
Kártyás beléptetőrendszer egy iskolában. Terjednek a biztonsági rendszerek, a szakképzett munkaerőre egyre kevesebb helyen van pénz
Fotó: Gecse Noémi
A diákok közti verekedések a legsúlyosabb biztonsági problémák, amelyek a Hargita megyei tanintézetekben előfordulnak, de ilyen események ritkán történnek, a megyei főtanfelügyelő szerint az iskolák számához képest arányaiban nagyon kevés hasonló fegyelmi kihágás adódik. Ugyanakkor a tanintézetek 7 százalékában nem megoldott az őrző-védő feladatok ellátása.
2020. február 07., 21:572020. február 07., 21:57
2020. február 07., 22:022020. február 07., 22:02
Előfordulnak ugyan verekedések a diákok között, amikor például kamaszok kapnak hajba, és
– számolt be tapasztalatairól lapunknak Demeter Levente. Hargita megye főtanfelügyelője az ilyen eseteket nevezte a biztonságra nézve a legnagyobb problémának, de kiemelte ugyanakkor azt is, hogy az érintett intézmények lehetőségeikhez képest mindent megtesznek ezek megelőzéséért. A megyei prefektusi hivatal rendszeresen összehívja az iskolai erőszak megelőzése érdekében tevékenykedő bizottságot – amelynek tagjai a tanfelügyelőség, a rendőrség, csendőrség, népegészségügyi igazgatóság és több más intézmény képviselőiből állnak –, legutóbb múlt hónapban tartottak megbeszélést. Ezeken a tanácskozásokon főként a megelőzésre helyezik a hangsúlyt.
– fogalmazott a főtanfelügyelő.
Az őrzés-védés terén is van még tennivaló, ugyanis a tanév kezdetén készült felmérés szerint a 140, önálló jogi személyiséggel rendelkező Hargita megyei tanintézet 7 százalékában ez nem megoldott. Ez iskolaközpontonként több oktatási egységet is jelenthet, és mint Demeter Leventétől megtudtuk, főként vidéki tanintézetekben áll fenn a probléma.
Az oktatási minisztérium elképzelése szerint ennek a feladatnak a megoldása főként az érintett önkormányzatokra hárul, mivel az iskolák nem rendelkeznek megfelelő személyzettel – magyarázta a főtanfelügyelő. Hozzáfűzte azonban, hogy a tanintézetek vezetőségei is igyekeznek orvosolni a hiányosságokat oly módon, hogy például
Az önkormányzat e tekintetben anyagi hozzájárulással segítheti az érintett tanintézeteket, vagy ha lehetősége van rá, alkalmazhat szakképzett munkaerőt, esetleg szerződést köthet szakcéggel az iskolai őrző-védő feladatok ellátására – mondta Demeter Levente. Szerinte a legjobb megoldás az volna, ha minden iskolában lenne kapus, de tapasztalata szerint erre egyre kevesebb helyen van pénz, inkább a biztonsági kamera-rendszerek telepítését választják, mert az kevesebb pénzbe kerül.
A május 1-jei hosszú hétvégén több mint 37 ezer bírságot szabott ki a rendőrség, összesen mintegy 16,5 millió lej értékben.
Jelentős felmelegedéssel indul május első hete, az elmúlt napok szokatlanul hideg időjárását az átlagosnál melegebb napok követik. Az ország egyes részein a hőmérséklet a 30 fokot is elérheti, csapadékra pedig csak a hét második felében számíthatunk.
Jókora büntetést kapott az a sofőr, akit helikopterből figyeltek, amint figyelmen kívül hagyja a közlekedési szabályokat.
Nemzetközi hadgyakorlatot rendeznek az erdélyi Nagysinken május 7–23. között, amelyre vasárnaptól kezdődően több szövetséges országból érkezik haditechnika – közölte a román védelmi minisztérium (MApN).
Néhány százan gyűltek össze vasárnap este a bukaresti Győzelem (Victoriei) téren az Ilie Bolojan melletti szimpátiatüntetésen.
Körülbelül négyezren vettek részt vasárnap Nagyváradon az Ilie Bolojan miniszterelnök támogatására szervezett tüntetésen.
Csaknem duplájával haladta meg a megengedett sebességet egy autós az A1-es autópályán, ráadásul a jogosítványa is le volt járva. Az ellenőrzések során több szabálytalan sofőrt is lefüleltek a rendőrök, a kiszabott bírságok értéke 40 ezer lejre rúg.
A Richter-skála szerint 3,1-es erősségű földrengés történt vasárnap 12 óra 14 perckor Buzău megyében, Vrancea szeizmikus térségben, mindössze 64 kilométerre Sepsiszentgyörgytől.
Több mint 140 alkohol vagy drog hatása alatt vezető sofőrt füleltek le a rendőrök szombat éjjel, egy átfogó ellenőrző akció keretein belül.
Tragikus kimenetelű közúti baleset történt vasárnapra virradóra Câmpulungon: egy fiatalember életét vesztette.
szóljon hozzá!