
Az egészségügyben dolgozókat, a szociális szolgáltatások területén tevékenykedőket jutalmaznák
Fotó: Haáz Vince
Kihirdette az államelnök, szerda este pedig meg is jelent a Hivatalos Közlönyben az a törvény, amelynek értelmében 2500 lej értékű veszélyességi pótlék jár azoknak a szociális ellátásban dolgozó alkalmazottaknak, valamint a háziorvosi és fogorvosi rendelők személyzetének, akik a szükségállapot ideje alatt koronavírusos, vagy koronavírus-gyanús személlyel léptek kapcsolatba munkavégzés közben.
2020. június 21., 16:532020. június 21., 16:53
A törvény kezdeményezője a Maros megyei parlamenti képviselő, Csép Éva Andrea érdeklődésünkre elmondta, az állami és a magánszféra dolgozói egyaránt jogosultak erre az összegre, amennyiben hivatalos iratokkal bizonyítják, hogy fertőzött, vagy fertőzésgyanús személlyel kerültek kapcsolatba a szükségállapot ideje alatt.
– fogalmazott a képviselő.
A törvény három nappal a Hivatalos Közlönyben való megjelenését követően lép érvénybe. A jogszabály alkalmazási módszertanának a kidolgozása van még hátra, ami hozzávetőlegesen egy-két hét – tájékoztatta a Székelyhont Csép Éva Andrea, hozzátéve, hogy
Bár a pénz jól jön, hiszen rengeteg pluszkiadásaik voltak a háziorvosoknak, fogorvosoknak is, a hírnek nem örül Soós Szabó Klára, a Hargita Megyei Háziorvosok Szövetségének elnöke, aki „aljas kampányfogásnak” tartja az új törvényt. Úgy véli, a háziorvosok folyamatosan ki vannak téve a különböző fertőzéseknek, az AIDS-nek, a B-típusú hepatitisznek, de eddig ezt a törvényhozók nem vették számításba. Ráadásul úgy ad az állam pénzt, „egy nevetségesen kevés összeget”, hogy közben nem tett eleget a feladatának: a járvány ideje alatt a fertőtlenítőszerek, maszkok, kesztyűk biztosításának.
– mondta a Székelyhonnak a csíkszeredai háziorvos.
Vele szemben örül a pénznek a szentgericei háziorvos, Váczy Margit Ida, bár eléggé pesszimista azzal kapcsolatban, hogy hozzájutnak-e az érintettek. Ahogy érdeklődésünkre elmondta, kapcsolatba került ő is olyan betegekkel, akik fertőzöttek voltak, vagy akikről utóbb derült ki, hogy megfertőződtek a koronavírussal, de „szerencsére nem történt semmi gond, a biztonsági előírásokat betartottuk” – magyarázta érdeklődésünkre a háziorvos.
Csép Éva Andrea a Székelyhonnak úgy fogalmazott, hogy azok az orvosok, asszisztensek, fogorvosok, egészségügyi laboratóriumok munkatársai, akik fertőzött betegeket láttak el vagy a tőlük begyűjtött labormintákat elemezték, azok az otthoni betegápolók, a polgármesteri hivatalok szociális osztályainak a munkatársai, akik hátrányos helyzetű közösségekkel tartották a kapcsolatot nap mint nap, vagy az idősotthonok munkatársai, akik szintén ki voltak téve a fertőzés veszélyének megérdemlik, hogy legalább egy ennyi jutalomban részesüljenek. A parlamenti képviselő tisztában van azzal, hogy milyen sokat költöttek saját jövedelmükből fertőtlenítőszerekre, maszkokra, ráadásul kockáztatták nem csak a saját, de családjaik egészségét is. „Fontosnak tartom, hogy érezzék, hogy odafigyelünk és jutalmazzuk őket” – hangsúlyozta a politikus.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!