
Hargita megyében mintegy 22 000 sertést tartanak, és a vásárlóerő csökkenése miatt nem valószínű, hogy ez a szám növekedni fog a közeljövőben
Fotó: Erdély Bálint Előd
Hargita megyében annyi disznót nevelnek összesen, mint amennyit más megyékben egy nagyobb sertésfarmon tartanak. A disznóvágási szezonban azonban elegendő helyi disznóhús lesz, azaz önellátóvá válik a megye.
2024. október 27., 17:252024. október 27., 17:25
Noha az év nagy részében sertéshús-behozatalra szorul Hargita megye, az év végi ünnepi időszakban helyi disznóhús kerülhet terítékre a megyében élők otthonaiban. Ezt a háztáji gazdaságok, valamint a megyében működő vágópontok, kisvágóhidak biztosítják majd a lakosság számára.
Hargita megyében mintegy 22 000 sertést tartanak– ezzel az állománymérettel az utolsó helyen áll a megye az országos listán –, ez igen kevés, tekintve, hogy más megyékben egy-egy nagyobb sertésfarmon tartanak ennyi állatot, de egy enyhe csökkenés mellett ez a szám állandósult itt az elmúlt években, ami egyben azt is jelzi, hogy ennyire van igény.
Azok, akiknek nincsenek ilyen rokoni kapcsolatai, nincsenek falun élő, sertéstartó családtagjai, a megyében működő kisvágóhidakról, vágópontokról szerezhetik be a helyi disznóhúst – tudtuk meg István Róberttől, a Hargita Megyei Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság vezetőjétől.
Fotó: Pinti Attila
A szakhatóság vezetője elmondta, négy ilyen vágópont és kisvágóhíd működik már a megyében. Ugyanakkor
– jelenleg is több áll engedélyeztetési eljárás alatt –, ezek pedig helyi tartásból származó állatokkal tudják ellátni a vágópontokat.
Fotó: Pinti Attila
„Négy vágópont van, ahonnan a disznóhúst meg lehet venni. Nincsenek akkora vágóhídjaink, ahol 200-300 állatot vágnának le minden nap, remélem, nem is lesznek ilyenek, mert az már túl sok lenne, azok már nem is a helyi piacokra dolgoznak.
– emlékeztetett István Róbert.
Fotó: Veres Nándor
Az állategészségügyi és élelmiszer-biztonsági szakhatóság vezetője ugyanakkor arról is beszámolt, hogy csökken a vásárlóerő, ez miatt sem várható, hogy növekedni fog a megyében tartott sertésállomány, ami évek óta húszezer körüli egyedet számlál.
Sajnos, van egy ilyen vetülete is a dolognak. Tarthatnának a gazdák több sertést is, és vágni is lehetne többet, de ha nincs rá megfelelő vásárlóerő, akkor nincs értelme” – fogalmazott, megjegyezve, hiába nevelnének több állatot a konform sertéstartó gazdaságokban is, ha végül az állománynak csak egy részét vennék át tőlük a vágópontok.
Gördülékenyen zajlik a levélszavazatok átvétele a Csíkszeredai Főkonzulátuson, ahol a választókat hosszabbított nyitvatartással, személyes segítséggel és rugalmas megoldásokkal is segítik, hogy mindenki érvényesen és határidőn belül adhassa le voksát.
Ismét jegyezhetők hétfőtől a Tezaur államkötvények – közölte a pénzügyminisztérium. Az április 6. és május 8. között kibocsátott 1, 3 és 5 éves futamidejű állampapírok évi 6,5, 7 és 7,5 százalékot kamatoznak.
Erdőcsinádon, de más Maros-menti településen is húsvét szombatján szalaggal díszített fenyőágak kerülnek a lányos házak kerítéseire. De nemcsak kedveskednek a fiatalok, huncutságból éjszaka elviszik a kapukat, az udvaron levő mozdítható tárgyakat.
A barcasági Apácán a húsvéti kakaslövés éppúgy része az ünnepnek, mint a szemetelés és kapulopás, a piros tojás és a locsolkodás. A hagyomány világszinten egyedülálló, a jelképes bosszúállással több évszázados sérelemre emlékeznek.
Ilie Bolojan miniszterelnök áldott ünnepeket kívánt a katolikus és protestáns híveknek, akik április 5-én ünneplik a húsvétot.
Románia NATO-hoz vezető útja azon a mély meggyőződésen alapult, hogy az ország a demokrácia, a szabadság és a jogállamiság közösségéhez akar tartozni – üzente vasárnap Nicușor Dan a szövetség alapító okirata aláírásának 77. évfordulója alkalmából.
XVI. Leó pápa húsvétvasárnapi beszédében bejelentette, hogy április 11-re imavirrasztást hirdet meg a békéért. A pápa mindenkit arra szólított fel, csatlakozzon az imához.
A levélben szavazó választópolgárok, akik nem kapták meg postai úton a levélcsomagjukat, hétfőtől személyesen kérhetik annak pótlását a külképviseleteken vagy országgyűlési egyéni választókerületi választási irodákban.
Tizennyolc éves, ittasan vezető sofőrt is lekapcsoltak a Hargita megyei rendőrök a húsvéti ünnepek során.
Az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) vasárnap közölt adatai szerint februárban 11 898 személynek folyósítottak különnyugdíjat, 40-nel többnek, mint előző hónapban.
szóljon hozzá!