
Járna és jutna is, mégsem kell
Fotó: Veres Nándor
Noha kétszázat is jóval meghaladó esetszámmal rekordot döntött kedden az új fertőzések száma Hargita megyében, az oltakozási kedv továbbra is aggasztóan alacsony a térségben. Emiatt már bezártak egy oltóközpontot, és továbbiak működését függeszthetik fel. Hargita megye tisztifőorvosa szerint ideje lenne legyőzni az előítéleteket Székelyföldön is, hiszen az itteni átoltottsági arány elmarad az országos átlagtól.
2022. január 19., 08:502022. január 19., 08:50
2022. január 19., 11:062022. január 19., 11:06
Az ötödik hullám tombolása ellenére továbbra is rendkívül alacsony az oltakozási kedv Hargita megyében, ahol naponta átlagosan mindössze 150-350 személyt immunizálnak – tudtuk meg Tar Gyöngyitől, a Hargita Megyei Egészségügyi Igazgatóság vezetőjétől.
Tar Gyöngyi rámutatott: miután hétfőtől négy hónapra csökkentették azt az időintervallumot, amely után már kérhető a harmadik dózis beadása, utóbbi iránt nőtt az érdeklődés, de összességében kevesen kérik a vakcinát,
„Az új esetek 25 százaléka oltott vagy újrafertőződött személyeket érint, ez pedig kapaszkodót ad a kételkedőknek, mondván, hogy »na lám-lám, az oltottak is megfertőződnek«. Igen ám, de nem mindegy, hogy milyen formában esnek át a betegségen, ahogy az sem, hogy hányan, mert az új fertőzöttek 75 százaléka még mindig oltatlan és olyan, aki korábban nem esett át a fertőzésen. Azt sem szabad elfelejteni, hogy noha az omikron variáns az esetek többségében nem okoz súlyos tüneteket, mégis követelhet halálos áldozatokat. Múlt héten öt fertőzött vesztette életét a megyében, és bár ez kevesebb, mint ami a negyedik hullámban volt,
– részletezte Tar Gyöngyi.
Fotó: Bálványos Intézet
Hozzátette: kezdődik a kisgyerekeknek (5-11 éves korosztály) szánt oltási kampány, őket a háziorvosok immunizálhatják, illetve lesz néhány oltóközpont is, ahol megkaphatják a vakcinát, de nem lesz elérhető az összesben, mivel ez a felnőtteknél alkalmazott oltóanyagnál kevesebb hatóanyagot tartalmaz majd.
„Az oltottak esélye továbbra is sokkal magasabb arra, hogy ne szenvedjenek maradandó károsodást, még úgy is, hogy az omikron variáns ellen az oltóanyagok hatékonysága a korábbi 90 helyett csak 70 százalék fölötti. Évtizedek óta oltunk, de például a TBC elleni védőoltást senki sem kérdőjelezte meg, pedig a hatékonysága csak 60-70 százalék közötti.
Nem ebben kell megmutatni a székely virtust, mert áldozatokkal jár, de ennek a felelősségét a kételkedők már nem vállalják át, pedig az oltásellenesség terjesztésével hozzájárulnak a tragédiákhoz” – húzta alá Tar Gyöngyi.
Zárásként azt is kiemelte: ez egy közös felelősségvállalás kellene legyen, amely előre visz egy társadalmat, és nagyon szomorú, ha Hargita megyében ez nincs meg.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök a Nicușor Dan államfővel folytatott keddi egyeztetések után kijelentette, hogy két kisebbségikormány-változat képzelhető el, harmadik lehetőségként pedig egy „nagyon szűk többségű” kormány.
Jóváhagyta a Versenytanács a Carrefour Románia Pavăl Holding általi felvásárlását.
Tóvá alakult a marosvásárhelyi sürgősségi kórház mögötti parkoló a hétfő esti felhőszakadás után. A területre több környező telekről és a Molter Károly utcából is odafolyik az esővíz, ezért a leparkolt autók között nehéz bejutni a kórházba.
Az Európai Bizottság (EB) 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion a keddi cotroceni-i konzultációk után kijelentette, hogy pártja nélkül nem lehet kormányt alakítani.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) tájékoztatta kedden az államfőt, hogy készen áll vállalni a kormányzást – nyilatkozta Sorin Grindeanu pártelnök a Nicușor Dannal a Cotroceni-palotában folytatott keddi egyeztetés után.
Nicușor Dan államfő kedden közölte, hogy a Cotroceni-palotában tartandó egyeztetéseken arra fogja kérni a pártokat, hogy térjenek vissza a párbeszédhez.
Több millió eurót kap az Európai Unió Szolidaritási Alapjából Parajd – számolt be kedden Vincze Loránt RMDSZ-es európai parlamenti képviselő.
Teljesen átalakul a közmédia intézményrendszere, miután az Országgyűlés kedden elfogadta a médiaszolgáltatásokról és a tömegkommunikációról szóló törvényt.
Kedd délutánra és estére hőségre, illetve zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztásokat adott ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
7 hozzászólás