
Marius Dumitrescu, a Suryam Egyesület elnöke és Koreck Mária, a Divers Egyesület vezetője beszélt a civil szervezetek vásáráról
Fotó: Haáz Vince
Ismét megszervezik a civil szervezetek vásárát Marosvásárhelyen május 10-én a város központjában. A 22. alkalommal megrendezendő esemény az évtizedek alatt fontos találkozóhellyé nőtte ki magát, ahol Maros megye civil szervezetei mutatkoznak be.
2025. május 09., 12:182025. május 09., 12:18
A Civil Szervezetek Vásárán lehetőség nyílik megismerni a nem kormányzati szervezetek tevékenységét, illetve jó alkalmat nyújt az önkéntesek bevonására és a jövedelemadó 3,5 százalékának felajánlására is, de a közösség tavaszi találkozóhelyévé is vált az évtizedek alatt.
A rendezvényt csütörtökön egy civil kávéház nyitotta meg, ahol a civil szervezetek kommunikációjának fontosságáról beszélgettek a részt vevő egyesületek, alapítványok képviselői a Bernády Házban.
Koreck Mária, a Divers Egyesület vezetője úgy fogalmazott, számukra a kommunikáció nem luxus, hanem a közösséggel való kapcsolat alapja – egy folyamatos párbeszéd az elköteleződésről, szolidaritásról és változásról. Úgy véli,
Konkrét példákat, jó gyakorlatokat osztottak meg a beszélgetés alatt, és elemezték a marosvásárhelyi civil szervezetek helyisajtó-jelenlétét is.
A szombati vásáron 39 szervezet lesz jelen, és jellegzetes programponttal kezdődik: 10.30-tól civil crossra, vagyis közösségi futásra várják az érdeklődőket, akiket előzetes bejelentkezésre buzdítanak a gördülékenyebb szervezés érdekében. Az egészséges életmód mellett a közösségi szellemet, a társadalmi befogadást és az aktív polgári részvételt népszerűsítik ezzel. A teljesítendő távokat életkorhoz és fizikai lehetőségekhez igazították.
amelyre mindenkit várnak, akik jelenlétükkel támogatják az egyesületek és az önkéntesek munkáját.
Minden évben megszervezik a szolidaritás menetét. Archív
Fotó: Haáz Vince
A Divers Egyesület, a Marosszéki Közösségi Alapítvány, a Suryam Egyesület, a Mâini Unite Egyesület és az Alpha Transilvană Alapítvány szervezésében megvalósuló vásáron a Suryam Egyesület és a több szervezetet magában foglaló MureșHub Egyesület elindítja a Szomszédok, nem idegenek! elnevezésű kampányát is, amelynek célja
Ki nem mondott történetek címmel olyan közérthető szövegek gyűjteményét tárják az érdeklődők elé, amelyek a háború elől menekülők valós életéről szólnak – tudtuk meg Marius Dumitrescutól, a Suryam Egyesület elnökétől.
Újdonságnak számít idén az élő könyvtár, amelynek külön standot szentelnek: itt lehetőség nyílik elbeszélgetni a szervezetek tagjaival, önkéntesekkel vagy a szervezetek támogatásában részesülő személyekkel.
Archív
Fotó: Haáz Vince
A vásár ideje alatt a szervezetek standjánál interaktív tevékenységekre számíthatnak az érdeklődők: kézműves foglalkozások, arcfestés, vérnyomásmérés, de az egyesületek tagjainak táncelőadásaira is várják a marosvásárhelyieket. Emellett idén először szombaton 15 órától panelbeszélgetés is lesz, amelynek témája a civil elköteleződés, a közösségért végzett munka fontossága.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!