Hirdetés
Hirdetés

A szenvedélybetegség nem tabu: jobb felkészülni az ünnepi időszakra

Egy ünnepi koccintás is elindíthat a lejtőn •  Fotó: Freepik

Egy ünnepi koccintás is elindíthat a lejtőn

Fotó: Freepik

Az ünnepek felerősítik az érzelmeket: míg egyesek számára a lelki feltöltődést, meghittséget, másoknak – különösen a szenvedélybetegeknek – komoly terhet jelentenek. Bizonyos módszerekkel és elszántsággal azonban megkönnyíthető ez az időszak.

Farkas Orsolya

2024. december 21., 09:062024. december 21., 09:06

A karácsony a szeretet ünnepe. Összehozza a családot, közös élményeket ad, de esélyt kínál arra is, hogy befelé forduljunk, átgondoljuk a mögöttünk álló évet és békére találjunk.

Az ünnep azonban nem mindenkinek áldott, a szenvedélybetegek esetében ilyenkor fokozódik a visszaesés veszélye,

ezért az érintettek, valamint a család számára is érdemes felkészülten várni az ünnepet. Geréb Tünde rendszerszemléletű pszichoterapeuta, a Bonus Pastor Alapítvány székelyudvarhelyi terápiás munkatársa hasznos tanácsokat osztott meg a Székelyhonnal.

Az ünnepi időszak kettőssége

Karácsonykor, szilveszterkor megnövekedik az érzelmek intenzitása. A szakértő szerint azok az emberek, akik alapvetően jól érzik magukat, ilyenkor még jobban vannak: örülnek a családban eltölthető időnek, vagy akár a szabadidőnek, amit önmagukra szánhatnak, befelé fordulva. Azok pedig, akik nincsenek jól, rosszabb állapotba kerülnek, mert hangsúlyosabbá válik a helyzetük. Felerősödik az egyedüllét, de akár a társas magány is.

Idézet
A függőség egyfajta válasz az érzelmi problémákra, tehetetlenségre, és ez ilyenkor még inkább fokozódik. A szerfüggőségek, a játék- vagy más folyamatfüggőségek felerősödnek, mintegy kompenzálandó azt a rossz lelkiállapotot, amivel küzd a szenvedélybeteg

– magyarázta Geréb Tünde. Éppen ezért a visszaesés valós veszély ilyenkor.

Egy koccintáson is múlhat

A függőségek esetében nulla tolerancia van a fogyasztásra. A gyakorlatban ez nemcsak az alkohol- és drogfogyasztás elkerülését jelenti, hanem azt is, hogy olyan helyzeteket kell elhárítani, amelyek érzelmi kockázatot jelenthetnek, vagy a régi szokásokat előhozhatják. Aki „csak” az abúzus fázisában van, vagyis akinél a fogyasztás már veszélyes, visszatérő, de még nem alakult ki a dependencia, a fogyasztást kontrollálni kell. Azt, hogy az egyén melyik fázisban van pontosan, csak szakember tudja megállapítani.

A leggyakoribb függőség az alkoholizmus, ami ilyenkor a szokásosnál is nagyobb hangsúlyt kap, hiszen az ünnepeink szerves részét képezi az alkoholfogyasztás.

Geréb Tünde rámutatott: ha valaki már függő, elég egy újévi koccintás, vagy egyetlen korty úrvacsorai bor is, hiszen ezek megtörhetik az absztinenciát, vagyis az önmegtartóztatást.

A szolidaritás ereje

A társadalmi nyomás és az alkohol széles körű elérhetősége is nehezíti a leszokást.

Ami viszont segíthet, az a szolidáris absztinencia. Így nevezik azt, amikor a család együttérzésből mellőzi az alkoholt, legalábbis a felépülés kezdeti időszakában – ami legalább egy-két évet jelent – addig, amíg a függőbeteg absztinenciája megszilárdul.

Ehhez érdemes eltávolítani otthonról minden szeszes italt. Ha ugyanis a függő egy karnyújtással hozzáférhet az alkoholhoz, nagy valószínűséggel előbb-utóbb meg is teszi.

Érdemes otthonról eltávolítani minden szeszes italt •  Fotó: Unsplash Galéria

Érdemes otthonról eltávolítani minden szeszes italt

Fotó: Unsplash

Azt is figyelembe kell venni, hogy a sóvárgás általában nem tart tovább negyedóránál. „Ha a házban van alkohol, akkor nagyon valószínű, hogy a függő ember hozzányúl. De ha a közértig le kell futni, lehet, hogy annyi idő alatt meggondolja magát, visszafordul, és letelik az a 15 perc, ami alatt a sóvárgás általában elmúlik” – nyomatékosított a szakember.

Alternatívák és megoldások

Az ünnepi rituálék nem feltétlenül kell az alkoholról szóljanak, vannak egészséges, minőségi alternatívák, például a friss gyümölcslé vagy turmix. Geréb Tünde szerint kevésbé alkalmasak a szeszes italok ízét utánzó termékek.

Hirdetés

Például az alkoholmentes sör fogyasztása hosszabb távon kockázatot jelenthet.

Idézet
Nincs benne alkohol, tehát ebben a tekintetben nincs veszély, de a statisztikák azt mutatják, hogy akik rendszeresen fogyasztják felépülésük után, gyakrabban esnek vissza, mint azok, akik nem építették be ezt a rutinjukba

– ismertette.

Segítenek lépni a szenvedélybetegeknek

A Bonus Pastor Alapítvány harminc éve kínál pszichoszociális és spirituális segítséget a függőségben szenvedő betegek és a hozzátartozóik számára. Munkásságuk alappillére a terápia, utógondozás és prevenció. Három szintű terápiát biztosítanak, mindegyiket Magyarózdon:

  • négynapos, rövid előgondozási programot (ezzel még nem lehet elérni absztinenciát);

  • tizenkét napos terápiát (a középsúlyos eseteknél hosszan is fenntarthatja az önmegtartóztatást);

  • valamint súlyos esetekre, csak férfiak számára biztosítanak 6-tól 9 hónapig tartó bentlakásos rendszerű rehabilitációs programot.

Utóbbi karácsonykor és szilveszterkor is működik, ami egyrészt azt jelzi, hogy a felépülés nem ismer munkaszüneti napot, másrészt azt, hogy a függőbetegnek nem kell egyedül, a családnak pedig nélküle ünnepelni.

korábban írtuk

Út a változás felé: nem lehet, és nem is kell egyedül harcba szállni a szenvedélybetegséggel
Út a változás felé: nem lehet, és nem is kell egyedül harcba szállni a szenvedélybetegséggel

Az év utolsó négynapos programját szervezi meg a Bonus Pastor Alapítvány november 30. és december 3. között Magyarózdon szenvedélybetegek és hozzátartozóik számára. Az elmúlt évtizedekben rengeteg személy indult el az önmegtartóztatás és felépülés útján.

„A bentlakók szerettei eljöhetnek a magyarózdi terápiás otthonba. Nem csak néhány órára, hanem több napra is. Karácsonyfát díszítenek, ajándékoznak, sütnek-főznek, mint egy igazi családi házban” – avatott be a részletekbe Geréb Tünde.

Az alapítvány elérhetőségei

Az alapítvány adminisztratív központja Marosvásárhelyen van, tanácsadói irodáik azonban már 11 erdélyi városban működnek: a székhelyen kívül Sepsiszentgyörgyön, Székelyudvarhelyen, Csíkszeredában, Gyergyószentmiklóson, Kézdivásárhelyen, Brassóban, Kolozsváron, Szatmárnémetiben, Nagyváradon és Margittán. Ezekben a városokban támogató csoportokhoz is lehet csatlakozni, amelyek biztosítják a heti rendszerességű találkozókat az érintettek számára.

Szenvedélybetegeknek mutat új utat a magyarózdi terápiás otthon •  Fotó: Haáz Vince Galéria

Szenvedélybetegeknek mutat új utat a magyarózdi terápiás otthon

Fotó: Haáz Vince

A Bonus Pastor Alapítvány programjairól, a pontos részletekről, valamint a különböző városokban működő csoportok kapcsolattartóinak elérhetőségéről a honlapon találhatók bővebb információk.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 22., hétfő

Tudtuk, csak nem sejtettük

Mielőtt a fáradt politikusainkat elengednénk a nyári pihenőszabadságaikra, egy dolgot tisztázzunk: 2026 első fele pont arra volt jó, hogy ismét szembesüljünk a ténnyel. Azzal, hogy újra mi, kisemberek jártunk rosszul.

Tudtuk, csak nem sejtettük
Tudtuk, csak nem sejtettük
2026. június 22., hétfő

Tudtuk, csak nem sejtettük

Hirdetés
2026. június 22., hétfő

Eddig ismert formájában megszűnt létezni a Jávárdi-vízesés

Új medret vágott magának a vasárnapi felhőszakadás után megáradt patak a Gyimesek egyik kedvelt természeti látványosságánál, a Zúgóként is ismert Jávárdi-vízesésnél. A vízzuhatag eltűnt, de a helyreállítás nem lehetetlen.

Eddig ismert formájában megszűnt létezni a Jávárdi-vízesés
2026. június 22., hétfő

Nem tudják beiktatni a Veștea-kormányt, ha igaz, amit az AUR elnöke állít – frissítve

A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion hétfőn kijelentette, hogy a Veștea-kormány nem kapja meg pártja parlamenti frakcióinak szavazatait a beiktatási szavazáson.

Nem tudják beiktatni a Veștea-kormányt, ha igaz, amit az AUR elnöke állít – frissítve
2026. június 22., hétfő

Több mint ezren maradtak áram nélkül Hargita megyében

Egy kidőlt fa miatt maradt áram nélkül több mint ezer fogyasztó hétfő délután Udvarhelyszéken és Gyergyószéken – közli a Hargita megyei katasztrófavédelem.

Több mint ezren maradtak áram nélkül Hargita megyében
Hirdetés
2026. június 22., hétfő

Fiatalkorú is megsérült a csíkszentléleki balesetben

Felborult egy autó hétfőn délután Csíkszentléleken, miután a 18 éves sofőr elvesztette uralmát a jármű felett. A balesetben a vezető és fiatalkorú utasa is megsérült, mindkettőjüket kórházba szállították.

Fiatalkorú is megsérült a csíkszentléleki balesetben
2026. június 22., hétfő

Még csak ezután következik az igazi kánikula

Tovább melegszik az idő a következő két hétben, egyes régiókban 36–37 Celsius-fokos csúcsértékekre is számítani lehet – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) június 22. és július 5. közötti időszakra vonatkozó előrejelzéséből.

Még csak ezután következik az igazi kánikula
2026. június 22., hétfő

Magyar Péter: kezdeményezzük Sulyok Tamás megbízatásának megszüntetését

Kezdeményezzük Sulyok Tamás köztársasági elnök megbíztatásának megszüntetését – jelentette be Magyar Péter miniszterelnök hétfőn az Országgyűlés ülésén napirend előtt mondott beszédében.

Magyar Péter: kezdeményezzük Sulyok Tamás megbízatásának megszüntetését
Hirdetés
2026. június 22., hétfő

Bírósághoz fordulhat Gyergyószentmiklós a Monturist közgyűlés összehívásáért

A Monturist vezetője rendre semmibe veszi a tulajdonosok akaratát, Gyergyószentmiklós érdekeivel ellentétes lépéseket tesz, valamint kérdéseket felvető személyi összefonódások is kiderültek – jelentette ki Nagy Zoltán, Gyergyószentmiklós polgármestere.

Bírósághoz fordulhat Gyergyószentmiklós a Monturist közgyűlés összehívásáért
2026. június 22., hétfő

Lebuktunk: csak Romániában drágult a gázolaj májusban, az összes többi uniós tagállamban csökkent

Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.

Lebuktunk: csak Romániában drágult a gázolaj májusban, az összes többi uniós tagállamban csökkent
2026. június 22., hétfő

A székelyföldi megyékre is érvényes a most kiadott zivatarriasztás

Zivatarokra figyelmeztető előrejelzést adott ki hétfőn az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a hegyvidéki térségekre, valamint Bánság, Körösvidék, Olténia, Erdély nagy része és Munténia északnyugati részének több megyéjére.

A székelyföldi megyékre is érvényes a most kiadott zivatarriasztás
Hirdetés