
Fotó: Gergely Imre
Egyhetes eseménysorozattal ünnepelték a gyergyószentmiklósi reformátusok a templomuk építésének 125. évfordulóját. A záró, ünnepi istentiszteleten Kató Béla püspök hirdetett igét. Az eseményen a helyi katolikus egyházi elöljárók is jelen voltak.
2024. szeptember 01., 21:402024. szeptember 01., 21:40
2024. szeptember 01., 21:412024. szeptember 01., 21:41
Az erdélyi református naptárban a misszió vasárnapja volt szeptember elseje, az a nap, amikor a gyergyószentmiklósi református templom megépülésének 125. évfordulójára szervezett ünnepi eseménysorozat zárult. A gyergyószentmiklósi pedig missziós egyházközségként működik, hiszen a nagy többségében katolikus Gyergyószék más településeinek reformátusait is szolgálja.
Nagyon fontos, hogy azok az emberek, akik valamilyen oknál fogva szülőföldjükről ide kerültek, miként tudják képviselni, megtartani a hitüket, a központi gondolatot, ami köré összegyűltek, hogyan tudja a gyülekezet a reformátusságát megmutatni, továbbadni. Hiszen addig lesznek elismerve, addig létezik tisztelet irántuk, amíg a templomba hitvalló emberek fognak járni, és bizonyosságot tesznek hitükről – fogalmazott a püspök.
Az első keresztény gyülekezetek alapítóinak példáját hozta fel, akik letelepedtek valahol, és akiknél még a „Krisztus-követő” gúnynév lehetett, de életvitelük, Jézus példáját követő áldozatvállalásuk alakította ki azt a viszonyulást, ahogy
Nagyon nehéz idők jönnek a keresztényekre, és ennek már láthatók a jelei, és ismét gúnynévvé változhat a keresztény megnevezés, ha felületes, nem őszinte a hit a felekezetek életében.
Könnyen bélyegeket kaphatunk, amit utána nehéz megváltoztatni. De ha maradunk ennél az őskeresztényi gondolkodásnál, hogy
– hangzott el a prédikációban.
Az ünnepi istentiszteleten Gyergyószentmiklós katolikus egyházközségeinek papjai is jelen voltak.
Dávid György főesperes kifejtette, hét templom, számos kápolna, útszéli kereszt mutatja meg a város vallásosságát, és a templomok közül az egyik a református.
„Amikor a templomot ünnepeljük, sosem a falakat ünnepeljük, hiszen azok bezárnak és elválasztanak, hanem a lelkületet, amely ezt építette. Az embereket, akik odaadták a keveset, hogy valami nagy valósuljon meg belőle” – mutatott rá.
A gyülekezet tagjainak műsorával színesített eseményen köszöntőt mondott Ambrus Attila egyházkerületi főgondnok is, és az eseménysort Ősz Sándor, a helyi egyházközség főgondnoka zárta le, köszönetet mondva mindazoknak, akik valamilyen módon hozzájárultak a sokak (nem csak reformátusok) által látogatott ünnepi eseménysor sikeréhez.
A Moldovai Köztársaság „megelőző jellegű, néhány órás” energetikai segítséget kért Romániától, miután péntek este és szombat reggel Oroszország támadást indított Ukrajna energetikai rendszere ellen.
Legutóbbi ülésén a kormány jóváhagyta 303 állás meghirdetését az uniós helyreállítási forrásokból épített bölcsődéknél – tájékoztatott szombaton az oktatási minisztérium.
Az idei első félévben 2472 személy szenvedett munkabalesetet Romániában, 17 százalékkal kevesebb, mint 2024 azonos időszakában; az áldozatok közül 32-en vesztették életüket, 59 százalékkal kevesebben, mint az előző év első hat hónapjában.
Szándékosan nekihajtott egy másik autónak, ezáltal egy 21 éves fiatalember, valamint annak egyéves és négyhónapos lánya életét oltotta ki az a 38 éves Ialomița megyei férfi, akit Nagy-Britanniában azonosítottak és vettek őrizetbe a hatóságok.
A december első hetében végzett ellenőrzéseik során összesen 4,3 millió lejre bírságoltak és 13 gazdasági szereplő tevékenységét függesztették fel az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) felügyelői.
A Richter-skála szerint 3,5-ös erősségű földrengés történt szombaton 9 óra 25 perckor Vrancea megyében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Idén is tíz kategóriában vehették át a Prima és Prima Primissima Díjakat a magyar szellemi élet, a művészet, a tudomány és a sport jeles képviselői a Müpában megtartott pénteki gálaesten. A díjazottak között találjuk Visky András írót, drámaírót is.
Daniel David oktatási miniszter pénteken aláírta az iskolai házi feladatok szabályozását módosító rendeletet.
Ismét hadgyakorlatok zajlanak a sepsiszentgyörgyi Păiș David lőtéren december 8-12 között.
A Sapientia EMTE Doctor Honoris Causa címet adományozott pénteken Sapientia Kolozsvári Karának főtéri épületében Borhy László régészprofesszornak, az MTA rendes tagjának.
szóljon hozzá!