
Csíksomlyói naplemente. Arra kérik a híveket a ferences rendiek, hogy ezúttal maradjanak otthon
Fotó: Pinti Attila
A csíkszeredai városvezetés és a ferences rend álláspontja is megegyezik abban a tekintetben, hogy a koronavírus-járvány miatti rendhagyó pünkösdi búcsúba csak és kizárólag otthonaikból kapcsolódjanak be a hívek.
2020. május 27., 19:042020. május 27., 19:04
A városvezetés részéről Füleki Zoltán csíkszeredai alpolgármester úgy nyilatkozott, ezúttal elegendő multimédiás lehetőség áll rendelkezésre ahhoz, hogy a zarándokolni vágyók otthon maradjanak és lélekben vegyenek részt a búcsún.
Az érvényben levő szabályozások nem csak a tömeges rendezvényeken való részvételt, de a három főnél nagyobb gyülekezést is tiltják.
Mint a szerkesztőségünkbe eljuttatott közleményükben írják, Csíksomlyó őreként a Kárpát-medence legjelentősebb keresztény ünnepére készülünk, a járványhelyzetre való tekintettel rendhagyó módon.
– írják. Hozzáteszik, a néhány napja hungarikummá vált Csíksomlyói Pünkösdi Búcsú ünnepi szentmiséjét idén a Duna Televízión, az Erdélyi Mária Rádión, a Marosvásárhelyi Rádión és a SzeredApp okostelefonos alkalmazáson keresztül is élőben lehet követni.
Urbán Erik, az Erdélyi Ferences Rendtartomány vezetője megkeresésünkre elmondta, nem tudni, hogy hányan döntenek majd úgy, hogy a kérés, illetve hatósági tiltás ellenére egyénileg mégis elzarándokolnak Csíksomlyóra, de ő személy szerint óva int ettől mindenkit.
Egyeztettek továbbá a labarum és az egyházi méltóságjelvények hagyományos menetéről, de mivel félő, hogy ennek a híre egy helyre csoportosítaná a híveket, ennek az ötletét elvetették.
A programmal kapcsolatban elmondta, a szombati szentmise hagyományosan déli fél egykor kezdődik, igaz, ezúttal a kegytemplomban, zárt ajtók mögött. Hozzátette, a templomban is maximálisan 16 személy tartózkodhat majd. Vasárnap délelőtt fél tizenegykor lesz ünnepi szentmise, amelyet szintén közvetítenek majd.
A csíksomlyói kegytemplom – pápai kisbazilikából a következő alkalmakkor lesznek élő közvetítések, amelyek a kegyhely honlapjáról vagy a SzeredApp mobiltelefonos alkalmazásról is elérhetőek lesznek:
május 29. – 18 órától nyitószentmise, amelyet virrasztás követ 22 óráig;
május 30. – Pünkösdszombaton 10 órától élő bejelentkezések lesznek a csíksomlyói kegyhely honlapján, segítve a mélyebb bekapcsolódást az ünnepi szentmisébe. Fél 1-kor kezdődik az ünnepi szentmise a kegytemplomban, amelyet Nm. és Ft. Kovács Gergely érsek, a Gyulafehérvári Főegyházmegye Főpásztora mutat be;
május 31. – Pünkösdvasárnap a fél 11-kor kezdődő szentmise közvetítve lesz a kegyhely honlapján.
június 1. – Megemlékező szentmise lesz fél 11-től annak emlékére, hogy egy évvel ezelőtt Ferenc pápa Csíksomlyóra látogatott. A szentmisét Nm. és Ft. Kovács Gergely érsek, a Gyulafehérvári Főegyházmegye Főpásztora celebrálja.
A zarándokok lelki bekapcsolódását segíti az alkalomra összeállított programfüzet, amely PDF formátumban tölthető le.
Tizenhat megyében vörös, az ország többi részén narancssárga és sárga jelzésű hőségriasztás van érvényben hétfő reggel 10 óráig.
A Bethlenfalvi úton felfüggesztett jogosítvánnyal rendelkező, míg a Bethlen Gábor utcában ittasan vezető sofőrt állítottak meg a rendőrök a hétvégén Székelyudvarhelyen.
Kerékpározó gyermekeket ütött el egy ittasan vezető férfi szombat este a Temes megyei Kétfél településen. Egy 10 éves kislány meghalt, az ugyanazon a biciklin ülő 11 éves társa megsebesült.
Meglehetősen ittas állapotban igyekezett megfordulni járművével szombaton hajnalban egy nő Gyergyóalfaluban, ám végül egy sáncba sodródott – közli a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság.
10 Celsius-fokról indult a reggel Csíkszeredában június 28-án, amikor az ország nyugati és délnyugati részére vörös kánikulariasztást adott ki az Országos Meteorológiai Igazgatóság.
A rendkívüli hőség miatt több megyében korlátozzák vasárnap a 7,5 tonnánál nagyobb össztömegű járművek forgalmát az autópályákon, gyorsforgalmi utakon és országutakon.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
szóljon hozzá!