
Fotó: Gergely Imre
A 2020-as évben az előirányzott adóbevételeknek mintegy 10 százalékát, közel 600 ezer lejt nem sikerült bevételeznie a gyergyószentmiklósi önkormányzat pénzügyi osztályának. Idén viszont többletbevételt remélnek az adóhátralékok behajtásából.
2021. január 21., 15:422021. január 21., 15:42
2019-ben 6 millió 367 ezer lejes adóbevétel volt előirányozva, ehhez képest ennél 292 ezer lejjel több, 6 millió 447 ezer lej folyt be a városkasszába. A múlt év nem volt ennyire jó, 597 ezer lejjel kevesebb lett a bevétel az előirányzotthoz képest, azaz a tervezett 6 millió 659 ezer lejből 6 millió 62 ezer lej valósult meg – közölte érdeklődésünkre a városháza helyi adók és illetékek ügyében illetékes pénzügyi osztálya.
A két évvel előtti növekedés és a 2020-es visszaesés ugyanabból az okból történt: az adósok felszólítása, késlekedők adóhátralékainak behajtása hozta a többletet 2019-ben, míg 2020-ban nem éltek ezekkel az eszközökkel. Most, 2021-ben azonban már újraindult ez a gyakorlat – mondta el Lőrinczi Mária, a pénzügyi osztály vezetője.
Gyergyószentmiklóson egyébként 14 249 adófizető magánszemélyt tartanak nyilván, akik 2020-ban 3 millió 305 ezer lej adót fizettek be, 119 ezerrel többet, mint 2019-ben, míg az 1334 adófizető jogi személy 3 millió 354 ezer lejt adózott összesen, 173 ezerrel többet, mint 2019-ben. A 2020-az évre betervezett de fel nem hajtott adóhátralék 597 ezer lej, ebből a magánszemélyek tartozása 265 ezer lej, a jogi személyeké 332 ezer lej. A gyergyószentmiklósi önkormányzat által számon tartott legnagyobb adótartozás magánszemély esetében 270 ezer lej, ami 5 év alatt halmozódott fel (mint megtudtuk, egy olyan épülettulajdonosról van szó, akinek az az ingatlanában gazdasági tevékenység zajlik). A jogi személyek közül a legnagyobb adós 209 ezer lejjel tartozik, ez 3 éves hátralékot jelent.
Hallgatólagosan elfogadta a szenátus hétfői ülésén azt a törvénytervezetet, amely szerint a tanév első napja hivatalos szabadnap a szülők számára.
Botrányba torkollt hétfőn a képviselőházban a kormány órája elnevezésű vita, amelyen a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) kezdeményezésére Diana Buzoianu környezetvédelmi minisztert faggatták a Paltinu-gyűjtőtónál kialakult helyzetről.
Bizonytalanul közlekedő, parkoló autóvezetők kerültek a Hargita megyei rendőrök látószögébe hétvégén.
Jócskán a megengedett sebességhatár fölött, 201 km/órás sebességgel hajtott az A2-es autópályán egy férfi. Később a vizsgálatok azt is kimutatták, hogy kábítószer hatása alatt vezetett.
Gratulált hétfőn Nicușor Dan államfő a vasárnapi időközi helyhatósági választások győzteseinek.
Nőtt a környezetvédelmi szabálysértések száma, és egy hónappal az év vége előtt a környezetőrség által kirótt pénzbírságok összege is meghaladta már a 2024-es értéket Hargita megyében. A leggyakoribb kihágásért 1,5 millió lejre bírságolt a hatóság.
Változékony és az ilyenkor megszokottnál enyhébb időre számíthatunk a következő két hétben, december 18. után várható csapadék – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) december 8. és 21. közötti időszakra vonatkozó előrejelzéséből.
Dragoș Pîslaru európai projektekért és beruházásokért felelős miniszter feljelentést tesz az Európai Ügyészségen az elektromos iskolabuszok közbeszerzésével kapcsolatban, miután felmerült az európai alapok szabálytalan felhasználásának gyanúja.
Csíkszereda költségvetésébe foglalták a 30 millió lejes kincstári hitelt, és elfogadták az Akác utcába tervezett elektromos töltőállomás felépítésének megvalósíthatósági tanulmányát – rendkívüli ülést tartott az önkormányzati képviselő-testület.
Két sepsiszentgyörgyi lakossági fórum után már körvonalazódnak a város fontosabb problémái: például a parkolók hiánya és az okoskukák használata. De feladták a leckét az RMDSZ-képviselőknek a résztvevők, „megostromolták” őket a megoldandó problémákkal.
szóljon hozzá!