Hirdetés
Hirdetés

A természet és a természetben lévő muzsika lesz a témája a hétvégén kezdődő Régizene Fesztiválnak

•  Fotó: Szigeti Vajk István

Fotó: Szigeti Vajk István

Számos koncerttel, hangversennyel, zenés helytörténeti túrákkal és filmvetítésekkel várják a régizene kedvelőit július 9-17 között Csíkszeredába, ahol 40. alkalommal szervezik meg a Régizene Fesztivált és kísérőrendezvényét, a Régizenei Nyári Egyetemet.

Székelyhon

2022. július 06., 15:522022. július 06., 15:52

2022. július 06., 16:462022. július 06., 16:46

Különleges programokkal készültek a Régizene Fesztivál negyvenedik kiadására a szervezők, a rendezvénysorozatot július 9. és 17. között tartják Csíkszeredában. A fesztiválról és hagyományos kísérőrendezvényéről, a Régizenei Nyári Egyetemről tegnap sajtótájékoztatón számoltak be a szervezők.

korábban írtuk

Régizene-fesztivál: középpontban a természet
Régizene-fesztivál: középpontban a természet

Tizenhat koncerttel, zenés helytörténeti túrákkal, könyvbemutatókkal, dokumentumfilm-vetítéssel, reneszánsz gyermeknappal és táncházzal, valamint borkóstolóval is várja az érdeklődőket a Csíkszeredai Régizene-fesztivál július 9–17. között.

Ferencz Angéla, a Hargita Megyei Kulturális Központ menedzsere, Filip Ignác, a fesztivál művészeti vezetője, Sógor Enikő, Csíkszereda kultúráért felelős alpolgármestere és Borboly Csaba megyei tanácselnök ismertette a fesztivál idei tematikáját, programjait és más fontosabb részleteket.

Idézet
Hálás vagyok a város nevében, hogy a Megyei Kulturális Központ és munkatársai ilyen színvonalasan szervezik meg ezt a fesztivált. Ugyanakkor büszke is vagyok, mint társszervező, hogy ennek a folyamatnak mi is részese lehetünk, hiszen nem kis dolog, hogy Csíkszereda minden júliusban tíz napra a régizene fővárosává válik, megközelítőleg 150 zenészt megmozgatva a világ minden tájáról, és olyan helyet teremtve térben és időben, ahol le lehet lassulni

– mondta Sógor Enikő alpolgármester. Filip Ignác a fesztivál zenei tartalmáról, témájáról és a XIV. Régizenei Nyári Egyetem részleteiről számolt be. Mint kifejtette:

a rendezvény idei fő témája a természet és a természetben rejlő muzsika.

Felsorolta a programokat: a fesztivál első napját reggel 9-től zenés helytörténeti túra nyitja Csíksomlyóra, fellép többek közt a világszínvonalú francia Obsidienne együttes, a Madéfalvi Schola, a Concerto Spiralis számos helyi és magyarországi meghívottal lép fel fennállása tizedik évfordulóját ünnepelve. A bukaresti Sempre együttes, Cipriana Smărăndescu, a Kájoni Consort, a Codex, a Flautó Dolce, a Canlar együttes is muzsikál a fesztiválon.

Hirdetés

Bemutatják Elena Maria Șorban Muzică din cuvânt. De la Bach la Beethoven (Zene a szóból. Bachtól Beethovenig) című könyvét, és egy dokumentumfilmet a Huene historikus furulyakészítő műhely tevékenységéről. Érdekesség, hogy a vetítés előtt fellépő Flauto Dolce zenekar használja az ebben a műhelyben készülő furulyákat.

A Reneszánsz gyermeknapon kézműves foglalkozások és reneszánsz játékok várják a kicsiket és nagyokat, és sor kerül a második zenés helytörténeti túrára, ezúttal Szépvízre, Szent László nyomában kirándulhatnak a jelentkezők. A fesztivál utolsó napját Erich Türk orgonakoncertje nyitja 11 órától a Szépvízi római katolikus templomban és az idén 50 éves észt Hortus Musicus fellépése zárja.

Ferencz Angéla menedzser kiemelte, hogy a szervezés kezdetekor készítettek egy felmérést, hogy visszajelzést kapjanak arról, hogyan látja a közönség a fesztivált, milyen igények fogalmazódnak meg bennük, és milyen irányba haladjon a szervezői csapat. Két nagyon erős válasz körvonalazódott a felmérés során:

az egyik, hogy maradjon ilyen a fesztivál, mint eddig, a másik pedig, hogy nyissanak erőteljesebben a fiatalok felé.

„Arculat és programok tekintetében is igyekeztünk ehhez tartani magunkat, de abban is megállapodtunk, hogy azt a színvonalat, és azt az intellektuális tempót, amit ez a fesztivál diktál, szükséges tartani, ez egyfajta igényesség és tudás, amire büszkék vagyunk” – részletezte a Hargita Megyei Kulturális Központ menedzsere, aki örömét fejezte ki, hogy

a Csíki Székely Múzeummal való partnerség megerősödni látszik, hiszen a két zenés helytörténeti túra a múzeum régészeinek tudását tükrözi.

•  Fotó: Veres Nándor Galéria

Fotó: Veres Nándor

Emellett elstartolt a múzeum Hónap tárgya elnevezésű kezdeményezése, amely szintén a fesztiválhoz kapcsolódik.

A jegypénztárnál négy olyan doromb van kiállítva, amelyek csíki kúriák leletanyagából származnak.

A doromb lesz az a kellemes hangzás, ami visszavezet bennünket a csíki uradalmi életbe, és összekapcsol a zenével, valamint a lokális értékekkel, továbbá a doromb a fesztiválon is megszólal.

Az eseményen részt vett Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke is, aki támogatásáról biztosította a rendezvényt, és elismerően szólt a szervezők munkájáról.

A fesztivál teljes programja és további részletei három nyelven megtalálhatók a regizene.ro honlapon.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2025. december 28., vasárnap

Szélvihar miatt rekedtek turisták a Bilea-tónál

A szélvihar miatt nem tudják elhagyni a térséget a Bilea-tó környéki menedékházakban elszállásolt turisták.

Szélvihar miatt rekedtek turisták a Bilea-tónál
Hirdetés
2025. december 28., vasárnap

Aprószentek napja – amikor „büntetlenül” lehet csapkodni a lányokat

A karácsonyi ünnepkörhöz tartozik a Heródes által meggyilkoltatott fiúgyerekek, azaz „apró szentek” napja is, régen gazdag, mára kikopó szokásrenddel. Ilyenkor lehet büntetlenül megvesszőzni a lányokat, asszonyokat, de koránt sem nevelés céljával.

Aprószentek napja – amikor „büntetlenül” lehet csapkodni a lányokat
2025. december 27., szombat

Lázadás a beolvadás ellen – a Breaking Bad készítője hozta el 2025 egyik legjobb sorozatát

Az Apple TV-nél készült el, és futott be év végére 2025 egyik legjobb sorozata, a Pluribus. Vince Gilligan új folytatásos története egy meglehetősen egyedi apokalipszist tár a szemünk elé. Kritika.

Lázadás a beolvadás ellen – a Breaking Bad készítője hozta el 2025 egyik legjobb sorozatát
2025. december 27., szombat

Szexuális visszaélés gyanúja merült fel a Vasile Lascăr Rendőrképző Iskolában

Harmincnapos előzetes letartóztatásba helyezték szombaton a câmpinai Vasile Lascăr Rendőrképző Iskola egyik alkalmazottját, akit egy diák ellen elkövetett nemi erőszak kísérletével gyanúsítanak.

Szexuális visszaélés gyanúja merült fel a Vasile Lascăr Rendőrképző Iskolában
Hirdetés
2025. december 27., szombat

Viharos erejű szél és hófúvás várható Székelyföldön

A szél élénkülésére figyelmeztető előrejelzést bocsátott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat az ország nagyrészére, köztük a székelyföldi megyékre is.

Viharos erejű szél és hófúvás várható Székelyföldön
2025. december 27., szombat

Hol lehet sízni a hétvégén?

Ugyan korlátozottak a lehetőségek azok számára, akik hétvégén már szeretnének sízni Székelyföldön, de érdemes figyelni a sípályák honlapjait, mert az éjszakák egyre hidegebbek és a hóágyúk éjjel-nappal dolgoznak.

Hol lehet sízni a hétvégén?
Hol lehet sízni a hétvégén?
2025. december 27., szombat

Hol lehet sízni a hétvégén?

2025. december 26., péntek

Tömegkarambol: tizenegy autó ütközött össze a dél-romániai gyorsforgalmi úton – videóval

Tizenegy autó ütközött össze péntek délután a Craiovát Pitești-tel összekötő, 12-es gyorsforgalmi úton, Olt megyében. A járművekben több mint harminc ember utazott, a hatóságok aktiválták a vörös beavatkozási tervet.

Tömegkarambol: tizenegy autó ütközött össze a dél-romániai gyorsforgalmi úton – videóval
Hirdetés
2025. december 26., péntek

Karácsony éjjel is szólt a RO-Alert – dróntámadásokra figyelmeztették a Tulcea megyeieket

Oroszország a csütörtökről péntekre virradó éjszaka újabb dróntámadásokat intézett a román határ közelében lévő ukrán kikötői infrastruktúra ellen; a hatóságok RO-Alert üzenetben figyelmeztették az ukrán határral szomszédos Tulcea megye lakosságát.

Karácsony éjjel is szólt a RO-Alert – dróntámadásokra figyelmeztették a Tulcea megyeieket
2025. december 26., péntek

Beköszönt az igazi tél: erős szél és havazás, a hegyekben hóviharok várhatók

Szinte az egész országban téliesre fordul az időjárás a hétvégén: erős szél, havazás, ónos eső, a hegyekben hófúvás várható a meteorológusok szerint. Székelyföld legnagyobb részén sárga jelzésű riasztás lesz érvényben a kedvezőtlen idő miatt.

Beköszönt az igazi tél: erős szél és havazás, a hegyekben hóviharok várhatók
2025. december 26., péntek

MCC Erdély: év végéig lehet jelentkezni a középiskolás programba

December 31-ig hosszabbították meg a jelentkezési határidőt a Mathias Corvinus Collegium (MCC) – Erdély középiskolás programjába.

MCC Erdély: év végéig lehet jelentkezni a középiskolás programba
Hirdetés