
Az egészségügyben dolgozókat, a szociális szolgáltatások területén tevékenykedőket jutalmaznák
Fotó: Haáz Vince
Kihirdette az államelnök, szerda este pedig meg is jelent a Hivatalos Közlönyben az a törvény, amelynek értelmében 2500 lej értékű veszélyességi pótlék jár azoknak a szociális ellátásban dolgozó alkalmazottaknak, valamint a háziorvosi és fogorvosi rendelők személyzetének, akik a szükségállapot ideje alatt koronavírusos, vagy koronavírus-gyanús személlyel léptek kapcsolatba munkavégzés közben.
2020. június 21., 16:532020. június 21., 16:53
A törvény kezdeményezője a Maros megyei parlamenti képviselő, Csép Éva Andrea érdeklődésünkre elmondta, az állami és a magánszféra dolgozói egyaránt jogosultak erre az összegre, amennyiben hivatalos iratokkal bizonyítják, hogy fertőzött, vagy fertőzésgyanús személlyel kerültek kapcsolatba a szükségállapot ideje alatt.
– fogalmazott a képviselő.
A törvény három nappal a Hivatalos Közlönyben való megjelenését követően lép érvénybe. A jogszabály alkalmazási módszertanának a kidolgozása van még hátra, ami hozzávetőlegesen egy-két hét – tájékoztatta a Székelyhont Csép Éva Andrea, hozzátéve, hogy
Bár a pénz jól jön, hiszen rengeteg pluszkiadásaik voltak a háziorvosoknak, fogorvosoknak is, a hírnek nem örül Soós Szabó Klára, a Hargita Megyei Háziorvosok Szövetségének elnöke, aki „aljas kampányfogásnak” tartja az új törvényt. Úgy véli, a háziorvosok folyamatosan ki vannak téve a különböző fertőzéseknek, az AIDS-nek, a B-típusú hepatitisznek, de eddig ezt a törvényhozók nem vették számításba. Ráadásul úgy ad az állam pénzt, „egy nevetségesen kevés összeget”, hogy közben nem tett eleget a feladatának: a járvány ideje alatt a fertőtlenítőszerek, maszkok, kesztyűk biztosításának.
– mondta a Székelyhonnak a csíkszeredai háziorvos.
Vele szemben örül a pénznek a szentgericei háziorvos, Váczy Margit Ida, bár eléggé pesszimista azzal kapcsolatban, hogy hozzájutnak-e az érintettek. Ahogy érdeklődésünkre elmondta, kapcsolatba került ő is olyan betegekkel, akik fertőzöttek voltak, vagy akikről utóbb derült ki, hogy megfertőződtek a koronavírussal, de „szerencsére nem történt semmi gond, a biztonsági előírásokat betartottuk” – magyarázta érdeklődésünkre a háziorvos.
Csép Éva Andrea a Székelyhonnak úgy fogalmazott, hogy azok az orvosok, asszisztensek, fogorvosok, egészségügyi laboratóriumok munkatársai, akik fertőzött betegeket láttak el vagy a tőlük begyűjtött labormintákat elemezték, azok az otthoni betegápolók, a polgármesteri hivatalok szociális osztályainak a munkatársai, akik hátrányos helyzetű közösségekkel tartották a kapcsolatot nap mint nap, vagy az idősotthonok munkatársai, akik szintén ki voltak téve a fertőzés veszélyének megérdemlik, hogy legalább egy ennyi jutalomban részesüljenek. A parlamenti képviselő tisztában van azzal, hogy milyen sokat költöttek saját jövedelmükből fertőtlenítőszerekre, maszkokra, ráadásul kockáztatták nem csak a saját, de családjaik egészségét is. „Fontosnak tartom, hogy érezzék, hogy odafigyelünk és jutalmazzuk őket” – hangsúlyozta a politikus.
Meglőtt, felakasztott, agyonvert és éheztetett kutyák tucatjai kerültek be az elmúlt évek alatt a csíktaplocai kutyamenhelyre. Ez a székelyföldi kutyatartás árnyoldala, az esetenkénti, meglehetősen kegyetlen bánásmód az állatokkal.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
szóljon hozzá!