
Egy ünnepi koccintás is elindíthat a lejtőn
Fotó: Freepik
Az ünnepek felerősítik az érzelmeket: míg egyesek számára a lelki feltöltődést, meghittséget, másoknak – különösen a szenvedélybetegeknek – komoly terhet jelentenek. Bizonyos módszerekkel és elszántsággal azonban megkönnyíthető ez az időszak.
2024. december 21., 09:062024. december 21., 09:06
A karácsony a szeretet ünnepe. Összehozza a családot, közös élményeket ad, de esélyt kínál arra is, hogy befelé forduljunk, átgondoljuk a mögöttünk álló évet és békére találjunk.
ezért az érintettek, valamint a család számára is érdemes felkészülten várni az ünnepet. Geréb Tünde rendszerszemléletű pszichoterapeuta, a Bonus Pastor Alapítvány székelyudvarhelyi terápiás munkatársa hasznos tanácsokat osztott meg a Székelyhonnal.
Karácsonykor, szilveszterkor megnövekedik az érzelmek intenzitása. A szakértő szerint azok az emberek, akik alapvetően jól érzik magukat, ilyenkor még jobban vannak: örülnek a családban eltölthető időnek, vagy akár a szabadidőnek, amit önmagukra szánhatnak, befelé fordulva. Azok pedig, akik nincsenek jól, rosszabb állapotba kerülnek, mert hangsúlyosabbá válik a helyzetük. Felerősödik az egyedüllét, de akár a társas magány is.
– magyarázta Geréb Tünde. Éppen ezért a visszaesés valós veszély ilyenkor.
A függőségek esetében nulla tolerancia van a fogyasztásra. A gyakorlatban ez nemcsak az alkohol- és drogfogyasztás elkerülését jelenti, hanem azt is, hogy olyan helyzeteket kell elhárítani, amelyek érzelmi kockázatot jelenthetnek, vagy a régi szokásokat előhozhatják. Aki „csak” az abúzus fázisában van, vagyis akinél a fogyasztás már veszélyes, visszatérő, de még nem alakult ki a dependencia, a fogyasztást kontrollálni kell. Azt, hogy az egyén melyik fázisban van pontosan, csak szakember tudja megállapítani.
Geréb Tünde rámutatott: ha valaki már függő, elég egy újévi koccintás, vagy egyetlen korty úrvacsorai bor is, hiszen ezek megtörhetik az absztinenciát, vagyis az önmegtartóztatást.
A társadalmi nyomás és az alkohol széles körű elérhetősége is nehezíti a leszokást.
Ehhez érdemes eltávolítani otthonról minden szeszes italt. Ha ugyanis a függő egy karnyújtással hozzáférhet az alkoholhoz, nagy valószínűséggel előbb-utóbb meg is teszi.
Érdemes otthonról eltávolítani minden szeszes italt
Fotó: Unsplash
Azt is figyelembe kell venni, hogy a sóvárgás általában nem tart tovább negyedóránál. „Ha a házban van alkohol, akkor nagyon valószínű, hogy a függő ember hozzányúl. De ha a közértig le kell futni, lehet, hogy annyi idő alatt meggondolja magát, visszafordul, és letelik az a 15 perc, ami alatt a sóvárgás általában elmúlik” – nyomatékosított a szakember.
Az ünnepi rituálék nem feltétlenül kell az alkoholról szóljanak, vannak egészséges, minőségi alternatívák, például a friss gyümölcslé vagy turmix. Geréb Tünde szerint kevésbé alkalmasak a szeszes italok ízét utánzó termékek.
Például az alkoholmentes sör fogyasztása hosszabb távon kockázatot jelenthet.
– ismertette.
A Bonus Pastor Alapítvány harminc éve kínál pszichoszociális és spirituális segítséget a függőségben szenvedő betegek és a hozzátartozóik számára. Munkásságuk alappillére a terápia, utógondozás és prevenció. Három szintű terápiát biztosítanak, mindegyiket Magyarózdon:
négynapos, rövid előgondozási programot (ezzel még nem lehet elérni absztinenciát);
tizenkét napos terápiát (a középsúlyos eseteknél hosszan is fenntarthatja az önmegtartóztatást);
valamint súlyos esetekre, csak férfiak számára biztosítanak 6-tól 9 hónapig tartó bentlakásos rendszerű rehabilitációs programot.
Utóbbi karácsonykor és szilveszterkor is működik, ami egyrészt azt jelzi, hogy a felépülés nem ismer munkaszüneti napot, másrészt azt, hogy a függőbetegnek nem kell egyedül, a családnak pedig nélküle ünnepelni.

Az év utolsó négynapos programját szervezi meg a Bonus Pastor Alapítvány november 30. és december 3. között Magyarózdon szenvedélybetegek és hozzátartozóik számára. Az elmúlt évtizedekben rengeteg személy indult el az önmegtartóztatás és felépülés útján.
„A bentlakók szerettei eljöhetnek a magyarózdi terápiás otthonba. Nem csak néhány órára, hanem több napra is. Karácsonyfát díszítenek, ajándékoznak, sütnek-főznek, mint egy igazi családi házban” – avatott be a részletekbe Geréb Tünde.
Az alapítvány adminisztratív központja Marosvásárhelyen van, tanácsadói irodáik azonban már 11 erdélyi városban működnek: a székhelyen kívül Sepsiszentgyörgyön, Székelyudvarhelyen, Csíkszeredában, Gyergyószentmiklóson, Kézdivásárhelyen, Brassóban, Kolozsváron, Szatmárnémetiben, Nagyváradon és Margittán. Ezekben a városokban támogató csoportokhoz is lehet csatlakozni, amelyek biztosítják a heti rendszerességű találkozókat az érintettek számára.
Szenvedélybetegeknek mutat új utat a magyarózdi terápiás otthon
Fotó: Haáz Vince
A Bonus Pastor Alapítvány programjairól, a pontos részletekről, valamint a különböző városokban működő csoportok kapcsolattartóinak elérhetőségéről a honlapon találhatók bővebb információk.
Mielőtt a fáradt politikusainkat elengednénk a nyári pihenőszabadságaikra, egy dolgot tisztázzunk: 2026 első fele pont arra volt jó, hogy ismét szembesüljünk a ténnyel. Azzal, hogy újra mi, kisemberek jártunk rosszul.
Új medret vágott magának a vasárnapi felhőszakadás után megáradt patak a Gyimesek egyik kedvelt természeti látványosságánál, a Zúgóként is ismert Jávárdi-vízesésnél. A vízzuhatag eltűnt, de a helyreállítás nem lehetetlen.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion hétfőn kijelentette, hogy a Veștea-kormány nem kapja meg pártja parlamenti frakcióinak szavazatait a beiktatási szavazáson.
Egy kidőlt fa miatt maradt áram nélkül több mint ezer fogyasztó hétfő délután Udvarhelyszéken és Gyergyószéken – közli a Hargita megyei katasztrófavédelem.
Felborult egy autó hétfőn délután Csíkszentléleken, miután a 18 éves sofőr elvesztette uralmát a jármű felett. A balesetben a vezető és fiatalkorú utasa is megsérült, mindkettőjüket kórházba szállították.
Tovább melegszik az idő a következő két hétben, egyes régiókban 36–37 Celsius-fokos csúcsértékekre is számítani lehet – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) június 22. és július 5. közötti időszakra vonatkozó előrejelzéséből.
Kezdeményezzük Sulyok Tamás köztársasági elnök megbíztatásának megszüntetését – jelentette be Magyar Péter miniszterelnök hétfőn az Országgyűlés ülésén napirend előtt mondott beszédében.
A Monturist vezetője rendre semmibe veszi a tulajdonosok akaratát, Gyergyószentmiklós érdekeivel ellentétes lépéseket tesz, valamint kérdéseket felvető személyi összefonódások is kiderültek – jelentette ki Nagy Zoltán, Gyergyószentmiklós polgármestere.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.
Zivatarokra figyelmeztető előrejelzést adott ki hétfőn az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a hegyvidéki térségekre, valamint Bánság, Körösvidék, Olténia, Erdély nagy része és Munténia északnyugati részének több megyéjére.
szóljon hozzá!