
Csíksomlyói naplemente. Arra kérik a híveket a ferences rendiek, hogy ezúttal maradjanak otthon
Fotó: Pinti Attila
A csíkszeredai városvezetés és a ferences rend álláspontja is megegyezik abban a tekintetben, hogy a koronavírus-járvány miatti rendhagyó pünkösdi búcsúba csak és kizárólag otthonaikból kapcsolódjanak be a hívek.
2020. május 27., 19:042020. május 27., 19:04
A városvezetés részéről Füleki Zoltán csíkszeredai alpolgármester úgy nyilatkozott, ezúttal elegendő multimédiás lehetőség áll rendelkezésre ahhoz, hogy a zarándokolni vágyók otthon maradjanak és lélekben vegyenek részt a búcsún.
Az érvényben levő szabályozások nem csak a tömeges rendezvényeken való részvételt, de a három főnél nagyobb gyülekezést is tiltják.
Mint a szerkesztőségünkbe eljuttatott közleményükben írják, Csíksomlyó őreként a Kárpát-medence legjelentősebb keresztény ünnepére készülünk, a járványhelyzetre való tekintettel rendhagyó módon.
– írják. Hozzáteszik, a néhány napja hungarikummá vált Csíksomlyói Pünkösdi Búcsú ünnepi szentmiséjét idén a Duna Televízión, az Erdélyi Mária Rádión, a Marosvásárhelyi Rádión és a SzeredApp okostelefonos alkalmazáson keresztül is élőben lehet követni.
Urbán Erik, az Erdélyi Ferences Rendtartomány vezetője megkeresésünkre elmondta, nem tudni, hogy hányan döntenek majd úgy, hogy a kérés, illetve hatósági tiltás ellenére egyénileg mégis elzarándokolnak Csíksomlyóra, de ő személy szerint óva int ettől mindenkit.
Egyeztettek továbbá a labarum és az egyházi méltóságjelvények hagyományos menetéről, de mivel félő, hogy ennek a híre egy helyre csoportosítaná a híveket, ennek az ötletét elvetették.
A programmal kapcsolatban elmondta, a szombati szentmise hagyományosan déli fél egykor kezdődik, igaz, ezúttal a kegytemplomban, zárt ajtók mögött. Hozzátette, a templomban is maximálisan 16 személy tartózkodhat majd. Vasárnap délelőtt fél tizenegykor lesz ünnepi szentmise, amelyet szintén közvetítenek majd.
A csíksomlyói kegytemplom – pápai kisbazilikából a következő alkalmakkor lesznek élő közvetítések, amelyek a kegyhely honlapjáról vagy a SzeredApp mobiltelefonos alkalmazásról is elérhetőek lesznek:
május 29. – 18 órától nyitószentmise, amelyet virrasztás követ 22 óráig;
május 30. – Pünkösdszombaton 10 órától élő bejelentkezések lesznek a csíksomlyói kegyhely honlapján, segítve a mélyebb bekapcsolódást az ünnepi szentmisébe. Fél 1-kor kezdődik az ünnepi szentmise a kegytemplomban, amelyet Nm. és Ft. Kovács Gergely érsek, a Gyulafehérvári Főegyházmegye Főpásztora mutat be;
május 31. – Pünkösdvasárnap a fél 11-kor kezdődő szentmise közvetítve lesz a kegyhely honlapján.
június 1. – Megemlékező szentmise lesz fél 11-től annak emlékére, hogy egy évvel ezelőtt Ferenc pápa Csíksomlyóra látogatott. A szentmisét Nm. és Ft. Kovács Gergely érsek, a Gyulafehérvári Főegyházmegye Főpásztora celebrálja.
A zarándokok lelki bekapcsolódását segíti az alkalomra összeállított programfüzet, amely PDF formátumban tölthető le.
Donald Trump amerikai elnök éles és trágár szavakat használva katonai erő alkalmazásával fenyegette meg vasárnap Iránt arra az esetre, ha nem volna hajlandó hosszú távú békemegállapodást kötni és a Hormuzi-szoros ismételt lezárásával próbálkozna.
Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök vasárnap benyújtotta a parlamentnek kormánya programját és a miniszterjelöltek névsorát.
Hétfőn kezdődik az országos képességfelmérő vizsga, amelyre több mint 148 ezer nyolcadik osztályt végzett tanuló iratkozott fel. Az oktatási minisztérium tájékoztatása szerint a felmérőt 2956 vizsgaközpontban szervezik meg.
Szakadékba zuhant egy autó a Transzfogarasi útról egy interneten terjedő felvétel szerint. A videót megosztók szerint a járművet nem rögzítették kézifékkel. A súlyosan megrongálódott autóban szerencsére nem ült senki.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) nem támogatja a Veștea-kabinetet, és azt javasolja a pártoknak és Nicușor Dan államfőnek, hogy kössenek hat hónapra szóló megállapodást egy kisebbségi kormány támogatásáról – jelentette be vasárnap Ilie Bolojan.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos politikai tanácsa vasárnap egyhangúlag úgy döntött, hogy a PSD részt vesz a Veștea-kormányban.
Ilie Bolojant újraválasztották a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnökévé a vasárnapi rendkívüli kongresszuson.
Nem maradhat a Nemzeti Liberális Párt (PNL) tagja, aki elárulja az alakulatot, és a kulisszák mögött ellene dolgozik – jelentette ki Ilie Bolojan a PNL vasárnapi kongresszusán mondott beszédében.
Az egészségügyi minisztérium vasárnap orvosi ajánlásokat tett közzé arra vonatkozóan, hogyan lehet biztonságosan átvészelni a hőhullámot.
Elkezdődött vasárnap a Romexpo kiállítási központban a Nemzeti Liberális Párt (PNL) rendkívüli kongresszusa, amelyen a párt új vezető testületeiről döntenek.
szóljon hozzá!