
A nyilatkozat aláírásának megtagadásával előállhat az a helyzet, hogy nem fogadják a gyereket az online órára. Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
Az oktatási minisztérium úgy döntött, szülőkkel, diákokkal és pedagógusokkal egyaránt aláírat egy saját felelősségre írt nyilatkozatot, amelyben az aláírók vállalják, hogy nem készítenek felvételt az online óráról, és nem osztják meg, nem sokszorosítják az online óra tartalmát. A nyilatkozat aláírása vagy annak megtagadása azonban számos jogi kérdést is felvet.
2020. október 29., 08:582020. október 29., 08:58
2020. október 29., 08:592020. október 29., 08:59
A szülőnek, gyereknek és pedagógusnak is alá kell írnia egy saját felelősségre megfogalmazott nyilatkozatot, amelyben vállalják, hogy nem rögzítik és nem osztják meg a másik fél beleegyezése nélkül az online óra tartalmát. A saját felelősségre írt nyilatkozat az oktatási törvény két bekezdésére, továbbá az 2020/5545-ös rendeletre, illetve a Büntető Törvénykönyvre hivatkozik.
Ez azt jelenti, hogy büntetőjogi felelősségre vonható az a szülő, aki aláírta a nyilatkozatot, de gyereke megsérti a benne foglaltakat, azaz
A minisztérium a következőképpen magyarázza a nyilatkozatok aláírásának szükségességét: ez a dokumentum kiegészíti az oktatási tevékenységek interneten keresztül történő változatát, valamint a személyes adatok feldolgozására vonatkozó előírások rendelkezéseit. A tanügyi törvényben foglaltak szerint
A nyilatkozat aláírásának megtagadásával előállhat az a helyzet, hogy nem fogadják a gyereket órára, online sem. Ez viszont teljességgel sérti a tanuláshoz való jogot és hozzáférést, amelyet Románia Alkotmánya biztosít – fejti ki a nyilatkozattal kapcsolatos ellentmondást Bán Endre marosvásárhelyi ügyvéd. Sok szülőben merülnek fel kétségek a nyilatkozat aláírásával kapcsolatban, hiszen nem biztos, hogy minden szülőnek megvannak a megfelelő számítógépes ismeretei, ezért nem minden szülő tudja, hogy mit tesz a kilenc éves gyereke a számítógépen.
– világított rá az ügyvéd. A kilenc éves gyereke pedig aláírhat bármit, akkor sem felel büntetőjogi szempontból, csak majd 14 éves kora után. A szülők által vállalt nyilatkozatot viszont a diáknak is alá kell írnia, amely szintén jogi kérdéseket vet fel, ugyanis 14 éves kor alatti gyerekeknek nincs még aláírási joguk, legfeljebb a nyilatkozatban foglaltak tudomásul vételét jelezhetik kéznyomukkal – fűzte hozzá Bán Endre.
Szimbolikus időpontban, helyi idő szerint 19.56-kor elindult az átmeneti adás az M1 csatornán Bacsó Péter A tanú című filmjével – közölte az MTVA Sajtó és Marketing Irodája kedd este az MTI-vel.
Az egészségügyi minisztérium 7621 betöltetlen álláshelyet készül felszabadítani az állami egészségügyi intézményekben.
Elsötétült az M1 képernyője, a Kossuth Rádió helyén pedig a Bartók Rádió műsora hallgatható.
Július 20-án indul a magánszemélyeknek szóló 2026-os roncsautó-program, a jelentkezési időszak pedig december 31-ig tart – jelentette be kedden a Környezetvédelmi Alapkezelő (AFM).
Az emberi és anyagi erőforrások hatékonyabb kihasználása, a közös országos és uniós pályázatok jobb kiaknázása érdekében egészségügyi konzorciumot hoztak létre Marosvásárhelyen. A rivalizálás helyett összefogtak a beteg gyógyulása érdekében.
A Sanitas szakszervezeti szövetség országos tanácsa keddi rendkívüli ülésén a teljes egészségügyi ágazatot érintő általános sztrájk meghirdetéséről döntött a kormány gazdaság- és társadalompolitikája elleni tiltakozásul.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök kedden a Facebook-oldalán közölte, hogy júliusban és augusztusban Románia legfontosabb feladata az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó uniós források lehívása.
Kolozs megye az országban az első helyen áll az érettségi vizsgaeredmények tekintetében, 14 iskolában pedig 100 százalékos a sikeresen vizsgázó diákok aránya – tájékoztatott kedden a Kolozs Megyei Tanfelügyelőség (ISJ).
Két öreg fűzfát vágtak ki kedd délelőtt a csíkszeredai központi parkban. A kivágott fák betegek, üregesek voltak, egy újabb vihar esetén a kidőlés fenyegette őket.
Közzétették az érettségi vizsga első eredményeit kedd délelőtt. Székelyföldön több kiemelkedő eredmény is született: Maros megyében egy diák maximális, 10-es átlagot ért el, Hargita és Kovászna megyében is 9,9 feletti átlagokkal zártak a legjobbak.
1 hozzászólás