Fotó: Bíró Blanka
Kilencvennyolc év sem volt elég, hogy a magyarság feledje a trianoni traumát – fogalmazta meg a sepsiszentgyörgyi Erzsébet parkban, az egykori országzászló helyén tartott hétfő délutáni megemlékezésen Gazda Zoltán, a Sepsiszéki Székely Tanács elnöke.
2018. június 04., 21:522018. június 04., 21:52
Beszédében rámutatott, Románia európai uniós csatlakozása reménnyel töltött el, de újra rá kellett ébrednünk, hogy „kutyából nem lesz szalonna, egy hazug, álszent ország nem fog megváltozni”. Jogaink nem bővülnek, hanem csorbulnak, és az „aljas Unió” nem kéri számon a tagállamok mulasztásait – szögezte le Gazda Zoltán.
A sepsiszentgyörgyi megemlékezést a Sepsiszéki Székely Tanács és a Magyar Polgári Párt helyi szervezete rendezte meg, ám mindenik magyar párt képviselője felszólalt.
Benkő Erika RMDSZ-es képviselő rámutatott, el kell érnünk, hogy betartsák, amit 1918-ban ígértek, és ha ezt az ígéretet lefordítjuk, autonómiát jelent, azt, hogy „a magyar is hivatalos nyelv, az itthon befizetett adó itthon marad, a számunkra fontos döntéseket itthon és Bukarestben hozzák meg”.
– mondta Benkő Erika.
Ha elveszik, ami a miénk, tiltakozhatunk, ellenállhatunk, ám ha önként mondunk le, ha eladjuk a házainkat, bezárjuk az iskoláinkat, menni hagyjuk a fiainkat, akkor csak magunknak ártunk – fogalmazott a megemlékezésen Bálint József, az Erdélyi Magyar Néppárt Kovászna megyei elnöke.
„Most is félnek a szolgából lett urak, a liberális európai vezetők, ezért történhet meg, hogy ha Kolozsváron meglátnak egy erdélyi zászlót, bírságol a karhatalom, holott száz évvel ezelőtt azzal a zászlóval vonultak fel Gyulafehérváron. Ellopják a székely zászlókat, mert lopni, azt tudnak” – mondta Nagy Gábor Levente, az MPP sepsiszentgyörgyi elnöke.
A megemlékezés főszónoka Zsigmond Zoltán történész volt, aki a történelmi visszatekintő után rámutatott, ma is a beolvasztási törekvések nyilvánulnak meg, holott „mi csak magyarként akarunk élni a Kárpát-medencében”.
Szabó Lajos kanonok azért fohászkodott, hogy bátor, elkötelezett vezetőink legyenek, akik életben tartják a reményt az olyan magyar ifjúságért, amely a globalizáció világában is meg tud maradni kereszténynek és magyarnak. A megemlékezésen Szabó Fruzsina diáklány népdalokat énekelt, aztán a rendezvény a magyar és a székely himnusz eléneklésével ért véget.
Hiába nyerték meg a csíkszeredai lakók a fejlesztési ötleteikre az önkormányzat részvételi költségvetéséből a finanszírozást, mert sok esetben azok még nem valósulhattak meg. Többnyire a bürokrácia és a felmerülő többletköltségek miatt maradtak el.
Hétfőtől kezdődően lezárják a forgalmat a Transzalpina magashegyi úton.
A Coradia Stream elektromos meghajtású vonatszerelvény, az első vonat, amit a román állam az utóbbi 20 évben vásárolt, megkezdte tesztútjait Bukarest és Brassó között, és a tervek szerint november 20-ától utasokat is szállítani fog ugyanezen az útvonalon.
A mentősök és tűzoltók erőfeszítései ellenére sem élte túl az áldozat a Maros megyei Nyomáton vasárnap délután történt traktorbalesetet, már a helyszínen életét vesztette.
Idén októberben 4.706.791 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, 28.077-tel kevesebbet, mint egy hónappal korábban; az átlagnyugdíj 2735 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) vasárnap közzétett adataiból.
Románia csapata is részt vett azon a nemzetközi mentőversenyen Portugáliában, amely a világ húsz országának rohammentőcsapatait hozza össze 1999 óta. A hazai csapat első helyen végzett a Trauma Complex kategóriában.
Az elmúlt 24 órában 693 gépkocsivezetői jogosítványt vont be a rendőrség, 327-et gyorshajtás, 58-at alkohol, 13-at kábítószer befolyása alatt történő vezetés miatt – tájékoztatott vasárnap a Román Rendőrség.
Kétnapos keresés után holtan találtak rá a csíkszeredai Sándor Péter Katalinra – tájékoztatott a Hargita megyei rendőrség vasárnap délután.
Kihirdették a Marosvásárhelyen megszervezett, 32. Alter-Native Nemzetközi Rövidfilm Fesztivál díjazottjait. A 20 ezer lej értékű fődíjat idén a lengyel Michał Toczek: Egy kiégett házasság című rövidfilmje kapta.
Az idei év első kilenc hónapjában 59.056 vállalkozást töröltek a cégjegyzékből Romániában, 23,41 százalékkal többet, mint 2023 azonos időszakában – derül ki az országos cégbíróság (ONRC) vasárnap közölt adataiból.
szóljon hozzá!