatási bíróságon az önkormányzat szemétszolgáltatásra vonatkozó határozatát. A városmenedzser szerint egyelőre nincs gond.

Szemétügy Marosvásárhelyen: egymásnak ellentmond a városháza és a prefektúra
2026. július 10., péntek

Továbbra is kevesebben születnek, mint amennyien meghalnak Romániában

Idén májusban is negatív volt a természetes szaporulat Romániában, a halálozások száma az 1,8-szorosa volt az élve születésekének – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) pénteken közzétett adataiból.

Továbbra is kevesebben születnek, mint amennyien meghalnak Romániában
Hirdetés