
Fotó: Balázs Katalin
Három pillérre építette az idei falunapokat Tekerőpatak közössége. A Gyergyóújfaluhoz tartozó falucskában vasárnap helye volt a táncnak, mulatozásnak, az önkéntes tűzoltók munkája elismerésének és a búcsús szentmisének is. Keresztelő Szent János ünnepén, amint a hagyomány diktálja, félretették a munkát a tekerőiek.
2018. június 25., 15:292018. június 25., 15:29
„Amikor elcsüggedünk, nézzünk körül a világban: Jézus jár-kel közöttünk és általunk” – kapták útravalóként a tekerőpatakiak a búcsús szentmisén, melynek ünnepi szónoka Sajgó Balázs, a gyergyószentmiklósi Szent István plébánia lelkipásztora, a Caritas lelki igazgatója volt.
Az ő munkájuk megkönnyítését szolgálja az a támogatás, amely a megyei tanácstól és helyi közbirtokosságtól érkezve tette lehetővé felszerelések és ruházat vásárlását.
Fotó: Balázs Katalin
A 105 éves civil szervezet vezetője, Gál István a tűzoltószertárnál fogadta a vendégeket a faluünnepen, mint mondta, felszereléssel oda kerekedtek, hogy jól állnak, csak éppen ne kellene semmit használni belőle. Huszonöten alkotják az önkéntes alakulatot, közülük sokan vannak külföldön. Ezt említette Egyed József, Újfalu polgármestere is, hogy
Akik viszont itthon maradtak, és vállalták az önkéntes érték- és embermentő munkát, mindig helytálltak, a polgármester úgy fogalmazott, sosem kellett szégyenkezni miattuk. Egyed büszke is az általa vezetett községre, hiszen három nagyobb falujának mindegyikében jól felszerelt tűzoltócsapat működik, szívesen segítenek a környező falvakban is, ahányszor csak szükség van rá.
– fogalmazott a polgármester.
Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke azt köszönte, hogy az önkéntesek mindig helyt állnak, és az „állam pénzén megfizetett hivatásosok előtt vannak mindig a helyszínen, minimalizálva a károkat, veszélyeket.” A tűzoltás mellett az árvizek és egyéb katasztrófák esetén kifejtett munkájukat is méltatta, felhívva a figyelmet azonban arra, hogy
Tekerőpatak és fúvószenekar – a kettő elválaszthatatlan
Fotó: Balázs Katalin
A támogatás révén lett új létra, autóindító, valamint beszereztek elosztókat és sugárcsöveket, vízálló ruhákat, gumicsizmákat. Fontos segítség volt ez, mondja Gál István, mert Tekerőpatakon kevés a vállalkozás, a támogató. „Én nem is kértem senkitől, de nem is ajánlott fel senki pénzadományt” – közölte a parancsnok, így a mostani beszerzésnek igencsak tudnak örvendeni.
A tekerőpataki tűzoltók gyakran találkoznak egymással. A versenyek, rendezvények, tűzesetek és árvizek gyakorisága oly mértékű, hogy ahány önkéntes, annyi találkozási lehetőség biztosan adódik egy évben. Bár ők szívük szerint csak az ünneplésekre szorítanák vissza a légyottokat. Mivel a tűzoltók sosem válnak munkanélküliekké, a parancsnok elmondta, mi az, amiben hiányt szenvednek munkájuk során. Sok a bozóttűz Tekerőpatak területén, nehezen megközelíthető helyeken.
Borboly úgy fogalmazott, hogy költségvetés-kiegészítésre várnak, és amennyiben a község igényt fog benyújtani, akár egy használt, négykerék-meghajtású autó beszerzésében is tudnak gondolkodni.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
Újabb figyelmeztetéseket adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt.
Ismét medveriasztás érkezett a székelyudvarhelyiek telefonjára szombaton hajnalban, ezúttal a szombatfalvi részen látták a nagyvadat.
Kilencven, egyenként 500 kilogrammos szénabála, tíz kisebb lucernabála és egy mezőgazdasági melléképület is lángra kapott szombaton éjfél után nem sokkal Mezőzáhon – közli a Maros megyei tűzoltóság.
szóljon hozzá!