
Szombatig lehet bárányt vásárolni a marosvásárhelyi nagypiacon
Fotó: Boda L. Gergely
A sertéshús árának emelkedése után jó hírnek számít húsvét előtt, hogy a bárány- és kecskehús ára nem emelkedett a tavalyihoz képest, igaz, nem is lett olcsóbb. A marosvásárhelyi hentesboltokban, nagyáruházakban már lehet bárányhúst kapni, a Lajos király (Cuza Vodă) utcai nagypiacon pedig péntek óta kínálják élő súlyban is a bárányokat. Néhány piacra a szokásosnál több háztáji tojás is érkezett az ünnep előtti héten.
2017. április 10., 15:192017. április 10., 15:19
Húsvét előtt élő bárányokat kizárólag az erre engedéllyel rendelkező, Cuza Vodă utcai nagypiacon lehet forgalmazni Marosvásárhelyen – hívja fel a lakosok figyelmét a helyi piacigazgatóság. Ugyanitt
péntek óta, és szombatig, április 15-éig lehet a piacon bárányt vásárolni. Ugyanakkor felhívják azon termelők figyelmét,
valamint a helység (ahonnan érkezett a termelő) körzeti állatorvosa által kiállított, nyilvántartásbeli változtatást igazoló okirattal. Emellett csak fülszámmal ellátott bárányokat szabad árusítaniuk.
Továbbá felhívják az állati eredetű termékeket vásárlók figyelmét arra is, hogy ha máshonnan szerzik be a húst, fennállhat a megbetegedés veszélye. Nem ajánlatos utcasarkon, út mentén vásárolni levágott bárányt, mert annak sem egészségi állapotát, sem eredetét nem ismerhetjük. A háztáji gazdaságokból lehet bárányt vásárolni, azt le is vághatják ott, ám húsát csak a vásárló családja fogyaszthatja saját felelősségére, tilos áruba bocsátaniuk.
Az élő bárány kilójáért Marosvásárhelyen 10–11 lejt kérnek a piaci árusok (vidéken jóval alacsonyabb az ár), a levágott állat kilója pedig 20–22 lej. A hentesboltokban ennél drágábban lehet hozzájutni a hagyományos húsvéti ebéd alapanyagához,
akárcsak az elmúlt években.
Sok nagyáruház kínálatában már korábban megjelent a bárányhús, de van, ahol csak hétfőtől árusítják. Ára széles skálán mozog: 19–30 lejért kínálják attól függően, hogy az állatnak mely részét vásároljuk meg.
Az állategészségügyi és élelmiszer-biztonsági igazgatóság munkatársai közvetlenül az ünnep előtt, nagyhéten is ellenőrzik az élelmiszerboltokat, a piacokat és a húsfeldolgozókat. Idén is engedélyezik a bárány hagyományos módon történő levágását, de csak akkor, ha az állatot otthon, családi körben fogyasztják el és nem eladásra szánják.
A helyi piacokon már múlt héten
A nagyáruházak importtojásaihoz akár 35 baniért is hozzájuthatunk, igaz, az árkülönbség a tojás méretében, minőségében és ízében is megmutatkozik.
Lakóház gyúlt ki kedd este a csíktaplocai Hársfa utcában.
Találkozót kezdeményez Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel Magyar Péter leendő miniszterelnök. A Tisza Párt elnöke erről a Facebookon számolt be, miután fogadta Babják Zoltánt, Beregszász polgármesterét.
Kilép az RMDSZ bukaresti képviselőházi frakciójából Zakariás Zoltán, az EMSZ elnöke, és a továbbiakban független képviselőként folytatja tevékenységét. A Szövetség részéről becsületbeli lemondásra szólították fel.
Meghalt egy férfi kedden egy nagyszebeni tömbházlakásban kiütött tűzben. A 65 éves férfi elszenesedett holttestét a tűzoltók találták meg.
Legalább 882 millió forintot (2,4 millió eurót) fizet vissza a magyar vásárlóknak és 437 millió forint (1,2 millió euró) bírságot fizet be a költségvetésbe a Temu online piactér európai üzemeltetője a Gazdasági Versenyhivatal eljárásának következtében.
A hőmérséklet szerdától országszerte csökkenni fog, csütörtökön és pénteken pedig az évszakhoz képest szokatlanul hideg idő várható, a hőmérsékleti értékek 8–12 fokkal alacsonyabbak lesznek a többéves átlagnál.
Kompromisszumos költségvetést fogadott el Hargita Megye Tanácsa keddi, áprilisi ülésén. Bevételi oldalon 828 millió lejjel, kiadási oldalon 907 millió lejjel számolnak. A két összeg közötti különbség egyensúlyba hozása még számos tényezőtől függ.
A Szociáldemokrata Párt (PSD), a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) és a Béke – Románia az első frakciói kedden benyújtották a parlamentben a bizalmatlansági indítványt.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) és a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) közös bizalmatlansági indítványát nagy valószínűséggel megszavazza majd a parlament, és a kormány megbukik – jelentette ki Tánczos Barna kormányfőhelyettes.
Tarr Zoltánt, a Tisza Párt alelnökét és európai parlamenti delegációvezetőjét a Társadalmi Kapcsolatokért és Kultúráért Felelős Minisztérium irányítására kérte fel Magyar Péter.
szóljon hozzá!