
Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
A születések száma évről évre fokozatosan csökken Romániában. Bár Székelyföldön nem nagy a visszaesés, de van, ahol az óvodáskorú gyerekek létszámváltozásai is alátámasztják ezt a tendenciát. Kovászna megyében például ezer óvodással van kevesebb idén, mint öt évvel ezelőtt.
2021. május 10., 09:002021. május 10., 09:00
Különbséget kell tenni a vidéki és a városi óvodák között, mert ha van gyerek, vidéken mindig van legalább egy óvodai csoport – világított rá Kiss Imre, Kovászna megye főtanfelügyelője. Az elmúlt években kis településeken volt példa arra, hogy létszámhiány miatt szűntek meg óvodai csoportok Kovászna megyében, legutóbb Ikafalván szűnt meg az óvodai csoport.
– részletezte a főtanfelügyelő. Hozzátette, az elmúlt öt évben Kovászna megyében is enyhe csökkenő tendenciát mutatott az óvodába íratott gyerekek száma. Ezt bizonyítja a tanfelügyelőség összesítése is: míg a 2015–2016-os tanévben 7061 – ebből 4867 magyar – gyerek járt a megye 342 óvodás csoportjába, az idei tanévben már csak 6075 – ebből 4143 magyar – gyerek jár 335 csoportba, tehát majdnem ezer óvodás gyerekkel kevesebb van idén megyei szinten, mint öt évvel ezelőtt.
Maros megyében nem számottevő a változás, hisz az utóbbi tanévben nem szűntek meg óvodai csoportok, sőt tavaly létesültek is újak – tudtuk meg Kovács Júliától, a magyar óvodákért felelős szaktanfelügyelőtől. Mint elmondta, a magyar tagozaton hosszított programmal indították el a kövesdombi Fecske óvodában működő Waldorf csoportot, amely eddig rövid programos volt, a román tagozaton pedig létesültek új csoportok, illetve alakultak át rövid programok napköziotthonos programmá.
Hargita megyében az elmúlt öt évben a 2018–2019-es tanévben volt a legtöbb óvodás, a legkevesebb pedig az idén van – derül ki Demeter Levente főtanfelügyelő által közölt adatokból. A 2016–2017-es tanévben összesen 10 357 óvodás gyerek volt 543 csoportban, ebből 460 magyar tannyelvű volt 8976 gyerekkel. A 2017–2018-as tanévben megugrott a gyerekek és a csoportok száma is, 547 csoportban 1 0383 gyerek járt óvodába, a csoportokból 466 magyar tannyelvű volt. 2018–2019-ben azonban kevesebb csoport indult el a megyében, bár több volt a gyerek: 539 csoport – ebből 459 magyar tannyelvű –, összesen 10513 gyerekkel. A 2019–2020-as tanévben már több mint száz gyerekkel többen iratkoztak be óvodába, mint az előző évben, ám csupán 538 csoport indult el a megyében. A jelenlegi, 2020–2021-es tanévben pedig 160 gyerekkel kevesebb van a Hargita megyei óvodákban mint az előző tanévben, és összesen 540 csoport működik, amelyből 463 magyar tannyelvű 9010 gyerekkel. A következő tanév beiskolázási számai alapján 558 óvodai csoport indulhat el Hargita megyében, 1 0665 gyerekre számítanak. Ebből 9323 magyar tagozaton, ahol 480 csoport indítását helyezték kilátásba – derül ki a közölt adatokból.
A Szeben megyei Kürpöd (Chirpăr) település melletti patakba esett és meghalt hétfőn egy testvérpár, egy 6 éves kislány és egy 9 éves fiú.
Összesen 16 jogosítványt függesztettek fel, ugyanakkor 366 esetben szabtak ki büntetést gyorshajtókra az elmúlt héten – közli a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság.
A 2025–2026-os tanévre járó összesen 310,2 millió lej tanszertámogatást töltöttek fel a szociális elektronikus kártyákra – tájékoztatott hétfőn az európai projektekért és beruházásokért felelős minisztérium.
Országszerte felmelegedés várható a következő napokban, a jövő hét közepétől azonban ismét lehűl az idő; csapadékra a jövő héten lehet számítani – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat február 2. és 15. közötti időszakra vonatkozó előrejelzéséből.
Az Eurostat hétfőn közzétett adatai szerint 2024-ben az Európai Unió lakosságának csaknem egytizede (9,2 százalék) szembesült azzal a problémával, hogy nem tudta a komfortszintjének megfelelőre fűteni az otthonát.
Hétfőtől iható a csapvíz a Henri Coandă nemzetközi repülőtéren – tájékoztatott a Bukaresti Repülőtér-üzemeltető Vállalat.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) hétfőn sárga jelzésű riasztást adott ki rendkívül alacsony hőmérsékletek és fagy miatt. A figyelmeztető előrejelzés kedd reggelig érvényes az ország több mint felében.
Késsel fenyegetőzött egy fiatal vasárnap este Zilahon, csendőröknek kellett a földre teperniük és a kezeit hátrakötniük.
Az elmúlt 24 órában 85 riasztás érkezett a hegyimentő szolgálathoz, amelynek munkatársai 94 embernek nyújtottak segítséget – tájékoztatott hétfőn Facebook-oldalán a Salvamont.
Nagy télre ébredtek hétfőn a fővárosban és az ország déli részén: a hőmérséklet mínusz 7 Celsius-fokig csökkent, nagyot havazott és fújt a szél. A sofőrök arra panaszkodnak, hogy kevés volt a hóeltakarító gép, és így nehezen lehet közlekedni.
szóljon hozzá!