Hirdetés
Hirdetés

A taxitársaság kapta a bírságot, mert nem árulta el, melyik sofőrje vétett

Kevés esetben tagadhatják meg a szolgáltatást a taxisok. Képünk illusztráció •  Fotó: Haáz Vince

Kevés esetben tagadhatják meg a szolgáltatást a taxisok. Képünk illusztráció

Fotó: Haáz Vince

Tízezer lejes pénzbírságot szabott ki a diszkriminációellenes tanács arra a marosvásárhelyi taxitársaságra, amelynek alkalmazottja megtagadta, hogy egy tolószékben ülő kiskorút és édesanyját a kért helyre szállítsa. A HIFA Mozgássérült Egyesület elnöke szerint nehéz taxival közlekedni a városban, de van alternatív megoldás erre. Egy taxistól megkérdeztük, hogy milyen esetben lehet megtagadni az utas szállítását.

Simon Virág

2020. augusztus 13., 20:542020. augusztus 13., 20:54

Az Országos Diszkriminációellenes Tanács szerdai ülésén tízezer lejes pénzbírság kifizetésére kötelezett egy marosvásárhelyi taxitársaságot.

Mint a Székelyhonnak Asztalos Csaba, a tanács nemrégiben újraválasztott elnöke elmondta, egy édesanya jelentette fel azt a marosvásárhelyi taxist, aki megtagadta, hogy tolókocsiban lévő kislányát és őt a megadott címre szállítsa.

„Hátrányos megkülönböztetés, a szolgáltatáshoz való hozzáférés megtagadása miatt róttuk ki a büntetést. Tanuk voltak, a gépkocsi rendszámtábláját is lejegyezték.

Idézet
Noha kértük a céget, hogy nevezze meg a gépkocsivezetőt, nem tette meg, így a pénzbírságot a társaság nevére állítottuk ki.

Volt már hasonló eset tavaly Bukarestben, amikor egy Down-kóros kiskorút és hozzátartozóját nem akarta a megadott címre elszállítani egy taxisofőr. Ott is pénzbírságot róttunk ki. Szintén Bukarestben egy szülő pert nyert egy taxis ellen, aki megtagadta, hogy őt és fogyatékos fiát szállítsa. Ott pénzbírságot és kártérítést is megítélt a bíróság.”

A bíróság akkor arra kötelezte a fővárosi polgármesteri hivatalt, hogy módosítsa a taxiszolgáltatásra vonatkozó szabályzatot és iktassa be a fogyatékos személyek szállításának kötelezettségét.

Hirdetés

A HIFA Mozgássérültek Egyesületének elnöke, Simon Judit érdeklődésünkre elmondta, nem egyszerű taxival közlekedni Marosvásárhelyen, hiszen nem mindenik taxi csomagtartójába fér be az összecsukott kerekesszék.

Van egy taxitársaság, amelynek van egy mozgássérültek szállítására alkalmas autója, de az utazással kapcsolatos kérést 24 órával korábban kell jelezni, és hétvégén ezt az autót nem lehet igénybe venni.

„Pedig akkor szokott az ember taxitársasághoz fordulni, ha valamiért gyorsan szeretne egyik helyről a másikra eljutni. A mozgássérültek szervezetének is van kerekesszékes személyek utaztatására alkalmas autója, ezt is igénybe lehet venni, fizetés ellenében. Vannak olyan autóbuszok Marosvásárhelyen, amelyekre a sofőr segítségével fel lehet szállni tolókocsival is.”

Aki igazán segíteni akar, az talál megoldást az átlagosnál bonyolultabb szállítási kérdésekre is. Képünk illusztráció •  Fotó: Haáz Vince Galéria

Aki igazán segíteni akar, az talál megoldást az átlagosnál bonyolultabb szállítási kérdésekre is. Képünk illusztráció

Fotó: Haáz Vince

Simon Judit szerint alapjában véve nem egyszerű Marosvásárhelyen egyik helyről a másikra eljutni a kerekesszékes személyeknek.

Sok múlik azon is, hogy milyen a szolgáltató, a sofőr, hiszen kis jóindulattal szinte mindenik esetben segíteni tud.

Előre kell jelezni, hogy ha kerekesszékes személy szeretne utazni, hiszen nem mindenik autóba tudják betenni az összecsukot széket – mondta megkeresésünkre az egyik – nem a megbüntetett – taxitársaság vezetője. Venczi János kiemelte, náluk

a gépkocsik nagy része gázzal működik, így az autók csomagtartójába szinte semmi nem fér be. Ha előre jelzik, hogy valamit szállítani is kell, jelen esetben kerekesszéket, akkor üres csomagtartós kocsit küldenek.

„Mi egy szolgáltatást biztosítunk, és nincs jogunk megtagadni a személyek szállítását. Az, aki a tolószékben lévő gyermek szállítását megtagadta, helytelenül járt el. Ott helyben is megoldást kellett volna találnia, segítséget kellett volna kérnie, ha ő valamiért nem tudta elvinni” – vélekedett a taxitársaság vezetője.

Megtudtuk ugyanakkor, hogy vannak kivételes esetek, amikor megtagadhatják a szállítást: akkor, ha részeg, ha nagyon piszkos a kliens ruhája, vagy ha veszélyben érzik magukat a sofőrök.

Hirdetés
2 hozzászólás Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. augusztus 17., hétfő

Halálra késelte feleségét és sógornőjét, majd magával is végezni próbált

Két nő meggyilkolásával gyanúsítanak egy 66 éves férfit a Bákó megyei Comănești-en; a feltételezett elkövető ezután megpróbált végezni magával – közölte a megyei rendőrség.

Halálra késelte feleségét és sógornőjét, majd magával is végezni próbált
Hirdetés
2026. augusztus 17., hétfő

Hőség után viharok: tíz fokot is eshet a hőmérséklet

Hőségre figyelmeztető sárga jelzésű riasztás van érvényben hétfőn a Bánságban, Körösvidéken, Máramarosban, Nyugat- és Délnyugat-Olténiában, Erdély nagy részén és Északkelet-Moldvában.

Hőség után viharok: tíz fokot is eshet a hőmérséklet
2026. augusztus 17., hétfő

Meghalt Hayden Panettiere, a Hősök és a Nashville sorozatok sztárja

Elhunyt 36 éves korában Hayden Panettiere amerikai színésznő, aki olyan alkotásokban játszott, mint a Nashville, a Hősök és a Sikoly című horror - közölte a The New York Times hétfőn a család közleményére hivatkozva.

Meghalt Hayden Panettiere, a Hősök és a Nashville sorozatok sztárja
2026. augusztus 17., hétfő

Egy drón maradványait emelték ki a tengerből egy konstancai strand közelében

Feltehetően egy drón robbanótöltet nélküli roncsdarabját emelték ki vasárnap délután a Fekete-tengerből a konstancai Zoom Beach strandtól mintegy egy tengeri mérföldre – közölte a védelmi minisztérium.

Egy drón maradványait emelték ki a tengerből egy konstancai strand közelében
Hirdetés
2026. augusztus 16., vasárnap

Egymás után találták meg a tizenéves testvérpárt a tengerben, de már egyiküket sem tudták újraéleszteni

A vízimentők egymás után találták meg azt a két fiatalt, akik Olimp üdülőhelynél tűntek el a tengerben vasárnap. Mindkettejüket megpróbálták újraéleszteni, de nem sikerült megmenteni az életüket.

Egymás után találták meg a tizenéves testvérpárt a tengerben, de már egyiküket sem tudták újraéleszteni
2026. augusztus 16., vasárnap

Több mint 13 ezer lejnyi bírságot szabtak ki, 130 ezer lej értékű ruhaneműt koboztak el

Az adócsalás és a szabálytalan kereskedés visszaszorítása érdekében tartott ellenőrzéseket szombaton a Hargita megyei rendőrség. Hat kereskedőnél, három helyszínen szabtak ki bírságot összesen több mint 13 ezer lej értékben.

Több mint 13 ezer lejnyi bírságot szabtak ki, 130 ezer lej értékű ruhaneműt koboztak el
2026. augusztus 16., vasárnap

Szakadékba zuhant és meghalt egy 55 éves székelyföldi turista a Fogarasi-havasokban

Életét vesztette egy 55 éves, marosvásárhelyi férfi vasárnap a Fogarasi-havasokban, miután túrázás közben szakadékba zuhant – közölte az Argeș megyei rendőrség.

Szakadékba zuhant és meghalt egy 55 éves székelyföldi turista a Fogarasi-havasokban
Hirdetés
2026. augusztus 16., vasárnap

Érződik a beavatkozás, látványosan visszaesett a gázolaj ára

Jóval alacsonyabb gázolajárakat függesztettek ki az üzemanyagtöltő-állomásoknál vasárnap, miután a kormány beavatkozott: ideiglenesen 20 százalékkal csökkentették a gázolaj jövedéki adóját 2026. augusztus 16. és 31. között.

Érződik a beavatkozás, látványosan visszaesett a gázolaj ára
2026. augusztus 16., vasárnap

Akár tíz fokot is eshet a hőmérséklet azon a napon, amikor elér ide is a lehűlés

Lehűl az idő hétfő estétől, kedden pedig sok helyen lehet esőre, viharokra számítani – közölték a meteorológusok.

Akár tíz fokot is eshet a hőmérséklet azon a napon, amikor elér ide is a lehűlés
2026. augusztus 16., vasárnap

Spanyol vadászgépek lőttek le egy drónt Galac megyében

Két spanyol vadászgép lelőtt egy engedély nélkül a román légtérbe behatoló drónt vasárnapra virradóra Galac megyében – közölte Radu Miruță ügyvivő védelmi miniszter.

Spanyol vadászgépek lőttek le egy drónt Galac megyében
Hirdetés