
A Harmónia utcai játszótér, ahol még sok a tennivaló
Fotó: Haáz Vince
Külföldi mintára a marosvásárhelyi lakónegyedeket is megszépítené, vonzóbbá tenné egy csapatnyi, Kolozsváron és Brüsszelben tanuló építészhallgató.
2019. április 07., 18:582019. április 07., 18:58
2019. április 07., 18:582019. április 07., 18:58
A kezdeményezők elsősorban a lakosság véleményére kíváncsiak, de számos ötletük van arra vonatkozóan, hogyan lehetne a szocializmus éveiben épített tömbházakat barátságosabbá tenni. Parkokat, zöldövezeteket javasolnak, olyan közösségi tereket, ahol a lakók kikapcsolódhatnak, jól érezhetik magukat.
Az Undaverde Egyesület első lépésként megszervezte Marosvásárhelyen a Tudor lakónegyed napjait. Építészek, építészhallgatók tanácskoztak arról, mit tehetnének közösen az ott lakókkal, hogy a tömbházakat jellemző egyhangúság, szürkeség, rossz hangulat eltűnjön. A kezdeményező Romeo Cuc, az egyesület képviselője kísérleti programnak nevezte az elképzelést, hiszen mint mondta, a jelenlegi törvényekre is tekintettel kell lenni, illetve a költségvetési lehetőségekre is.
Ahogy a sajtónak elmondta, egyelőre egy kutatást végeznek, annak alapján készítenek egy tanulmányt, amelynek célja bemutatni, hogy ezeket
Az építész spanyolországi tapasztalataira hivatkozott, ahol azt látta, hogy a legcsúnyább épületet is meg lehetett szépíteni jó ötletekkel, az igények figyelembe vételével.
A lakosságnak is figyelnie kellene a tisztaságra
Fotó: Haáz Vince
A brüsszeli és kolozsvári építészhallgatók, illetve az építészkamara helyi és országos képviselői, valamint a Művészeti Gimnázium diákjai végigjárták a Tudor lakótelepet, felmérték az állapotokat, és munkamegbeszélést tartottak azzal kapcsolatban, hogy mit lehetne változtatni. A továbbiakban Marosvásárhely egy másik lakónegyedét mérik fel.
A lakóknak is felelősség kell vállalniuk
Ahhoz azonban, hogy egy tömbháznegyed egyenpanelljei esztétikailag is vonzóbbak legyenek, a lakosságnak is felelősséget kell vállalnia – mondta el érdeklődésünkre egy szülő a Tudor negyedben található Harmónia utcai játszótéren, amely szintén része a tervnek, az ötletgazdák egyik kiemelt helyszínén. Az épülőfélben lévő játszótér inkább hasonlít egy szeméttelephez, mint egy közösségi térhez. A mászókák és csúszdák között rengeteg műanyag hulladék gyűlt össze, palack, az építkezésből hátramaradt hulladék, vascsövek, lécek, kövek.
Péntek délben a napenergia fedezte Románia villamosenergia-fogyasztásának mintegy 70 százalékát, ez azonban nem jelentett olcsóbb áramot a fogyasztóknak – állapította meg elemzésében Dumitru Chisăliță, az Intelligens Energia Egyesület (AEI) elnöke.
Tájékoztatót tartottak pénteken Sepsiszentgyörgyön az elektronikus nyomkövető fontosságáról, valamint a családon belüli erőszak áldozatainak elérhető segítségnyújtási lehetőségeiről.
Harminc köbméter faanyag eredetét nem tudta igazolni az a kereskedelmi cég, amelyet pénteken ellenőriztek a Hargita megyei rendőrök. A fát elkobozták, és 6000 lej értékben szabtak ki bírságot.
Sárga jelzésű hőségriasztást adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) 15 megyére, köztük Maros megyére is. Székelyföld többi részét egyelőre nem érinti a kánikula, záporok és zivatarok azonban előfordulhatnak.
A Richter-skála szerint 3-as erősségű földrengés történt szombaton 5 óra 37 perckor Buzău megyében, Vrancea szeizmikus térségben – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Felvásárolták a legnagyobb árbevételű, magyar tulajdonosi hátterű székelyföldi üzletláncot, a Merkúrt - írja a Progresiv kiskereskedelmi szakportál nyomán az MTI.
Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök péntek este a Facebook-oldalán bejelentette, hogy nem indul a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöki tisztségéért a vasárnapi kongresszuson, mert nem akarja legitimálni „azt a demokrácia látszatát keltő színjátékot.
Nicușor Dan pénteken kijelentette, hogy egyes európai vezetőkkel is tárgyalt a romániai politikai válságról, és ismertette velük az általa legvalószínűbbnek tartott forgatókönyveket.
Az Alkotmánybíróság (Ab) tagjai pénteki döntésükkel kimondták, hogy Sulyok Tamás köztársasági elnöknek és az Ab elnökének is távoznia kell – közölte Magyar Péter kormányfő a Facebook-oldalán.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) országos vezetősége pénteken egyhangú szavazással úgy döntött, hogy Dominic Fritz marad a párt elnöke.
1 hozzászólás