
Fotó: Pinti Attila
Számos érdekfeszítő tudományos dolgozatot mutattak be a Sapientia EMTE Csíkszeredai Karán az idei Tudományos Diákköri Konferencián, kedden. A plenáris és szekcióülések mellett buli és koncert is szerepel a programban a tudomány sokszínűségének megünneplésére.
2024. május 07., 19:442024. május 07., 19:44
Egy nap. Öt tudományterület. Számtalan kutatás és dolgozat – erről szólt az idei TDK a Sapientia EMTE Csíkszeredai Karán. A diákok a mérnöki tudományok, humántudományok, neveléstudományok, gazdaságtudományok, valamint a társadalomtudományok területén mutathatták be kutatásaikat – tájékoztatott az egyetem. A program szerint a megnyitót követően, amelyen felszólalt dr. Lázár Ede egyetemi docens, dékán, Asztalos Nándor, a Hallgatói Önkormányzat elnöke, valamint dr. Máthé István, a Csíkszeredai Tehetséggondozási Bizottság elnöke, előadást tartott Székedi Levente, a Partiumi Keresztény Egyetem adjunktusa. Az Adatműveltség: az adatvezérelt világ kulcskompetenciája című bemutatójának célja volt, hogy az adatműveltség fontosságát hangsúlyozza, melynek elsajátításával tudatosabb és sikeresebb döntéseket hozhatunk. „Az adatműveltség nem csupán a statisztikai fogalmak megértését jelenti, hanem magában foglalja az adatok kritikus értékelését, értelmezését és másokkal való hatékony kommunikációjának képességét is” – fogalmaztak az előadás kivonatában.
A diákok többek között olyan témákban végeztek kutatásokat, mint Csíkszereda város légszennyezettsége, az ivóvizekből izolált antibiotikum-rezisztens baktériumok jellemzése, játék az oktatásban, a gyimesi nők vallásosságának szerepe a konfliktuskezelésben, a szépvízi Szent László-kultusz fejlődéstörténetének médiadiskurzusa, a Hargita megyei éttermek kínálatának felmérése, valamint a pénzügyi műveltségre irányuló PISA felmérés székelyföldi diákok körében.
A tudományos bemutatók után a napot koncert, díjkiosztó, állófogadás és buli színesíti.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) szerdán hőségre és kelletlen hőérzetre vonatkozó figyelmeztetéseket adott ki, amelyek csütörtöktől az ország nagy részére érvényesek lesznek.
A Duna vízhozama a romániai belépési pontnál, Báziásnál a következő három napban várhatóan másodpercenként 1300 köbméter körül stagnál, majd enyhén nő, és augusztus 25-ére eléri az 1350 köbmétert másodpercenként.
Két, a Richter-skála szerint 3,3-as, illetve 2,9-es erősségű földrengés történt az elmúlt 12 órában Buzău és Vrancea megyében, Vrancea szeizmikus térségben – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Új fejezet kezdődik a közmédia történetében augusztus 20-án, az államalapítás ünnepén elindul a független és hiteles Híradó – közölte a Duna Médiaszolgáltató Nonprofit Zrt. Sajtó és Marketing Irodája kedden az MTI-vel.
Szerdán lép államfői hivatalába Baka András. Az Országgyűlés augusztus 11-én választotta meg köztársasági elnöknek a Legfelsőbb Bíróság volt elnökét, akit a kormánypárti Tisza-frakció jelölt.
Közeledik a Száz év magány sorozatfeldolgozásának lezárása, a Netflix pedig közzétette a Grand Finale néven futó utolsó epizód előzetesét.
Nem szabad a törvényalkotást politikai bosszúra, az ellenfelek elleni támadásra használni - hangoztatta Ilie Bolojan, Románia ügyvivő miniszterelnöke kedden.
Egy tervezett ingatlanberuházás miatt tartottak közvitát kedden Kézdivásárhelyen, miután az elképzeléssel nem értenek egyet az érintett utca lakói. A felek végül is nem jutottak közös nevezőre, a végső döntés a helyi képviselő-testület kezében van.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök kedden bejelentette, hogy a Hivatalos Közlönyben hétfőn közzétették a Pályázati útmutatót az önálló akkumulátoros villamosenergia-tároló beruházásokhoz, amelyeket a Modernizációs Alapból finanszíroznak.
Nicușor Dan államelnök kedden az alkotmánybíróság feddhetetlenségi törvénnyel kapcsolatos hétfői döntésére reagálva kijelentette, várja a testület indoklását.
szóljon hozzá!