Hirdetés
Hirdetés

A tavalyinál jobb a burgonyatermés, a kukoricatermést a vadak is „dicsérik”

•  Fotó: Gecse Noémi

Fotó: Gecse Noémi

Jobb az idei burgonyatermés a tavalyinál Hargita megyében, de nem biztos, hogy bejöttek a számításai azoknak a gazdáknak, akik az optimálisnál nagyobb befektetésekkel extra profitot szerettek volna elérni. A silókukorica-termés is jó, helyenként az 50 tonnát is eléri hektáronként, de a rengeteg vadkár beárnyékolja a jó termésadatokat.

Széchely István

2023. szeptember 19., 07:552023. szeptember 19., 07:55

2023. szeptember 19., 08:022023. szeptember 19., 08:02

Javában zajlik már a pityóka betakarítása Hargita megyében – a gazdák idén a tavalyinál jobb termésnek örülhetnek. A termésmennyiség nagyon változó, hektáronként 18-40 tonna között mozog – tudtuk meg Romfeld Zsolttól, a Hargita Megyei Mezőgazdasági Igazgatóság vezetőjétől. „Attól függ, hogy ki hogyan gazdálkodott, továbbá a vízellátástól is. Voltak problémák ültetéskor, ugyanis víztöbblet volt, illetve ez előfordult a vegetációs időszakban is, ezért az adott terület, illetve az alkalmazott technológia függvényében így változik a termésmennyiség.

Idézet
A megyei átlagtermést valahol 22-23 tonnára saccoljuk hektáronként, ami jobb, mint a tavalyi”

– fogalmazott. A megyei mezőgazdasági igazgatóság vezetője ugyanakkor arról is beszámolt, hogy a termés minősége is jó, azaz

a nagy méretű és az ültetni való pityóka aránya jó, tehát megnőttek a szemek.

A termésnek egyelőre kevesebb, mint a fele van betakarítva, de az időjárás kedvez a pityókaszedésnek, és ha ez továbbra is így lesz, akkor jó ütemben zajlik le a betakarítás.

Hirdetés

A burgonya ára kielégítőnek mondható, ám ez nem biztos, hogy érvényes azon gazdák esetében, akik nagy befektetéseket eszközöltek az extraprofit reményében – tudtuk meg Romfeld Zsolttól.

Az ipari burgonyára kilogrammonként 1 lejnél valamivel magasabb áron kötötték meg a szerződéseket a gazdák, de utólag alkudtak a felvásárlókkal, és vannak olyanok, akiknek sikerült valamelyest felsrófolni a korábbi árat.

Az érkezési burgonya ára még nem stabilizálódott, egyelőre még direkt fogyasztásra zajlik a felvásárlás kilogrammonként 1,6-2 lejes áron – lényegében a kapuban ilyen áron adják el a gazdák a terményt – mondta a szakhatóság vezetője. „Ez az ár kielégítő lehet bizonyos technológiák alkalmazása esetén. Viszont aki túlköltekezett, annak nem biztos, hogy meghozta a várt eredményt a többletráfordítás.

Idézet
Tehát ha a gazda egy optimális költséggel számolva normális termésmennyiséget várt, akkor bejöttek a számításai, de ha extra bevételt remélt a nagyobb anyagi ráfordítástól, akkor lehet, hogy csalódnia kellett”

– mondta a mezőgazdasági igazgatóság vezetője, magyarázatként hozzáfűzve, hogy a burgonya esetében a termésmennyiség nem egyenesen arányos a befektetés nagyságával.

Hargita megyében idén mintegy 6500 hektáron termesztettek burgonyát a gazdák, ebből nagyjából 4500 hektárt tesz ki a piacra termelő gazdák területe, a többin jórészt háztáji, saját fogyasztásra történő, vagy kisgazdasági krumplitermesztés zajlik.

•  Fotó: Pinti Attila Galéria

Fotó: Pinti Attila

Belülről dézsmálják meg a kukoricatáblákat

A silókukorica-termés is jó idén, ez a 30-40, sőt helyenként az 50 tonnát is eléri hektáronként, de a gazdáknak, illetve a szakhatóságnak is nagyon sok problémát okoznak a vadkárok. „Jelenleg is folytatjuk a vadak által okozott károk felmérését a környezetvédelmi ügynökséggel és az önkormányzatokkal közösen.

Idézet
Rengeteg a vadkár, napi 5-6, de olyan napok is vannak, hogy akár 10-15 bejelentés is érkezik, kicsit meg is halad ez minket, a személyzet túl van hajtva. Nagy a terület Hargita megyében, a kárfelmérést részünkről 4-5 ember végzi, és más hatósági feladatokkal együtt ez a munka már egy kicsit sok, és sok embert foglal le a vadkárok felmérése”

– magyarázta Romfeld Zsolt. Kérdésünkre válaszolva elmondta, meglátása szerint több is a vadkár, mint tavaly,

a bejelentett vadkárok száma viszont egyértelműen nagyobb, ugyanis a gazdák megelégelték a veszteségeket, és az idei, a károk megtérítésére vonatkozó 2023/3-as számú kormányhatározat az előzőkhöz képest egy gazdapártibb szabályozás, így nem veszi el a termelők kedvét a károk bejelentésétől.

Elmondta ugyanakkor azt is, hogy nagyok a veszteségek, a medvék gyakran beköltöznek a silókukoricásba, kívül meghagynak egy 3-4 méter széles „védősávot”, így látszólag ép a kukoricatábla, de belül valójában üres – „ha nem eszi mind meg, akkor is letapossa”. Az említett körülmények miatt a pontos károk mértékére egyes esetekben csak a betakarításkor derül majd fény.

•  Fotó: Beliczay László Galéria

Fotó: Beliczay László

szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. május 15., péntek

Teszteltük, hogy elérhetők-e a hivatalok, és lehet-e magyar nyelven érdeklődni

Teszteltük Hargita megye több állami intézményének telefonszámait, hogy kiderüljön, elérhetők-e a hivatalok, és lehet-e magyar nyelven érdeklődni. A legtöbb intézménynél felvették a telefont, és magyarul is készségesen válaszoltak. Voltak kivételek.

Teszteltük, hogy elérhetők-e a hivatalok, és lehet-e magyar nyelven érdeklődni
Hirdetés
2026. május 15., péntek

Bejutott az Euróvíziós Dalfesztivál döntőjébe Románia – videóval

A Romániát képviselő Alexandra Căpitănescu bejutott csütörtök este az idei Euróvíziós Dalfesztivál döntőjébe.

Bejutott az Euróvíziós Dalfesztivál döntőjébe Románia – videóval
2026. május 15., péntek

Bírságról szóló üzenettel próbálnak átverni a csalók

Állítólagos bírságokról szóló üzenetekkel próbálnak adatokat kicsalni szélhámosok, a rendőrség fokozott óvatosságra inti a lakosságot.

Bírságról szóló üzenettel próbálnak átverni a csalók
Hirdetés
2026. május 15., péntek

Bolojan: elbocsátások nélkül nem várható számottevő béremelés a közszférában

Ilie Bolojan csütörtökön kijelentette, hogy Romániának a deficit csökkentésére vonatkozó kötelezettségvállalások miatt a közalkalmazotti bérkeretet a bruttó hazai termék (GDP) kicsivel több mint 8 százalékán kell tartania.

Bolojan: elbocsátások nélkül nem várható számottevő béremelés a közszférában
2026. május 15., péntek

Hivatalos kormányalakítási tárgyalásokra hívta a pártokat az államfő

Hétfőre hivatalos kormányalakítási tárgyalásokra hívta Nicușor Dan államfő a parlamenti pártok küldöttségeit, annak ellenére, hogy az eddigi informális egyeztetések során nem körvonalazódott működőképes parlamenti többség.

Hivatalos kormányalakítási tárgyalásokra hívta a pártokat az államfő
2026. május 14., csütörtök

Egy odúban húzhatta meg magát az erdőben eltűnt kisfiú – túléléséről mesélt az orvos

A nagyszebeni gyermekkórház orvosigazgatója szerint az Oltalsósebes melletti erdőben közel kétnapos keresés után megtalált ötéves kisfiú azért maradhatott életben, mert nem érzékelte a veszélyt úgy, mint egy felnőtt.

Egy odúban húzhatta meg magát az erdőben eltűnt kisfiú – túléléséről mesélt az orvos
Hirdetés
2026. május 14., csütörtök

Nő májustól a szociális juttatások összege, már ebben a hónapban több pénzt utalnak

A fogyatékossággal élő gyermekeknek nyújtott támogatások és az alacsony jövedelmű családok egyes szociális juttatásainak összege 2026 májusától nő; a kedvezményezettek már ebben a hónapban a megemelt összegeket kapják.

Nő májustól a szociális juttatások összege, már ebben a hónapban több pénzt utalnak
2026. május 14., csütörtök

Fegyverek, drónok, helikopterek: zöld utat kaptak a milliárdos belügyi és hírszerzési beruházások

A parlament két házának együttes házbizottsága csütörtökön előzetesen jóváhagyta az uniós SAFE program keretében finanszírozott belügyminisztériumi, illetve a hírszerzési tevékenységekhez kapcsolódó beruházások közbeszerzési eljárásainak elindítását.

Fegyverek, drónok, helikopterek: zöld utat kaptak a milliárdos belügyi és hírszerzési beruházások
2026. május 14., csütörtök

Orbán Anita az orosz nagykövetnek: elfogadhatatlan, hogy a magyarok által lakott Kárpátalját is támadják

Orbán Anita külügyminiszter Oroszország budapesti nagykövetének azt mondta, Magyarország számára teljességgel elfogadhatatlan, hogy most már a magyarok által lakott Kárpátalját is támadják.

Orbán Anita az orosz nagykövetnek: elfogadhatatlan, hogy a magyarok által lakott Kárpátalját is támadják
Hirdetés