
Nehezen megközelíthető helyeken is dolgoztak a fiatalok
Fotó: Simon László
275 zsáknyi szemét gyűlt össze azon a takarítási akción, amelyet a Békás-szorosban szerveztek a környezetvédők középiskolás diákok részvételével. Ez volt az első a sorban, de további hasonló megmozdulásokat terveznek.
2017. május 23., 14:492017. május 23., 14:49
2017. május 23., 14:502017. május 23., 14:50
Az alagút melletti meredek hegyoldal – a jelek szerint – kényelmes szemétürítő hely azoknak, akiknek a természet megóvása, tisztasága kevésbé fontos. A Salamon Ernő Gimnázium egy osztálya – 22 fiatal – Pop Jenő vezetésével öt órai munkával tudta azt elérni pénteken, hogy összegyűjtsék innen a hatalmas szemétmennyiséget.
– állapította meg Simon László, a takarítást kezdeményező Gyergyószentmiklósi Turisztikai Iroda munkatársa. Megjegyezte, mindent találtak, ami elképzelhető, és azt is, ami nem. Autógumik és más gépkocsialkatrészek, bútormaradványok, konyhákból kikerült csontok, műanyagtányérok halmai, egy vedernyi megrohadt, és messziről bűzlő tojás is került a zsákokba a takarítás során, de
Fotó: Simon László
Az akcióban részt vett, illetve a szervezésben szerepet vállalt a Békás-szoros – Nagyhagymás Nemzeti Park, Gyergyószentmiklós Önkormányzata, a Gyergyószentmiklósi Turisztikai Iroda, a Gyilkostó Adventure Egyesület, a Viridis cég, a Monturist Kft., valamint az Erdélyi Gondűző Panzió és Étterem is. A szemeteszsákokat a Let's do it mozgalom helyi képviselője, Csergő Ottó biztosította, a megtelt zsákokat az almásmezői önkormányzat szállíttatta el. A fiatalok munkájuk végeztével jutalom-csónakázáson vehettek részt a Gyilkos-tó vizén.
A megmozdulás során megtisztult az alagút melletti domboldal és a túloldalon a szerpentin egy kis szakasza. De már vannak újabb önkéntes jelentkezők is hasonló akciókhoz. Egy hét múlva, jövő kedden a Fogarasy Mihály Általános Iskola egyik hetedikes osztálya folytatja a szoros takarítását. Ők az út mentén gyűjtik majd össze a szemetet.
Fotó: Simon László
Lesz, mit tenniük, 150 zsák van előkészítve erre a célra. Jelentkezett még egy osztály a Kós Károly iskolából is, így még két takarítás esedékes. Amint Simon László elmondta, ha ez megtörténik, akkor elmondhatják, tiszta a környék – már ami látszik. Ugyanis vannak helyek, amelyek nehezen megközelíthetők, fák takarják, de oda is jutott bőven az útról a mélybe dobott szemétből. Ennek kitakarítását iskolásokkal nem lehet megoldani.
Hogy az áldatlan állapot megszűnjön, két intézkedést tervez a nemzeti park vezetése:
Így akadályoznák meg, hogy a szemetelők odaparkolva, kényelmesen üríthessék az autó csomagteréből a hulladékot a szakadékba.
Fotó: Simon László
Ugyanakkor egy másik takarítási akció is tervben van, a Kisbékás-patak völgyét tisztítják majd ki környezetvédők. A hely adottságai miatt itt már védőruha, egyéb felszerelések és felkészültség is szükséges. Lesz, mit tenniük, rengeteg szemetet vitt oda is a víz Háromkút felől. Simon László megjegyzi: munkájuknak csak akkor van értelme, ha Háromkúton is rendezett lesz a hulladékgazdálkodás kérdése, mert másként a szemét továbbra is a patakba kerül.
A Gyilkostón és a Békás-szorosnál működő szemétszállításon is javítani kellene. Hetente jár oda a szemeteskocsi, de nem elég. A takarítási akciókhoz várják önkéntesek jelentkezését is. Érdeklődni lehet a 0744.701-815-ös telefonszámon.
Romániának jelenleg nincsenek üzemanyag-ellátási problémái, az ebben az ágazatban tevékenykedő vállalatok pedig a nemzetközi piachoz igazodó árakon vásárolnak – jelentette ki hétfőn Nicușor Dan államfő.
Nemcsak a hagyományok megélését tartják fontosnak Csíkszentkirályon, hanem azt is, hogy továbbadják azokat, példát mutassanak az ifjúságnak.
Sűrű füst keletkezett egy szászrégeni lakásban hétfőn, miután kigyulladt egy főzéshez használt készülék. Egy férfit evakuálni kellett a lakásból – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Bár már leáldozott a húsvéti képeslapküldés szép szokása, a korábban képeslapokon ábrázolt húsvéti szimbólumok tovább élnek az internetes üdvözleteken is. Vajon valaha elgondolkozunk-e azon, hogy mit üzennek a képek?
Változékony, gyakran szeszélyes időjárásra számíthatunk Székelyföldön a következő két hétben – derül ki a Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) előrejelzéséből. Az ortodox húsvét idején csapadékos idő ígérkezik a térségben is.
Összesen 13 ezer lej értékben tulajdonított el vagyontárgyakat három Hargita megyei fiatal egy kézdivásárhelyi vállalat telephelyéről, közülük kettőt már őrizetbe vettek – közli a Kovászna Megyei Rendőr-főkapitányság.
Egy lakóház melléképületében csaptak fel a lángok hétfőn délután Székelyhodoson, a tüzet már eloltották a lakók, amire a tűzoltók a helyszínre érkeztek – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Többen ültek ittasan a kormányhoz húsvét vasárnap Hargita megyében: volt, aki emiatt árokba hajtott, ugyanakkor akadt olyan sofőr is, aki nem elég, hogy ittas volt, jogosítvánnyal sem rendelkezett sőt, autója sem volt bejegyezve.
Hideg időre, erős szélre és vegyes csapadékra figyelmeztető előrejelzést adott ki hétfőn a Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM), amely Székelyföld térségét is érinti.
Gördülékenyen zajlik a levélszavazatok átvétele a Csíkszeredai Főkonzulátuson, ahol a választókat hosszabbított nyitvatartással, személyes segítséggel és rugalmas megoldásokkal is segítik, hogy mindenki érvényesen és határidőn belül adhassa le voksát.
szóljon hozzá!