
Fotó: Baricz Tamás Imola
A gyergyószentmiklósi Tarisznyás Márton Múzeumban szombaton a Múzeumok Fehér Éjszakája rendezvényen az értékek felmutatására fektették a hangsúlyt. Könyvbemutatóval, kiállításmegnyitóval, koncertekkel és rendhagyó tárlatvezetéssel várták a látogatókat.
2017. június 26., 10:582017. június 26., 10:58
A rendezvényt könyvbemutatóval indították, a Hargita Megyei Hagyományőrzési Forrásközpont új kiadványainak – Az élet íze, Orbán Balázs szemével, és Székelyföldi népviseletek Haáz Ferenc Rezső képein – bemutatójára sok gyergyószéki kíváncsi volt, mint ahogyan az Elegancia, Hungarikum: Herend – a Herendi Porcelánmanufaktúra kiállításának ünnepélyes megnyitójára is.
A 191 éves múlttal rendelkező gyár, a Herendi Porcelánmanufaktúra a legnagyobb kézműipari gyár, ahol minden porcelántárgy egyedi, kézi munkával készül. A gyár egyik legnagyobb büszkesége, hogy az alkalmazottak működtetik, a részvények 75 százaléka az ő kezükben van.
Fotó: Baricz Tamás Imola
– mondta Csergő Tibor, a múzeum igazgatója.
Fotó: Baricz Tamás Imola
Nagy Zoltán, Gyergyószentmiklós polgármestere az értékek megmutatásának fontosságára hívta fel a figyelmet.
„Amikor a múzeumok éjszakáját ünnepeljük, úgy gondolom, méltó, hogy a herendiek e kiállításának megnyitójával indíthatjuk e rendezvényt, mely az örömtüzek gyújtásához, a csodák megtörténéséhez, a fényt ünnepelve az érték kereséséhez köthető. A fényt ünnepeljük, ami beragyogja mindennapjainkat, tetteinket, kivilágosítja azt, ami sötét, homályos, és rávilágít arra, hogy az érték egy díszesen kidolgozott porcelánban rejlik, egy népviseletben, amit nem szégyellünk felvenni, egy megpendülő gitárhúrban, a rendezvényben, a tűz pattogásában vagy akár egy kellemes beszélgetésben” – mondta a polgármester, azt kívánva, hogy a múzeum munkatársai még sokszor tudjanak rávilágítani értékeinkre.
Hadászi Gabriella konzul, Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusának munkatársa a magyar értékek nagykövetéről, a fehér arannyá lett herendi porcelánról szólva elmondta, a magyar művészet nagyságát, erejét hirdeti.
– fogalmazott a konzul.
Fotó: Baricz Tamás Imola
Este 8 órától rendhagyó tárlatvezetés volt, reformkori ruhákba öltözve a múzeum két munkatársa, Borsos Gyöngyi és Szőcs Levente mutatta be a több mint 600 herendi porcelánt számláló tárlatot, a Herendi Porcelánmanufaktúra kiállítását.
A herendiek értékének bemutatását követően Nagy Zoltán polgármester Gyergyó ünneplőben címmel tartott tárlatvezetést, a néprajzi alapkiállítást mutatta be. Szintén rendhagyónak mondható tárlatvezetés követte az előbbit, késő este Barti Tihamér, Hargita Megye Tanácsának alelnöke az Ásványok, kőzetek, bányavirágok című alapkiállítást mutatta be, mely dr. Jakab Gyula gyűjteménye. A kiállításmegnyitón közreműködött a Tiberius Quartet, amelynek tagjai a város visszatérő vendégei, azonban a múzeumi rendezvényen először vettek rész. Muzsikájukkal ünnepélyesebbé tették az eseményt, és rendhagyó tárlatvezetést is vállaltak, a múzeum mindhárom nagy kiállítását bemutatták, tokkal-vonóval végigjárva azokat.
Fotó: Baricz Tamás Imola
A gyerekeknek múzeumpedagógiai foglalkozást kínáltak Fess Herendit! címmel, itt nem csak a gyerekek, hanem a szülők, a felnőttek is ecsetet vehettek kezükbe, és herendi motívumokat tanulhattak, festhettek. Az udvaron reformkori ruhákban fiákeren lehetett fotózkodni. Reformkori ruhákat készítettek elő a múzeum munkatársai, kapcsolatot teremtve a herendi kiállítással, ugyanis a manufaktúrát 1826-ban alapították, a reformkorból való. A Dreamland Residents koncertjére sokan voltak kíváncsiak, és a hagyományos Szent Iván-éji tűzugrásra is volt bőven jelentkező.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!