
Fotó: Haáz Vince
A Maros Megyei Törvényszék helyt adott annak a keresetnek, amelyben a Maros Megyei Prefektusi Hivatal megtámadta a katolikus iskola megalapításáról szóló tavalyi határozatot. Az indoklásuk szerint egy olyan iskola, amelynek római katolikus elnevezése van, nem lehet elméleti líceum is. Frunda Csenge jogász szerint azonban a tanügyi törvény teljesen mást mond ki. Fellebbeznek a döntés ellen.
2024. augusztus 29., 12:202024. augusztus 29., 12:20
2024. augusztus 29., 17:262024. augusztus 29., 17:26
A marosvásárhelyi városi tanács tavaly elfogadta azt a határozatot, amelyben ismét kezdeményezte – a 2024-2025-ös tanévtől – a katolikus iskola létrehozását. A Maros Megyei Prefektusi Hivatal azonban ezt is megtámadta, és a Maros Megyei Törvényszék helyt adott a keresetének. Nemrég pedig a törvényszék közölte az indoklást is: a katolikus iskola, azaz a Római Katolikus Elméleti Líceum létrehozásának procedúrája teljesen törvényes volt, és minden lépést betartottak, viszont az „elméleti” és a „római katolikus” szavak összeférhetetlenek, ezért elvesztették a pert.
„Ezt elég érdekes helyzetnek találjuk, hiszen a tanügyi törvény metodológiája kimondja, hogy abban az esetben, ha kevesebb mint fele az osztályoknak nem egyházi osztály, tehát nem vallási profilú, akkor elméleti iskoláról beszélünk. Ez a katolikus iskola esetében így van, mert nulladiktól nyolcadik osztályig nincsen profilja az osztályoknak. Kilenc-tizenkettőben pedig három osztály van egy évfolyamon, és ebből egy a vallási profilú.
– magyarázta a Székelyhonnak Frunda Csenge jogász, a marosvásárhelyi önkormányzati képviselő-testület RMDSZ-es frakciójának vezetője.
Egyúttal hozzátette, nagy dolognak tartja, hogy a törvényszék igazat adott nekik abban, hogy ennek az iskolának van létjogosultsága, hiszen ezt az alapítást mind statisztikai adatokkal, mind pedig különböző olyan érvekkel alátámasztották, amit a törvényszék elfogadott és jóváhagyott. Viszont a név összeegyeztethetetlenségére hivatkozva mégis elfogadta a prefektus keresetét.
– fejtette ki Frunda Csenge.
A tanügyi törvény eljárási módja kimondja, hogy minden tanügyi évet az azelőtti év augusztusáig el kell fogadni – tehát a 2025-2026-os tanévet ebben a hónapban már el kellene fogadni –, de ez a törvényszéki ítélet most felfüggesztette ezt az alapítási módszert.
„Emiatt nem fogadtunk most el augusztusban semmit, mert várjuk ennek a történetnek a végét. Viszont amennyiben megnyerjük a pert, akkor elméletileg az idei évtől már jóvá kell hagyni a katolikus iskola megalapítását, de meglátjuk, hogy fog működni ez a gyakorlatban” – tette hozzá az RMDSZ marosvásárhelyi frakciójának vezetője.
A 2014 óta működő iskolát (amely II. Rákóczi Ferenc Római Katolikus Gimnázium néven mú) azért kellett 2018-ban miniszteri rendelettel újra létrehozni, mert korábbi létrehozásában az Országos Korrupcióellenes Ügyészség (DNA) törvénytelenséget látott, és vádat emelt Tamási Zsolt iskolaigazgató és Ștefan Someșan volt Maros megyei főtanfelügyelő ellen. A per vádiratát a bíróság visszaküldte kiegészítésre a vádhatóságnak, és a kiegészítés azóta sem történt meg, de az iskola ellen indított perek az intézmény megszűnéséhez vezettek. A tanintézet azért szálka a román nacionalista szervezetek szemében, mert a római katolikus egyház 2004-ben visszaperelte az egykor államosított marosvásárhelyi iskolaépületeit.
Mircea Abrudean szenátusi elnök kedden kijelentette, hogy a magyarországi választások eredménye az egész térség európai irányultságát erősíti meg.
A Figura Stúdió Színház ismét olyan bemutatóra készül, amely túlmutat a hagyományos színházi kereteken. Legújabb produkciója, címében A Mester és Margarita világát idézi, de „csak nyomokban tartalmazza” az eredeti mű elemeit.
A romániaiak csaknem 40 százaléka szerint az ország politikai rendszere annyira hibás, hogy teljes egészében le kell cserélni – derül ki az ARP közvélemény-kutató április 1-10. között készített felméréséből.
A legtöbb romániai lakos erősen érzi az áremelkedések hatásait, és jobban fél az iráni háború árakra gyakorolt hatásától és az üzemanyagválságtól, mint a konfliktus kiterjedésétől – derül ki az ARP közvélemény-kutató intézet felméréséből.
Az ortodox húsvéti hosszú hétvégén a rendőrök hozzávetőlegesen 2400 járművezetőnek vonták be a jogosítványát – tájékoztatott kedden a belügyminisztérium.
Harminc alkalmazottat kellett volna elbocsátani Maros Megye Tanácsánál, de átcsoportosítással ezt kivédték. A döntést rendkívüli ülésen hozták meg, ahol útfelújításokról is szavaztak.
J.D. Vance amerikai alelnök azt a meggyőződését fejezte ki amerikai idő szerint hétfőn, hogy az amerikai kormányzat bizonyosan jól együtt tud majd dolgozni Magyarország következő miniszterelnökével.
Közzétette a levélszavazatok pártonkénti megoszlását a Nemzeti Választási Iroda: a magyar országgyűlési választáson összesen 256 233 érvényes levélszavazatot adtak le.
A februári 9,31 százalékról márciusban 9,87 százalékra nőtt az éves infláció Romániában – közölte kedden az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Véget ért a tavaszi vakáció, a tanulóknak szerdától folytatódik a tanítás.
3 hozzászólás