
Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
Nem tartja jónak az ünnepi tanévnyitók elmaradását Csíkszereda polgármestere, aki szerint a közösségi ünneptől nem szabad megfosztani a diákokat.
2020. szeptember 14., 20:052020. szeptember 14., 20:05
Soha nem várták még ennyire a szülők ennyire az iskolakezdést, mint most – ez a véleménye Ráduly Róbert Kálmánnak. Csíkszereda polgármestere ezt a csíkszeredai katasztrófavédelmi bizottság ülése utáni hétfői sajtótájékoztatón fogalmazta meg. Szerinte a szülői közösség részéről elvárás volt, hogy hagyományos módon kezdődjön az iskola, igaz, a korábban közölt besorolás szerint Csíkszeredában a sárga tanévkezdési forgatókönyvet kénytelenek alkalmazni a tanintézetek, noha a város a folyamatos iskolai jelenlétet lehetővé tevő zöldre készült.
– fejtette ki.
A városvezető nem ért egyet azzal a központi intézkedéssel, hogy az iskolák ünnepi tanévnyitóját idén nem engedélyezték, úgy fogalmazott, hogy az oda nem illő szabályokra, korlátozásokra a társadalomnak értelmes választ kell adnia. Ezzel arra utalt, hogy az iskolák többsége évfordulókhoz köthető ünnepségekkel, szentmiséken, istentiszteleteken való részvétellel helyettesítette az ünnepi tanévnyitót, illetve az alsó és felső tagozatos diákokat különböző időpontokra hívták. Szerinte a tanévkezdés közösségi örömét nem szabad elvenni a gyermekektől.
Újságírói kérdésre a polgármester elmondta, a sárga tanévkezdési forgatókönyv miatt egyelőre nem nyitották meg a Márton Áron Tehetséggondozó Központ kollégiumát a diákok előtt. Mivel a 72 férőhelyesre korlátozott intézmény mindössze 8 végzős diáknak ad helyet, a többiek kisebbek, és számukra hibrid oktatást biztosítanak, a zöld forgatókönyv életbe lépéséig a kollégium tevékenysége szünetel.
Még jócskán több ugyan a fejőstehén a Hargita megyei legelőkön, mint a húsmarha, de utóbbi térhódításba kezdett az elmúlt években. A jelenségre a magyarázat a tartási körülményekben keresendő.
Egy újabb meghatározó sorozat ér véget idén, a Stranger Things-élményt azonban a hosszú kihagyás után a lehető leghosszabbra húzzák a készítők. Kedvcsinálónkban a sorozat impaktját és jelentőségét járjuk körbe az ötödik évad első epizódjai előtt.
Két ember megsérült vasárnap, miután egy aszfalton keletkezett méretes gödörbe estek Petrozsényben. Mindkettejüket kórházba vitték, a területet pedig lezárták a hatóságok.
Az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság vasárnap üdvözölte a 2025/190-es számú törvény kihirdetését, amely megerősíti a fogyasztói jogok, illetve a kereskedőknek a nem megfelelő termékek kicserélésére vonatkozó felelősségének jogi keretét.
Havazás és ónos eső nehezíti a közlekedést Szeben megyében, az utak csúszósak lehetnek, ezért téli gumiabroncsok használata szükséges – figyelmeztet a Szeben megyei rendőrség.
A napokban a Brassó és Bukarest között közlekedőknek jó tudniuk, hogy egy Prahova megyei vasúti átjáró javítása miatt az 1-es számú országút egy szakaszán forgalomkorlátozásra számíthatnak. Esetenként kerülniük is kell.
Súlyosan ittasan vezető, 43 éves, Maros megyei férfit fülelt le a rendőrség a Fehér megyei Küküllőváron. A sofőr a leállításakor megtagadta a szondáztatást.
A vasúti rendőrség munkatársai tíz bűncselekményt állapítottak meg és 325 bírságot szabtak ki, összesen mintegy 105 ezer lej értékben a november 18–19-én végrehajtott művelet során.
Összecsíptek a poloskák egy fiatal nőt egy vonatjárat hálókocsijában, a csípések pedig – az édesanya beszámolója alapján – feldagadtak, így egészségügyi ellátásra volt szükség.
Több helyen okoz fennakadást a hó a Magyarországon, kamionok, személygépkocsik és buszok továbbhaladását is segíteniük kellett a tűzoltóknak szombat este. Eközben Románia nyugati és északkeleti részére hidegebb hajnal köszöntött be, mint a többi régióba.
szóljon hozzá!