
Archív
Fotó: Beliczay László
Az eddigi évekhez képest jelentősen többet, összesen 1,3 millió lejnyi támogatást kap Hargita Megye Tanácsától Székelyudvarhely: a megyei önkormányzat a személyi jövedelemadók visszaosztásából származó alapjából ezúttal az Orbán Balázs Általános Iskola tornatermének építését támogatják, de egy kisebb összeggel a városi zöldségpiac felújításának előkészítéséhez is hozzájárulnak.
2021. május 17., 09:032021. május 17., 09:03
2021. május 17., 11:252021. május 17., 11:25
Három beruházást jelölt meg abban a javaslatcsomagban Székelyudvarhely városvezetése, amelyet még az év elején küldtek meg Hargita Megye Tanácsának. Egyrészt 1 millió lejnyi támogatást kértek a II. Rákóczi Ferenc utcai állat- és ócskapiac felújítására, 3 millió lejt az Orbán Balázs Általános Iskolánál elkezdett tornaterem befejezéséhez, vagy 5 millió lejt a Bányai János Szakközépiskola épületfelújításának második szakaszára.
– mondta el lapunknak Albert Sándor. Székelyudvarhely városmenedzsere fontosnak tartotta hozzátenni: a tornaterem-építés állami társfinanszírozással valósul meg, itt az önrészre kért 3 millió lejt a város, ebből 1,25 milliót biztosít a megyei önkormányzat.
Idén kivételt tett az eddigi szokásjoghoz képest Hargita Megye Tanácsa, ezért kaphat Székelyudvarhely a korábbi évekéhez képest négy-ötször nagyobb összeget a visszaosztás során – magyarázta Bíró Barna Botond. Hargita Megye Tanácsának alelnöke kifejtette:
„A személyi jövedelemadókból származó bevétel hat százalékának visszaosztásával rendelkezik Hargita Megye Tanácsa, ez idén 27, 5 millió lej. Ebből hozzávetőleg 10 millió jár Udvarhelyszéknek, és ebből 1,3 millió lejt kap Székelyudvarhely. Udvarhelyszéken idén ez a legnagyobb összegű támogatás” – matematikázott Bíró.
A választásuk pedig azért esett az iskola melletti projektre, mert Kelemen Hunor miniszterelnök-helyettes, illetve Cseke Attila fejlesztési miniszter székelyudvarhelyi látogatásakor szembesültek azzal, hogy a pályázati forrásból megvalósuló beruházás becsült önrésze jelentősen magasabb lett, mint azt a város tervezte.
– summázott az alelnök.
Fotó: Erdély Bálint Előd
A fennmaradó 50 ezer lejt célirányosan a városi zöldségpiac felújításának előkészítésére szánják. „A zöldségpiac felújítási terve ugyan nem volt benne abban a csomagban, amire finanszírozást kértünk a megyei tanácstól, hanem akkor került szóba, amikor a polgármesteri hivatal és a frakciók egyeztettek a költségvetés C-listájával kapcsolatban. Az RMDSZ-frakció közbenjárására kapjuk ezt az 50 ezer lejes tételt, amelyből elkészülhet a felújításhoz szükséges megvalósíthatósági tanulmány” – avatott be a városmenedzser.
A piac átépítését és felújítását egyébként már évek óta tervezi a mindenkori városvezetés, kisebb javítások ugyan történtek a helyszínen, de jelentős fejlesztésre nem került sor. A megújításra korábbi években született egy látványterv, ám ez csupán a „mínusz egyedik lépése” a beruházásnak – fogalmazott Albert Sándor. A megvalósíthatósági tanulmány elkészültéig azonban nehéz megbecsülni, hogy saját vagy külső forrás szükséges a kivitelezéshez.
– jegyezte meg a városmenedzser, hozzáfűzve: reménye szerint nem lesz akkora anyagi vonzatú a projekt, amelyet külső forrás híján ne tudna önerőből megvalósítani a város. Megtudtuk még, amennyiben a megyei önkormányzat nem szánt volna arra összeget, akkor a város saját költségvetésébe foglalták volna bele a megvalósíthatósági tanulmány elkészítéséhez szükséges 50 ezer lejt.
Kezdeményezzük Sulyok Tamás köztársasági elnök megbíztatásának megszüntetését – jelentette be Magyar Péter miniszterelnök hétfőn az Országgyűlés ülésén napirend előtt mondott beszédében.
A Monturist vezetője rendre semmibe veszi a tulajdonosok akaratát, Gyergyószentmiklós érdekeivel ellentétes lépéseket tesz, valamint kérdéseket felvető személyi összefonódások is kiderültek – jelentette ki Nagy Zoltán, Gyergyószentmiklós polgármestere.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.
Zivatarokra figyelmeztető előrejelzést adott ki hétfőn az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a hegyvidéki térségekre, valamint Bánság, Körösvidék, Olténia, Erdély nagy része és Munténia északnyugati részének több megyéjére.
A meteorológiai szolgálat (ANM) hétfői figyelmeztető előrejelzése szerint szerdáig meleg időre és kellemetlen hőérzetre lehet számítani az egész országban.
Hétfőn 12 órakor lejárt az ultimátum, amelyben a Nemzeti Liberális Pártból (PNL) vezetése felszólított öt politikust, hogy lépjenek ki a pártból, ellenkező esetben kizárják őket a PNL-ből.
A képviselőház és a szenátus házbizottságának hétfői ülésén hozott döntés szerint hétfőn 21:30-kor kezdődő ülésén szavaz a parlament plénuma Adrian Veștea kormányáról.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) képviselője, Claudiu Năsui öt intézkedést javasol a leendő kormánynak, amelyek szerinte segítenék a román gazdaságot.
Egy férfi és egy nő meghalt, további három személy pedig megsérült egy vasárnap esti balesetben a Bihar megyei Éradonyban.
Megérkezett a hétvégére az idei nyár első hőhulláma, az országos csúcs vasárnap délután egy tizeddel meghaladta a 36 Celsius-fokot Románia déli részén, Calafatnál.
szóljon hozzá!