
Fotó: Körtvélyfáji Református Egyházközség facebook-oldala
Uniós pénzforrásokból újítják fel a körtvélyfáji műemlék templomot és a háromszáz éves haranglábat. Az elnyert támogatás értéke csaknem 4,5 millió lej, a munkálatok 2026 nyaráig kell befejeződjenek.
2024. július 18., 10:162024. július 18., 10:16
2024. július 22., 17:072024. július 22., 17:07
A Szászrégen és Marosvásárhely között fekvő Gernyeszeg községhez tartozó Körtvélyfáján torony nélküli műemléktemploma van a reformátusoknak.
Mellette áll egyzsindelytetős harangláb, amelyet az 1700-as évek második felében vásárolt a gyülekezet az alsóbölkényi reformátusoktól. Az elkövetkező időszakban mindkét épületet felújítják és igyekeznek bevonni a turisztikai körforgásba.
A Gyulafehérvári Központi Feljelentési Régió székházában írták alá a napokban azt a támogatási szerződést, amely alapján a körtvélyfáji református templomot és haranglábat uniós pénzalapokból újítják fel. Az ügynökség tájékoztatása szerint az e célra biztosított pénzösszeg 4 454 257 lej.
Simion Crețu, a Központi Fejlesztési Régió vezérigazgatója szerint
Fotó: Körtvélyfáji Református Egyházközség facebook-oldala
Éppen ezért a fejlesztési ügynökségnél is hangsúlyt fektetnek a vidéki turizmus fejlesztésére, az épített örökség megmentésére. A műemléktemplomok felújítását és a turisztikai körforgásba való bevonását célzó kiírásra 12 pályázat érkezett be, az elnyerhető összeg összesen 74,65 millió lej volt.
Jári Zsolt körtvélyfáji református lelkész érdeklődésünkre elmondta, hogy
Továbbá szeretnék megőrizni az utókornak az értékes haranglábat is. A munkálatok két évig tartanak majd, a templom és harangláb felújítása mellett készül egy honlap is, amellyel népszerűsíteni tudják majd az épületegyüttest.
A kormány a közvita lezárása után dönt az országos vizsgák megszervezésére és a tanulók szociális ösztöndíjára vonatkozó oktatási minisztériumi javaslatokról – jelentette ki Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerda este a B1 TV műsorában.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) politikai bizottsága szerdán egyhangú szavazással megerősítette politikai támogatását Dominic Fritz pártelnök iránt – közölte az alakulat. A döntést a testület ülésén jelen lévő mind a 151 tag támogatta.
Jóváhagyta a kormány szerdai ülésén a vasúti infrastruktúra 2026-2030 közötti fejlesztési stratégiáját.
Augusztus 20-a nemcsak a múlt, hanem a felelősség ünnepe is, amivel minden nemzedék tartozik a hazánknak, amit örökül kaptunk és amit egyszer majd továbbadunk – mondta a miniszterelnök a Facebook-oldalára szerdán feltöltött videójában.
A betegségek nem tartanak szünetet a szabadságolások idején, a kórházakban fekvő pácienseknek folyamatosan vérre van szükségük. A véradóknak sem érdemes elfeledkezni arról, hogy a szabadság mellé a nyárba befér ez a karitatív cselekedet is.
Nicușor Dan államfő az országos helyreállítási terv (PNRR) beruházásairól egyeztet csütörtökön a Cotroceni-palotában a korábbi kormánykoalíciót alkotó pártok vezetőivel és a két illetékes miniszterrel – közölte az elnöki hivatal.
Nagy erőkkel keresik azt a 28 éves fogvatartottat, aki külső munkavégzés közben szökött meg Nagybányán szerda délután – közölte a helyi büntetés-végrehajtási intézet és a Máramaros megyei rendőrség.
Cáfolta az energiaügyi minisztérium azokat az értesüléseket, amelyek szerint a nagy ipari fogyasztók felszólítást kaptak volna áramfogyasztásuk korlátozására vagy a hálózatról való lekapcsolásra.
Törvénytervezetet nyújtott be a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) a párhuzamos felvételi rendszer megszüntetéséről – közölte szerdán a párt.
Összesen mintegy hétmillió lejre szabott ki bírságokat az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) a román tengerparton működő szolgáltatóknál és kereskedőknél július 6. és augusztus 16. között végzett ellenőrzések nyomán.
szóljon hozzá!