Hirdetés
Hirdetés

A természet és a természetben lévő muzsika lesz a témája a hétvégén kezdődő Régizene Fesztiválnak

•  Fotó: Szigeti Vajk István

Fotó: Szigeti Vajk István

Számos koncerttel, hangversennyel, zenés helytörténeti túrákkal és filmvetítésekkel várják a régizene kedvelőit július 9-17 között Csíkszeredába, ahol 40. alkalommal szervezik meg a Régizene Fesztivált és kísérőrendezvényét, a Régizenei Nyári Egyetemet.

Székelyhon

2022. július 06., 15:522022. július 06., 15:52

2022. július 06., 16:462022. július 06., 16:46

Különleges programokkal készültek a Régizene Fesztivál negyvenedik kiadására a szervezők, a rendezvénysorozatot július 9. és 17. között tartják Csíkszeredában. A fesztiválról és hagyományos kísérőrendezvényéről, a Régizenei Nyári Egyetemről tegnap sajtótájékoztatón számoltak be a szervezők.

korábban írtuk

Régizene-fesztivál: középpontban a természet
Régizene-fesztivál: középpontban a természet

Tizenhat koncerttel, zenés helytörténeti túrákkal, könyvbemutatókkal, dokumentumfilm-vetítéssel, reneszánsz gyermeknappal és táncházzal, valamint borkóstolóval is várja az érdeklődőket a Csíkszeredai Régizene-fesztivál július 9–17. között.

Ferencz Angéla, a Hargita Megyei Kulturális Központ menedzsere, Filip Ignác, a fesztivál művészeti vezetője, Sógor Enikő, Csíkszereda kultúráért felelős alpolgármestere és Borboly Csaba megyei tanácselnök ismertette a fesztivál idei tematikáját, programjait és más fontosabb részleteket.

Idézet
Hálás vagyok a város nevében, hogy a Megyei Kulturális Központ és munkatársai ilyen színvonalasan szervezik meg ezt a fesztivált. Ugyanakkor büszke is vagyok, mint társszervező, hogy ennek a folyamatnak mi is részese lehetünk, hiszen nem kis dolog, hogy Csíkszereda minden júliusban tíz napra a régizene fővárosává válik, megközelítőleg 150 zenészt megmozgatva a világ minden tájáról, és olyan helyet teremtve térben és időben, ahol le lehet lassulni

– mondta Sógor Enikő alpolgármester. Filip Ignác a fesztivál zenei tartalmáról, témájáról és a XIV. Régizenei Nyári Egyetem részleteiről számolt be. Mint kifejtette:

a rendezvény idei fő témája a természet és a természetben rejlő muzsika.

Felsorolta a programokat: a fesztivál első napját reggel 9-től zenés helytörténeti túra nyitja Csíksomlyóra, fellép többek közt a világszínvonalú francia Obsidienne együttes, a Madéfalvi Schola, a Concerto Spiralis számos helyi és magyarországi meghívottal lép fel fennállása tizedik évfordulóját ünnepelve. A bukaresti Sempre együttes, Cipriana Smărăndescu, a Kájoni Consort, a Codex, a Flautó Dolce, a Canlar együttes is muzsikál a fesztiválon.

Hirdetés

Bemutatják Elena Maria Șorban Muzică din cuvânt. De la Bach la Beethoven (Zene a szóból. Bachtól Beethovenig) című könyvét, és egy dokumentumfilmet a Huene historikus furulyakészítő műhely tevékenységéről. Érdekesség, hogy a vetítés előtt fellépő Flauto Dolce zenekar használja az ebben a műhelyben készülő furulyákat.

A Reneszánsz gyermeknapon kézműves foglalkozások és reneszánsz játékok várják a kicsiket és nagyokat, és sor kerül a második zenés helytörténeti túrára, ezúttal Szépvízre, Szent László nyomában kirándulhatnak a jelentkezők. A fesztivál utolsó napját Erich Türk orgonakoncertje nyitja 11 órától a Szépvízi római katolikus templomban és az idén 50 éves észt Hortus Musicus fellépése zárja.

Ferencz Angéla menedzser kiemelte, hogy a szervezés kezdetekor készítettek egy felmérést, hogy visszajelzést kapjanak arról, hogyan látja a közönség a fesztivált, milyen igények fogalmazódnak meg bennük, és milyen irányba haladjon a szervezői csapat. Két nagyon erős válasz körvonalazódott a felmérés során:

az egyik, hogy maradjon ilyen a fesztivál, mint eddig, a másik pedig, hogy nyissanak erőteljesebben a fiatalok felé.

„Arculat és programok tekintetében is igyekeztünk ehhez tartani magunkat, de abban is megállapodtunk, hogy azt a színvonalat, és azt az intellektuális tempót, amit ez a fesztivál diktál, szükséges tartani, ez egyfajta igényesség és tudás, amire büszkék vagyunk” – részletezte a Hargita Megyei Kulturális Központ menedzsere, aki örömét fejezte ki, hogy

a Csíki Székely Múzeummal való partnerség megerősödni látszik, hiszen a két zenés helytörténeti túra a múzeum régészeinek tudását tükrözi.

•  Fotó: Veres Nándor Galéria

Fotó: Veres Nándor

Emellett elstartolt a múzeum Hónap tárgya elnevezésű kezdeményezése, amely szintén a fesztiválhoz kapcsolódik.

A jegypénztárnál négy olyan doromb van kiállítva, amelyek csíki kúriák leletanyagából származnak.

A doromb lesz az a kellemes hangzás, ami visszavezet bennünket a csíki uradalmi életbe, és összekapcsol a zenével, valamint a lokális értékekkel, továbbá a doromb a fesztiválon is megszólal.

Az eseményen részt vett Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke is, aki támogatásáról biztosította a rendezvényt, és elismerően szólt a szervezők munkájáról.

A fesztivál teljes programja és további részletei három nyelven megtalálhatók a regizene.ro honlapon.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. április 11., szombat

Székelyföldi szavazatok tízezrei értek már célba

A magyarországi lakcímmel nem rendelkező csaknem 497 ezer választópolgár közül 254 ezren már leadtak levélszavazatot a Nemzeti Választási Iroda (NVI) szombat reggeli adatai szerint.

Székelyföldi szavazatok tízezrei értek már célba
Hirdetés
2026. április 11., szombat

176-tal száguldott a fiatal háziasszony, nehogy odaégjen a húsvéti kalács a sütőben

Sietett, nehogy odaégjen a kalács a sütőben – ezzel magyarázta a gyorshajtás egy 35 éves nő, miután a Konstanca megyei rendőrök 176 km/órával mérték be az autóját.

176-tal száguldott a fiatal háziasszony, nehogy odaégjen a húsvéti kalács a sütőben
2026. április 11., szombat

Plasztikai sebészeti ellátásra szorult két háziasszony is a húsvéti asztal előkészítése következtében

Két nő is kórházba került Jászvásáron, miután háztartási balesetet szenvedtek a húsvéti asztal előkészítése közben. Egyikük sürgősségi beavatkozásra szorult, miután az ujja beleszorult egy turmixgépbe.

Plasztikai sebészeti ellátásra szorult két háziasszony is a húsvéti asztal előkészítése következtében
2026. április 11., szombat

Székelyföldi kedvencekre is szavazhatunk

Maros, Hargita és Kovászna megye több települése, természeti kincse is felkerült Az év úti célja vetélkedő döntősei közé. Szavazatunkkal támogathatjuk.

Székelyföldi kedvencekre is szavazhatunk
Székelyföldi kedvencekre is szavazhatunk
2026. április 11., szombat

Székelyföldi kedvencekre is szavazhatunk

Hirdetés
2026. április 11., szombat

Ittas vezetők az éjszakai utakon

Mindössze néhány óra leforgása alatt a Hargita megyei rendőrök három ittas sofőrt is elkaptak pénteken este.

Ittas vezetők az éjszakai utakon
Ittas vezetők az éjszakai utakon
2026. április 11., szombat

Ittas vezetők az éjszakai utakon

2026. április 11., szombat

A nemzettudatot nem lehet aprópénzre váltani

Tudják, mi a közös Kásás Tamásban, Nagy Feróban vagy éppen Fábry Sándorban? Hogy mindnyájan székelyföldi kötődéssel bírnak – és még sok hozzájuk hasonló közismert ikon igazolja a régi tézist, miszerint a nemzet egy és szétválaszthatatlan.

A nemzettudatot nem lehet aprópénzre váltani
2026. április 10., péntek

Marosvásárhelyről riasztottak helikoptert, miután öten is megsérültek egy balesetben

Vörös beavatkozási tervet aktiváltak Szeben megyében, miután egy három járművet és hét embert érintő balesethez riasztották a mentőegységeket. Egy mentőhelikoptert is a helyszínre vezényeltek Marosvásárhelyről.

Marosvásárhelyről riasztottak helikoptert, miután öten is megsérültek egy balesetben
Hirdetés
2026. április 10., péntek

Katonai tiszteletadással temették el Mircea Lucescut

Katonai tiszteletadással temették el pénteken a bukaresti Bellu temetőben Mircea Lucescu egykori labdarúgót és legendás edzőt.

Katonai tiszteletadással temették el Mircea Lucescut
2026. április 10., péntek

Akár 50 bani eltérés is lehet az üzemanyagárakban – érdemes megnézni, hol tankolunk

Csökkentek az üzemanyagárak Romániában, a változás pedig Székelyföldön is érzékelhető: az adatok szerint több Hargita megyei töltőállomáson is 9 lej alatt tankolható a benzin, miután rövid idő alatt több lépcsőben is mérsékelték az árakat a kutak.

Akár 50 bani eltérés is lehet az üzemanyagárakban – érdemes megnézni, hol tankolunk
2026. április 10., péntek

Sokan lemaradhatnak: így juttatható el időben a levélszavazat

Akik még nem adták le levélszavazatukat, már nem lehetnek biztosak, hogy a postai úton feladott boríték időben megérkezik. Ezért fontos, hogy azokat az RMDSZ vagy az Eurotrans Alapítvány irodáin keresztül juttassák el, vagy a konzulátuson adják le.

Sokan lemaradhatnak: így juttatható el időben a levélszavazat
Hirdetés