
A könyvtáralapító egész alakos képe a Teleki–Bolyai Könyvtár nagytermében
Fotó: Haáz Vince
Augusztusban volt kétszáz éve, hogy elhunyt a könyvtáralapító gróf Teleki Sámuel. A kerek évforduló apropóján Teleki Sámuel-emlékévet hirdetett a marosvásárhelyi Teleki Téka, a rendezvénysorozat fénypontjaként pedig Teleki-kiállítással és emlékkonferenciával készülnek a napokban.
2022. szeptember 20., 19:022022. szeptember 20., 19:02
2022. szeptember 20., 19:482022. szeptember 20., 19:48
Ebben az évben a könyvtár minden tevékenysége a könyvtáralapító köré szerveződött, szerdán pedig egy nagyszabású kiállítás is nyílik, csütörtökön és pénteken pedig egy nemzetközi konferenciát is szerveznek.
Az emlékév megkoronázása a szeptember 21-én 18 órakor nyíló kiállítás.
Így a könyvtár korábbi években rendezett kiállításaival szemben rendhagyó módon most nem a könyveké, hanem a kéziratoké a főszerep. Az édesapjának Sándor napra írt köszöntő mellett az itthoni iskolai jegyzetei, egyetemi jegyzetei, a családi biblia, a neki címzett és az általa írt levelek, a hivatalnoki pályájához köthető iratok, a tudós tevékenysége, a jó gazda iratai, adománylevelei és az azokat megköszönő levelek, azok az írott emlékek, melyeken keresztül megismerhetjük Teleki Sámuelt.
Ugyanakkor a művelődéstörténet iránt érdeklődő nagyközönségre is számítanak. A Teleki Téka főkönyvtárosa, Lázok Klára szerint a szakma és a vásárhelyiek számára azért is jelentős ez az ülésszak, mivel gyakorlatilag ez lesz a színtere a Teleki Sámuelre és a Teleki Tékára vonatkozó legújabb kutatások bemutatójának.
„Érdekes lehet azért is, mert gyakorlatilag megismerhetik majd, hogy a Téka könyvtárosai az olvasótermi és múzeumi szolgáltatások mellett milyen kutatásokkal foglalkoznak, illetve azt is, hogy szerte a Kárpát-medencében milyen kutatások és kutatási projektek folytak könyvtárunkat és Teleki Sámuelt illetőleg az elmúlt tíz évben” – mutatott rá a főkönyvtáros. A konferencia részletes programja megtekinthető itt.
Húsz megye hatvan településén és Bukarestben okozott károkat a kedd esti vihar – közölte szerdán reggel a katasztrófavédelmi főfelügyelőség (IGSU).
Közzétette kedden este a vagyonnyilatkozatát Nicușor Dan államfő.
A szaknak megfelelő kötelező tantárgy (matematika vagy történelem) írásbeli vizsgájával folytatódik szerdán az érettségi.
Az időjárás a következő négy hétben is többnyire a kánikula jegyeit fogja megtartani, miközben az ország nagy részén jelentős csapadékhiány várható az Országos Meteorológiai Szolgálat négyhetes előrejelzése szerint.
A minimálbér emelkedése miatt július elsejétől 202,5 lejről 216,25 lejre nő a bírságpont értéke – tájékoztatott kedden a közlekedésrendészet.
Rekord született: még nem fordult elő eddig az, hogy Kovászna megyében négy egymást követő napon vörös kódú, azaz a legmagasabb fokozatú riasztást adjanak ki a hőség miatt.
Medve jelenléte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a csíkszeredaiakat kedd este.
Súlyos kutyabántalmazási ügyről tájékoztatta a nyilvánosságot közösségi oldalán Forró Béla, a kézdivásárhelyi Benji Állatvédő Egyesület elnöke. Ez az eset mégis egyike a szerencsésebben végződőknek.
A nyolcadikosok 79 százaléka ért el legalább 5-ös átlagot az országos képességfelmérő vizsgákon – tájékoztatott kedden az oktatási minisztérium.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion kedden felszólította az államfőt, hogy ezen a héten bízzon meg valakit kormányalakítással, és bejelentette, hogy kezdeményezi Nicușor Dan felfüggesztését.
szóljon hozzá!