
A hétfőn nyilvánosságra hozott jegyek, arányok még változhatnak – javulhatnak – a fellebbezések nyomán. Képünk illusztráció
Fotó: Tuchiluș Alex
Nem igazán változott a sikeresen érettségizők aránya a gyergyószéki magyar, vagy részben magyar nyelvű középiskolákban a 2023-as évhez viszonyítva. Idén is a gyergyószentmiklósi Salamon Ernő Gimnáziumban teljesítettek a legjobban a diákok.
2024. július 08., 21:272024. július 08., 21:27
A gyergyószentmiklósi Salamon Ernő Gimnáziumban 150 diák tudása mérettetett meg az érettségi vizsgán, közülük 117-en örülhetnek a hétfőn nyilvánosságra hozott eredményeknek. A múlt évben 121 diáknak lett sikeres a vizsgája az akkori 145-ből.
A fellebbezéseben még sokan reménykedhetnek, számos érettségizőnek lett a 6-os átlaghoz nagyon közeli eredménye, illetve többen vannak, akik 1-1 tantárgyból maradtak a vonal alatt az átmenőt jelentő 5-ösnél alig kisebb jeggyel.
A Batthyány Ignác Technikai Kollégiumban 2023-ban a végleges eredmények szerint 21 sikeres vizsgázó volt, idén ez a szám jelentősen kisebb, most 13 sikeres érettségiző van ebben a középiskolában a 84 jelentkezőből, 6 diák nem jelent meg a megmérettetésen.
Gyergyószentmiklós harmadik olyan középiskolájában, ahol magyar nyelvű oktatás is zajlik, azaz a Fogarasy Mihály Műszaki Líceumban tizenöt végzős jelentkezett érettségire, közülük háromnak lett sikeres a vizsgája. Ez egy fokkal jobb, mint a múlt évi arány, amikor tizenháromból ketten örülhettek.
A maroshévízi Kemény János Elméleti Líceumban 17 végzős diák közül idén kilencnek sikerült a vizsgája, míg tavaly 16-ból 14-en szerepeltek sikerrel a vizsgán.
A gyergyóalfalvi Sövér Elek Szakközépiskolában ebben az évben mindössze 2 sikeres vizsgázó van a 22-ből, azaz ugyanannyi, mint egy évvel ezelőtt.
A ditrói Puskás Tivadar Szakközépiskolából most négyen jelentkeztek vizsgára, egyiküknek sem sikerült. 2023-ban 18 vizsgázó közül került ki az az egy, aki sikeresen leérettségizett.
Nicușor Dan államfő kedden közölte, hogy egyelőre nem nevez meg miniszterelnök-jelöltet, mert jelenleg nincs olyan politikus, aki mögött parlamenti többség állna.
Több mint két évtizedes mélypontra csökkent a vízhozam a Duna romániai szakaszán, a belépésnél (Báziásnál) mért másodpercenkénti 1800 köbméteres érték alig több mint egy harmada a júliusi átlagnak.
Két, 1940-ben és 1941-ben elhelyezett időkapszula került elő a csíksomlyói kegytemplom jobb oldali tornyának gömbjéből – adja hírül a Ferences sajtószolgálat.
Újabb fontos lépést tettünk azért, hogy több parkolóhely legyen Marosvásárhelyen, a Kövesdomb negyedben.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök kijelentette, hogy ha a parlamenti pártok nem jutnak megállapodásra a politikai válság feloldásáról, azaz egy új kormány megalakításáról, akkor előre hozott választásokkal kell számolni idén ősszel vagy jövő tavasszal.
Elsőfokú viharriasztást adott ki kedden az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a hegyvidékre, többek között Hargita, Kovászna és Maros megye nagy részére is.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök kijelentette, hogy a bértörvény – még ha nem is tökéletes – lehetővé teszi a PNRR-ből származó források lehívását, valamint a közszféra egyensúlytalanságainak kijavítására irányuló folyamat elindítását.
Beszűkültek a készpénzes számlafizetési lehetőségek az utóbbi hónapokban, miután több üzletben megszűnt a PayPointon keresztüli befizetés. A változás leginkább azokat érinti hátrányosan, akik nem használnak bankkártyát, internetes szolgáltatásokat.
A Nicușor Dan államelnök által hétfőn kihirdetett és jövő évtől hatályos törvény értelmében az 1990. június 13-15-i bányászjárás áldozatai havi 5000 lej kártérítésre, ingyenes orvosi ellátásra és kezelésekre jogosultak.
Több személyt kellett megelőzési céllal kimenekíteni egy székelyudvarhelyi tömbházból hétfőn délután, miután lángok csaptak fel az egyik lakrész konyhájában. A tűz anyagi kárral járt – közli a Hargita megyei tűzoltóság.
szóljon hozzá!