
Csíksomlyói naplemente. Arra kérik a híveket a ferences rendiek, hogy ezúttal maradjanak otthon
Fotó: Pinti Attila
A csíkszeredai városvezetés és a ferences rend álláspontja is megegyezik abban a tekintetben, hogy a koronavírus-járvány miatti rendhagyó pünkösdi búcsúba csak és kizárólag otthonaikból kapcsolódjanak be a hívek.
2020. május 27., 19:042020. május 27., 19:04
A városvezetés részéről Füleki Zoltán csíkszeredai alpolgármester úgy nyilatkozott, ezúttal elegendő multimédiás lehetőség áll rendelkezésre ahhoz, hogy a zarándokolni vágyók otthon maradjanak és lélekben vegyenek részt a búcsún.
Az érvényben levő szabályozások nem csak a tömeges rendezvényeken való részvételt, de a három főnél nagyobb gyülekezést is tiltják.
Mint a szerkesztőségünkbe eljuttatott közleményükben írják, Csíksomlyó őreként a Kárpát-medence legjelentősebb keresztény ünnepére készülünk, a járványhelyzetre való tekintettel rendhagyó módon.
– írják. Hozzáteszik, a néhány napja hungarikummá vált Csíksomlyói Pünkösdi Búcsú ünnepi szentmiséjét idén a Duna Televízión, az Erdélyi Mária Rádión, a Marosvásárhelyi Rádión és a SzeredApp okostelefonos alkalmazáson keresztül is élőben lehet követni.
Urbán Erik, az Erdélyi Ferences Rendtartomány vezetője megkeresésünkre elmondta, nem tudni, hogy hányan döntenek majd úgy, hogy a kérés, illetve hatósági tiltás ellenére egyénileg mégis elzarándokolnak Csíksomlyóra, de ő személy szerint óva int ettől mindenkit.
Egyeztettek továbbá a labarum és az egyházi méltóságjelvények hagyományos menetéről, de mivel félő, hogy ennek a híre egy helyre csoportosítaná a híveket, ennek az ötletét elvetették.
A programmal kapcsolatban elmondta, a szombati szentmise hagyományosan déli fél egykor kezdődik, igaz, ezúttal a kegytemplomban, zárt ajtók mögött. Hozzátette, a templomban is maximálisan 16 személy tartózkodhat majd. Vasárnap délelőtt fél tizenegykor lesz ünnepi szentmise, amelyet szintén közvetítenek majd.
A csíksomlyói kegytemplom – pápai kisbazilikából a következő alkalmakkor lesznek élő közvetítések, amelyek a kegyhely honlapjáról vagy a SzeredApp mobiltelefonos alkalmazásról is elérhetőek lesznek:
május 29. – 18 órától nyitószentmise, amelyet virrasztás követ 22 óráig;
május 30. – Pünkösdszombaton 10 órától élő bejelentkezések lesznek a csíksomlyói kegyhely honlapján, segítve a mélyebb bekapcsolódást az ünnepi szentmisébe. Fél 1-kor kezdődik az ünnepi szentmise a kegytemplomban, amelyet Nm. és Ft. Kovács Gergely érsek, a Gyulafehérvári Főegyházmegye Főpásztora mutat be;
május 31. – Pünkösdvasárnap a fél 11-kor kezdődő szentmise közvetítve lesz a kegyhely honlapján.
június 1. – Megemlékező szentmise lesz fél 11-től annak emlékére, hogy egy évvel ezelőtt Ferenc pápa Csíksomlyóra látogatott. A szentmisét Nm. és Ft. Kovács Gergely érsek, a Gyulafehérvári Főegyházmegye Főpásztora celebrálja.
A zarándokok lelki bekapcsolódását segíti az alkalomra összeállított programfüzet, amely PDF formátumban tölthető le.
Teljesen átalakul a közmédia intézményrendszere, miután az Országgyűlés kedden elfogadta a médiaszolgáltatásokról és a tömegkommunikációról szóló törvényt.
Kedd délutánra és estére hőségre, illetve zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztásokat adott ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Kimutatást kért a fejlesztési minisztérium az önkormányzatoktól az Országos Helyreállítási Alap (PNRR) keretéből finanszírozott beruházások kivitelezési stádiumáról. Arra kíváncsiak, hogy ezek elkészülnek-e határidőre vagy sem.
Megjelent a Hivatalos Közlönyben a középiskolások új opcionális tantárgya, a térinformatika (GIS) tanterve – közölte kedden az oktatási minisztérium.
Nicușor Dan államfő kedden újabb egyeztetéseket folytat a parlamenti pártok delegációival egy új miniszterelnök-jelölt nevesítése érdekében.
Nem kaptak konkrét ígéreteket az ügyvivő kormány képviselőitől, ezért a Sanitas szakszervezet folytatja a két hete megkezdett japánsztrájkot az egészségügyi, valamint a szociális ellátórendszerben.
Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában – tájékoztat a belügyminisztérium katasztrófavédelmi főosztálya (DSU).
Romániának sürgősen teljes jogkörű kormányra van szüksége – jelentette ki kedden Ilie Bolojan ügyvivő kormányfő.
Mihai Fifor szociáldemokrata párti képviselő szerint a Veștea-kormány beiktatásának elutasításával bebizonyosodott, hogy a többi párt valójában ugyanazt a célt követi: „a hatalmat bármi áron”.
Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök hétfő este kijelentette, hogy felelősen kezelte a kormányalakítást, és jó szándékkal vállalta ezt a feladatot.
szóljon hozzá!