
Azért is aggasztó a Hargita megyében fennálló vérhiány, mert még csak a szabadságolási időszak elején járunk. Képünk illusztráció
Fotó: Beliczay László
A nyári szabadságolási időszak elkezdődésével nagyon megcsappant a véradók száma Hargita megyében, ezúttal a korábbi években tapasztaltnál is nagyobb a vérhiány. A gondokat csak fokozza, hogy a véradóknak járó papíralapú étkezési utalványokról nehézkesen megy az áttérés a kártyás változatra.
2022. június 15., 11:042022. június 15., 11:04
2022. június 15., 12:052022. június 15., 12:05
Nyaranta mindig megcsappan a vérközpontok vérkészlete, idén viszont ez a jelenség a korábbi években tapasztaltnál is erősebben jelentkezett Hargita megyében: lényegében minden vértípusból hiány van.
– foglalta össze az aktuális helyzetet Kopacz Ildikó, a Hargita Megyei Vérközpont vezetője.
A hiány szerinte azért is aggasztó, mert még csak a szabadságolási időszak elején járunk. A betegségek, műtétek száma azonban nem csökkent, tehát a kórházak részéről a vér iránti igény nem enyhült, ennek megfelelő kellene legyen a véradók száma is. A megyei vérközpont, illetve az állandó véradóhelyek a megszokott programmal működnek:
Elképzelhető, hogy azért is csökkent a véradók száma, mert az utóbbi időben akadozott a véradóknak járó ételjegyek kiosztása – tudtuk meg a vérközpontot vezető orvostól. Ennek az az oka, hogy egy múlt év végén megjelent törvénymódosítás értelmében
A papíralapú ételjegyekből áprilisban fogyott ki teljesen a megyei vérközpont, a kártyákat azonban megkésve kapja meg az intézmény, így kiosztani sem tudják időben azokat. Igaz, hogy már kevesen, de
Adminisztratív szempontból is bonyolulttá vált a rendszer, hiszen nem ételjegyeket kell kézbe adjanak a véradás után, hanem kártyaszámokat kell nyilvántartásba vegyenek, és a véradók sem azonnal kapják meg az ételjegyeket, hanem havonta egyszer utalja a megfelelő összegeket a kártyák adminisztrálását végző cég – ismertette a nehézségeket a megyei vérközpont vezetője.
Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök hétfőn kijelentette, hogy szerdán csak „elméleti”, informális megbeszélése volt Nicușor Dan államfővel az esetleges kormányalakítási megbízásáról.
Elfogadta az Országgyűlés hétfőn az alaptörvény tizenhatodik módosítását, amely nyolc évben korlátozza a miniszterelnöki megbízatás maximális hosszát.
A Román Vámhatóság alkalmazottait is képviselő Meridian Országos Szakszervezeti Szövetség bejelentette, hogy az intézmény dolgozói szerdán kétórás figyelmeztető sztrájkot tartanak a munkakörülményeket és juttatásaikat érintő súlyos problémák miatt.
Az RMDSZ egyelőre nem döntött arról, hogy támogatja-e Adrian Veștea kormányát, előbb megvárja, hogy milyen álláspontra jut a Nemzeti Liberális Párt (PNL).
Dobos Melindát nevezték ki Hargita Megye Tanácsának megyemenedzseri tisztségére a hétfői tanácsülésen.
Sepsiszentgyörgy egykori dohánygyárában aláírták hétfőn a helyi Csodák palotájának finanszírozását célzó szerződést. Az önkormányzat a Közép Fejlesztési Régió legnagyobb uniós támogatásával vághat bele az élményközpont kivitelezésébe.
Mezőgazdasági munkát végző emberekre támadt rá a medve hétfőn a Kászonaltíz községhez tartozó Kászonújfaluban, mindkét személyt kórházba kellett szállítani. Az áldozatok állapota stabil.
Megtiltja a brit kormány a közösségi média használatát a 16 évnél fiatalabb gyerekek számára.
Hetek óta üzenget Hargita Megye Tanácsának korábbi elnöke utódjának, hétfőn azonban látványosan egymásnak esett Hargita Megye Tanácsának ülésén Bíró Barna Botond és Borboly Csaba a homoródfürdői ifjúsági tábor ügyében.
szóljon hozzá!