Hirdetés
Hirdetés

A szükség törvényt bont: ezúttal nem lesz közös megyei farsangbúcsúztató

Közbeszólt a járvány: tizenhárom településen rendezik meg a Hargita Megyei Farsangbúcsúztatót. Archív •  Fotó: Pinti Attila

Közbeszólt a járvány: tizenhárom településen rendezik meg a Hargita Megyei Farsangbúcsúztatót. Archív

Fotó: Pinti Attila

A megszokottól eltérők lesznek a járványhelyzetre való tekintettel a térségbeli farsangi rendezvények és a farsangtemetés: a 29. Hargita Megyei Farsangbúcsúztatót például tizenhárom településen szervezik meg.

Barabás Orsolya

2021. február 09., 17:442021. február 09., 17:44

2021. február 09., 19:122021. február 09., 19:12

A koronavírus-járvány miatt a 29. Hargita Megyei Farsangbúcsúztató nem a megszokott módon zajlik, tehát ezúttal nem egy helyszínen lesz a farsangtemetés, hanem a különböző településeken felvonuló farsangi menetekkel búcsúztatják a telet.

A megye tizenhárom hagyományőrző csoportja tizenhárom településen tart farsangtemetést február 13–17. között. Ezáltal a helyi hagyományok és farsangi népszokások kerülnek előtérbe, és a közösségi élmény is erősödik

– fogalmazták meg a szervezők.

Február 13-án 9 órakor Csíkcsicsóban a polgármesteri hivataltól, 13 órakor Gyergyószárhegyen a kultúrháztól indul a farsangi menet.

Február 14-én 12 órakor Csíkszentdomokoson a római katolikus templomnál és ugyanebben az időpontban Csíkszentkirályon a régi római katolikus templomnál, 13.30-kor Csobotfalván az András téren kezdődik az ünnepség, 14 órakor négy településen lesz farsangtemetés: Csíkborzsován a kultúrháztól, Csíkmenaságon a pottyondi keresztfától, Csíkszentsimonban a községközpontból, Gyergyóditróban a felszegi csarnoktól indulnak a menetek.

Hirdetés

Február 16-án 12 órakor Kászonaltízen a kultúrháznál kezdődik az ünnepség (bikaütés is lesz a kászonimpéri hídon), 18 órától a gyergyóremetei farsangtemetés online is követhető lesz, 19 órától pedig Szentegyházán, a Gábor Áron Művelődési Házban lesz az Ördögbetlehem bemutatása. A megyei farsangbúcsúztatók február 17-én 10 órakor Alsófalván, a Sükösd Ferenc Általános Iskolánál zárulnak.

Gyergyószentmiklóson online farsangoznak

Gyergyószentmiklóson is hagyománya van a farsangtemetésnek, amikor játékos mondókákkal, kurjantásokkal, ostorharsogtatásokkal űzik el a telet, és megelevenítik Cibera vajda és Konc király jelképes párviadalát is. A járványhelyzet miatt azonban idén online térbe költöznek a farsangi programok – ismertette Fórika Sebestyén, a Gyergyószentmiklósi Művelődési Központ igazgatója. Az online műsorok február 14-én, vasárnap 13 órától kezdődnek, beszélgetések segítségével idézik fel a Gyergyói-medence farsangi hagyományait, meghívott lesz Kisné Portik Irén néprajzkutató, Sólyom Gabriella magyar szakos tanárnő, Danguly Ervin, Gyergyószárhegy polgármestere, Puskás Enikő, a Ditrói Hagyományőrző Egyesület elnöke, Sólyom Csaba, Balázs József festőművész és Faragó Enikő, a Gyergyócsomafalvi Turisztikai Iroda munkatársa.

Tölgyesi Béla, Tölgyesi Szabolcs és Tölgyesi József a karikás ostorfonás és harsogtatás titkaiba vezeti be az érdeklődőket, Antal Adél, Sára Mária, Korpos Katalin és Rusu Anna pedig farsangi pánkót (fánkot) és köményes pálinkát készít. A műsort színesíti a csomafalvi citeracsoport népzenei percekkel. Az online farsangi műsort élőben lehet majd követni a Gyergyószentmiklósi Művelődési Központ Facebook-oldalán, ahol a részletes programot is megtalálják az érdeklődők.

Farsangi kvízjátékot hirdettek

Gyergyószárhegy önkormányzata a farsangbúcsúztató programsorozat részeként farsangfarki kvízjátékot állított össze, amely tíz farsanggal kapcsolatos kérdést és egy bónusz kérdést tartalmaz. A válaszokat február 12-én 13 óráig várják a Facebook-oldalukon. A nyertest farsangi tanulmányútra viszik el a Kászonokba és egy ajándékcsomaggal is jutalmazzák.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 23., kedd

Új választható tantárgyat vezetnek be a középiskolásoknak: a térinformatikát

Megjelent a Hivatalos Közlönyben a középiskolások új opcionális tantárgya, a térinformatika (GIS) tanterve – közölte kedden az oktatási minisztérium.

Új választható tantárgyat vezetnek be a középiskolásoknak: a térinformatikát
Hirdetés
2026. június 23., kedd

Egyeztetésre hívja a pártokat az elnök a Cotroceni-palotába az elutasított kormányalakítás után

Nicușor Dan államfő kedden újabb egyeztetéseket folytat a parlamenti pártok delegációival egy új miniszterelnök-jelölt nevesítése érdekében.

Egyeztetésre hívja a pártokat az elnök a Cotroceni-palotába az elutasított kormányalakítás után
2026. június 23., kedd

Elcsendesedett, de nem szűnt meg a tiltakozás az egészségügyben és a szociális ellátórendszerben

Nem kaptak konkrét ígéreteket az ügyvivő kormány képviselőitől, ezért a Sanitas szakszervezet folytatja a két hete megkezdett japánsztrájkot az egészségügyi, valamint a szociális ellátórendszerben.

Elcsendesedett, de nem szűnt meg a tiltakozás az egészségügyben és a szociális ellátórendszerben
2026. június 23., kedd

Nyolc megyében okozott károkat a vihar

Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában – tájékoztat a belügyminisztérium katasztrófavédelmi főosztálya (DSU).

Nyolc megyében okozott károkat a vihar
Hirdetés
2026. június 23., kedd

Ügyvivő miniszterelnök: Romániának sürgősen teljes jogkörű kormányra van szüksége

Romániának sürgősen teljes jogkörű kormányra van szüksége – jelentette ki kedden Ilie Bolojan ügyvivő kormányfő.

Ügyvivő miniszterelnök: Romániának sürgősen teljes jogkörű kormányra van szüksége
2026. június 23., kedd

PSD-s képviselő: A PNL, az USR, az RMDSZ és az AUR bebizonyították, hogy egy a céljuk: a hatalom bármi áron

Mihai Fifor szociáldemokrata párti képviselő szerint a Veștea-kormány beiktatásának elutasításával bebizonyosodott, hogy a többi párt valójában ugyanazt a célt követi: „a hatalmat bármi áron”.

PSD-s képviselő: A PNL, az USR, az RMDSZ és az AUR bebizonyították, hogy egy a céljuk: a hatalom bármi áron
2026. június 23., kedd

Veștea: jó szándékkal vállaltam a kormányalakítást, sajnálom, hogy nem sikerült megvalósítani

Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök hétfő este kijelentette, hogy felelősen kezelte a kormányalakítást, és jó szándékkal vállalta ezt a feladatot.

Veștea: jó szándékkal vállaltam a kormányalakítást, sajnálom, hogy nem sikerült megvalósítani
Hirdetés
2026. június 22., hétfő

Elbukott a Veștea-kormány a parlamenti szavazáson

Nem szavazott bizalmat a parlament hétfői ülésén Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök kormányának.

Elbukott a Veștea-kormány a parlamenti szavazáson
2026. június 22., hétfő

Tizenöt éven át csapolták a külügy pénzét egy könyvelő segítségével

Bíróság elé állítja a korrupcióellenes ügyészség (DNA) a külügyminisztérium egyik volt könyvelőnőjét, akit azzal vádolnak, hogy munkabér jogcímen illegálisan folyósított pénzt magának és két másik személynek 15 éven át.

Tizenöt éven át csapolták a külügy pénzét egy könyvelő segítségével
2026. június 22., hétfő

Ittas autósok és biciklisek buktak le Hargita megyében

Az elmúlt héten összesen 20 ittas biciklist és autóvezetőt azonosítottak a Hargita megyei rendőrök egy összehangolt akció részeként – öt gépjárművezető leheletében több mint 0,40 mg/l alkoholszintet mutatott a szonda.

Ittas autósok és biciklisek buktak le Hargita megyében
Hirdetés