
Csíksomlyói naplemente. Arra kérik a híveket a ferences rendiek, hogy ezúttal maradjanak otthon
Fotó: Pinti Attila
A csíkszeredai városvezetés és a ferences rend álláspontja is megegyezik abban a tekintetben, hogy a koronavírus-járvány miatti rendhagyó pünkösdi búcsúba csak és kizárólag otthonaikból kapcsolódjanak be a hívek.
2020. május 27., 19:042020. május 27., 19:04
A városvezetés részéről Füleki Zoltán csíkszeredai alpolgármester úgy nyilatkozott, ezúttal elegendő multimédiás lehetőség áll rendelkezésre ahhoz, hogy a zarándokolni vágyók otthon maradjanak és lélekben vegyenek részt a búcsún.
Az érvényben levő szabályozások nem csak a tömeges rendezvényeken való részvételt, de a három főnél nagyobb gyülekezést is tiltják.
Mint a szerkesztőségünkbe eljuttatott közleményükben írják, Csíksomlyó őreként a Kárpát-medence legjelentősebb keresztény ünnepére készülünk, a járványhelyzetre való tekintettel rendhagyó módon.
– írják. Hozzáteszik, a néhány napja hungarikummá vált Csíksomlyói Pünkösdi Búcsú ünnepi szentmiséjét idén a Duna Televízión, az Erdélyi Mária Rádión, a Marosvásárhelyi Rádión és a SzeredApp okostelefonos alkalmazáson keresztül is élőben lehet követni.
Urbán Erik, az Erdélyi Ferences Rendtartomány vezetője megkeresésünkre elmondta, nem tudni, hogy hányan döntenek majd úgy, hogy a kérés, illetve hatósági tiltás ellenére egyénileg mégis elzarándokolnak Csíksomlyóra, de ő személy szerint óva int ettől mindenkit.
Egyeztettek továbbá a labarum és az egyházi méltóságjelvények hagyományos menetéről, de mivel félő, hogy ennek a híre egy helyre csoportosítaná a híveket, ennek az ötletét elvetették.
A programmal kapcsolatban elmondta, a szombati szentmise hagyományosan déli fél egykor kezdődik, igaz, ezúttal a kegytemplomban, zárt ajtók mögött. Hozzátette, a templomban is maximálisan 16 személy tartózkodhat majd. Vasárnap délelőtt fél tizenegykor lesz ünnepi szentmise, amelyet szintén közvetítenek majd.
A csíksomlyói kegytemplom – pápai kisbazilikából a következő alkalmakkor lesznek élő közvetítések, amelyek a kegyhely honlapjáról vagy a SzeredApp mobiltelefonos alkalmazásról is elérhetőek lesznek:
május 29. – 18 órától nyitószentmise, amelyet virrasztás követ 22 óráig;
május 30. – Pünkösdszombaton 10 órától élő bejelentkezések lesznek a csíksomlyói kegyhely honlapján, segítve a mélyebb bekapcsolódást az ünnepi szentmisébe. Fél 1-kor kezdődik az ünnepi szentmise a kegytemplomban, amelyet Nm. és Ft. Kovács Gergely érsek, a Gyulafehérvári Főegyházmegye Főpásztora mutat be;
május 31. – Pünkösdvasárnap a fél 11-kor kezdődő szentmise közvetítve lesz a kegyhely honlapján.
június 1. – Megemlékező szentmise lesz fél 11-től annak emlékére, hogy egy évvel ezelőtt Ferenc pápa Csíksomlyóra látogatott. A szentmisét Nm. és Ft. Kovács Gergely érsek, a Gyulafehérvári Főegyházmegye Főpásztora celebrálja.
A zarándokok lelki bekapcsolódását segíti az alkalomra összeállított programfüzet, amely PDF formátumban tölthető le.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) vasárnap közzétett adatai szerint az idei első negyedévben a romániai kereskedelmi szálláshelyek 390 900 külföldi turistát fogadtak, akik összesen 1,488 milliárd lejt költöttek el.
A rendkívüli hőség miatt 35 megyében korlátozzák hétfőn és kedden a 7,5 tonnánál nagyobb össztömegű járművek forgalmát az autópályákon, gyorsforgalmi utakon és országutakon.
Jégeső, heves széllökések (55-60 km/h), csapadék (15-20l/m²) ugyanakkor villámlások várhatók vasárnap délután több településen – figyelmeztet a Hargita megyei katasztrófavédelem.
A kormányzati megszorítások lecsapódásaként az eddiginél sokkal szerényebb körülmények között és a megszokott nyári időponttól eltérően ősszel szervezik meg a Székely Vágta idei, 15. kiadását.
Autó balesetezett a Kincsesfő és Görgényszentimre közötti 10-es jelzésű községi úton vasárnap délután; a hatóságok két áldozatról számoltak be, egyikük életét vesztette – közli a Maros megyei katasztrófavédelem.
Tizenhat megyében vörös, az ország többi részén narancssárga és sárga jelzésű hőségriasztás van érvényben hétfő reggel 10 óráig.
A Bethlenfalvi úton felfüggesztett jogosítvánnyal rendelkező, míg a Bethlen Gábor utcában ittasan vezető sofőrt állítottak meg a rendőrök a hétvégén Székelyudvarhelyen.
Kerékpározó gyermekeket ütött el egy ittasan vezető férfi szombat este a Temes megyei Kétfél településen. Egy 10 éves kislány meghalt, az ugyanazon a biciklin ülő 11 éves társa megsebesült.
Meglehetősen ittas állapotban igyekezett megfordulni járművével szombaton hajnalban egy nő Gyergyóalfaluban, ám végül egy sáncba sodródott – közli a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság.
10 Celsius-fokról indult a reggel Csíkszeredában június 28-án, amikor az ország nyugati és délnyugati részére vörös kánikulariasztást adott ki az Országos Meteorológiai Igazgatóság.
szóljon hozzá!