Hirdetés
Hirdetés

A tornaterem építésében segít Székelyudvarhelynek a megyei tanács

Archív •  Fotó: Beliczay László

Archív

Fotó: Beliczay László

Az eddigi évekhez képest jelentősen többet, összesen 1,3 millió lejnyi támogatást kap Hargita Megye Tanácsától Székelyudvarhely: a megyei önkormányzat a személyi jövedelemadók visszaosztásából származó alapjából ezúttal az Orbán Balázs Általános Iskola tornatermének építését támogatják, de egy kisebb összeggel a városi zöldségpiac felújításának előkészítéséhez is hozzájárulnak.

Kovács Eszter

2021. május 17., 09:032021. május 17., 09:03

2021. május 17., 11:252021. május 17., 11:25

Három beruházást jelölt meg abban a javaslatcsomagban Székelyudvarhely városvezetése, amelyet még az év elején küldtek meg Hargita Megye Tanácsának. Egyrészt 1 millió lejnyi támogatást kértek a II. Rákóczi Ferenc utcai állat- és ócskapiac felújítására, 3 millió lejt az Orbán Balázs Általános Iskolánál elkezdett tornaterem befejezéséhez, vagy 5 millió lejt a Bányai János Szakközépiskola épületfelújításának második szakaszára.

Idézet
Úgy gondoljuk, a most megítélt összeg egy első lépés, ami szorosabbra fűzheti az együttműködésünket Hargita Megye Tanácsával. Örülünk neki, segít abban, hogy a projekt haladjon és ne csússzon a kivitelezés

– mondta el lapunknak Albert Sándor. Székelyudvarhely városmenedzsere fontosnak tartotta hozzátenni: a tornaterem-építés állami társfinanszírozással valósul meg, itt az önrészre kért 3 millió lejt a város, ebből 1,25 milliót biztosít a megyei önkormányzat.

Hirdetés

Idén kivételt tett az eddigi szokásjoghoz képest Hargita Megye Tanácsa, ezért kaphat Székelyudvarhely a korábbi évekéhez képest négy-ötször nagyobb összeget a visszaosztás során – magyarázta Bíró Barna Botond. Hargita Megye Tanácsának alelnöke kifejtette:

egyrészt a székelyudvarhelyi városvezetéssel való partnerség jegyében döntött így a megyei tanács, másrészt azért, mert a tornaterem építését maguk is kiemelten fontosnak tartják.

„A személyi jövedelemadókból származó bevétel hat százalékának visszaosztásával rendelkezik Hargita Megye Tanácsa, ez idén 27, 5 millió lej. Ebből hozzávetőleg 10 millió jár Udvarhelyszéknek, és ebből 1,3 millió lejt kap Székelyudvarhely. Udvarhelyszéken idén ez a legnagyobb összegű támogatás” – matematikázott Bíró.

A választásuk pedig azért esett az iskola melletti projektre, mert Kelemen Hunor miniszterelnök-helyettes, illetve Cseke Attila fejlesztési miniszter székelyudvarhelyi látogatásakor szembesültek azzal, hogy a pályázati forrásból megvalósuló beruházás becsült önrésze jelentősen magasabb lett, mint azt a város tervezte.

Idézet
Jelen pillanatban erre a mintegy millió lejes többletre nem lehet korrekciót kérni a Fejlesztési Ügynökségnél, hiszen itt nagyon sok projekt van, és ez összességében túl nagy terhet jelentene az országos költségvetésben. Ellenben kiemelten fontos, hogy a kivitelezés zavartalanul folyjon idén is, ezért esett a megyei önkormányzat választása erre a beruházásra

– summázott az alelnök.

•  Fotó: Erdély Bálint Előd Galéria

Fotó: Erdély Bálint Előd

A fennmaradó 50 ezer lejt célirányosan a városi zöldségpiac felújításának előkészítésére szánják. „A zöldségpiac felújítási terve ugyan nem volt benne abban a csomagban, amire finanszírozást kértünk a megyei tanácstól, hanem akkor került szóba, amikor a polgármesteri hivatal és a frakciók egyeztettek a költségvetés C-listájával kapcsolatban. Az RMDSZ-frakció közbenjárására kapjuk ezt az 50 ezer lejes tételt, amelyből elkészülhet a felújításhoz szükséges megvalósíthatósági tanulmány” – avatott be a városmenedzser. 

A piac átépítését és felújítását egyébként már évek óta tervezi a mindenkori városvezetés, kisebb javítások ugyan történtek a helyszínen, de jelentős fejlesztésre nem került sor. A megújításra korábbi években született egy látványterv, ám ez csupán a „mínusz egyedik lépése” a beruházásnak – fogalmazott Albert Sándor. A megvalósíthatósági tanulmány elkészültéig azonban nehéz megbecsülni, hogy saját vagy külső forrás szükséges a kivitelezéshez.

Idézet
Elképzelhetőnek tartjuk, hogy köztér-helyreállítás témában a Központi Fejlesztési Ügynökségnél lehet majd a piactér felújítására pályázni, de egyelőre ezt nem lehet megjósolni

– jegyezte meg a városmenedzser, hozzáfűzve: reménye szerint nem lesz akkora anyagi vonzatú a projekt, amelyet külső forrás híján ne tudna önerőből megvalósítani a város. Megtudtuk még, amennyiben a megyei önkormányzat nem szánt volna arra összeget, akkor a város saját költségvetésébe foglalták volna bele a megvalósíthatósági tanulmány elkészítéséhez szükséges 50 ezer lejt.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. január 19., hétfő

Spanyolországi vonatbaleset: egyelőre nem tudni, van-e román állampolgár az áldozatok között

A külügyminisztérium szerint román állampolgárok eddig nem kértek konzuli segítséget Románia külképviseletétől a csaknem 40 halálos áldozatot követelő spanyolországi vonatbaleset nyomán.

Spanyolországi vonatbaleset: egyelőre nem tudni, van-e román állampolgár az áldozatok között
Hirdetés
2026. január 19., hétfő

Földrengéssel indult a hét

A Richter-skála szerint 3-as erősségű földrengés történt hétfőn 9 óra 53 perckor Vrancea megyében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).

Földrengéssel indult a hét
Földrengéssel indult a hét
2026. január 19., hétfő

Földrengéssel indult a hét

2026. január 19., hétfő

Székelyföldön is kitart a fagyos idő, éjszaka mínusz 20 fok is lehet

Fagyos időre figyelmeztető újabb riasztásokat adott ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) hétfőn Románia egész területére.

Székelyföldön is kitart a fagyos idő, éjszaka mínusz 20 fok is lehet
2026. január 19., hétfő

Több mint nyolcezer embert mentettek meg tavaly a hegyimentők

Tavaly több mint nyolcezer embert mentettek meg a hegyimentő szolgálat munkatársai Romániában, mintegy 450-nel többet, mint az előző évben.

Több mint nyolcezer embert mentettek meg tavaly a hegyimentők
Hirdetés
2026. január 18., vasárnap

Hegyimentőt bántalmazott egy férfi egy hóba esett telefon miatt

Hegyimentőt ütött meg egy férfi, miután elégedetlen volt azzal, hogy nem segített megtalálni felesége hóba esett mobiltelefonját.

Hegyimentőt bántalmazott egy férfi egy hóba esett telefon miatt
2026. január 18., vasárnap

Tiszteletbeli polgári címmel tüntetnék ki az ötéves kislányt megmentő vendégmunkást

Javasolni fogja Craiova polgármestere, hogy a város tiszteletbeli polgárává avassák azt az indiai – mint utólag kiderült, nem nepáli – vendégmunkást, aki megmentette a befagyott tóba esett ötéves kislány életét.

Tiszteletbeli polgári címmel tüntetnék ki az ötéves kislányt megmentő vendégmunkást
2026. január 18., vasárnap

Önként fizetünk jóval többet az áramért, holott akár 35 százalékkal is olcsóbban kaphatnánk

A Intelligens Energia Egyesület (AEI) szerint a háztartási villamosenergia-fogyasztók akár 35 százalékkal is csökkenthetnék a számláikat, ha szolgáltatót váltanának, mivel a piacon jelenleg 1 lej/kWh alatti ajánlatok is elérhetők.

Önként fizetünk jóval többet az áramért, holott akár 35 százalékkal is olcsóbban kaphatnánk
Hirdetés
2026. január 18., vasárnap

A gyorshajtás csak a második legfőbb ok a súlyos közúti baleseteknél

Tavaly összesen 3950 halálos és súlyos sérüléssel járó közúti balesetet történt országos szinten, kevesebb, mint az előző évben – közölte vasárnap a Román Rendőrség.

A gyorshajtás csak a második legfőbb ok a súlyos közúti baleseteknél
2026. január 18., vasárnap

Ázsiai vendégmunkás ugrott be elsőként a jeges tóba megmenteni egy kislányt – videóval

Egy nepáli vendégmunkás ugrott be elsőként szombaton egy craiovai park jeges tavába, hogy megmentsen egy ötéves kislányt. Aztán további öten – köztük a lánya apja – siettek a gyermek segítségére, de csak a vendégmunkásnak sikerült elérnie a kislányig.

Ázsiai vendégmunkás ugrott be elsőként a jeges tóba megmenteni egy kislányt – videóval
2026. január 17., szombat

Szakértő: ilyen hidegben Románia gázellátása döntően Magyarországtól függhet

Romániában a tartós, kemény fagyok idején csak korlátozottan növelhető a belföldi földgáz-kitermelés és a tartalékok kitárolási üteme, ezért az import – elsősorban Magyarország felől – elengedhetetlenné válik – figyelmeztetett a szakértő.

Szakértő: ilyen hidegben Románia gázellátása döntően Magyarországtól függhet
Hirdetés