
Székely szimbólumok sportrendezvényeken
Fotó: Pinti Attila
Románia a nemzeti kisebbségekkel szembeni bánásmód „jó gyakorlatának modellje” – jelentette ki az elnökválasztás második fordulóba jutott két jelölt csütörtök esti tévévitáján Nicușor Dan.
2025. május 09., 09:282025. május 09., 09:28
2025. május 09., 10:002025. május 09., 10:00
A moderátorok arról faggatták a két politikust, hogy miként szavatolják a romániai magyar közösség nemzeti identitásának szabad gyakorlását. Megkérdezték tőlük azt is, hogy
„Úgy vélem, hogy Románia a nemzeti kisebbségekkel, köztük a magyar kisebbséggel szembeni bánásmód jó gyakorlatának modellje. Szerintem a területi autonómia szimbólumát nem lenne szabad engedélyezni a nyilvános rendezvényeken” – jelentette ki a független jelölt az Euronews által szervezett vitán, amelyet az Agerpres hírügynökség szemlézett.
Ezután Bukarest főpolgármestere George Simionhoz, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) jelöltjéhez fordulva kijelentette, „évek óta több futballgaleri a romániai magyar kisebbség elleni jelszavakat skandál. Szeretném megkérdezni Simion urat, hogy közöttük volt-e.” Az AUR-vezér természetesen ezt diplomatikusan megkerülte, több perces magyarázattal, konkrét válaszadás nélkül. Ellenben elmondta, hogy „a magyar etnikumúaknak meg kell érteniük, hogy jó állampolgárai Romániának”.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) jelöltje ugyanakkor kijelentette, hogy
„Vannak emberek, akik nem a romániai magyar közösségek javát akarják, és abba az irányba mennének, amerre Emmanuel Macron és a brüsszeli globalisták tartanak, ahelyett hogy abba a konzervatív, egészséges irányba mennének, amelyhez a magyar emberek többsége ragaszkodik” – jelentette ki Simion.
Az AUR elnöke hangsúlyozta, hogy „a román és a magyar nép előtt más akadályok és kihívások állnak, és ezekkel a kihívásokkal szemben (...) egységesen kell fellépnünk”. Kifejtette, hogy tiszteli Orbán Viktort, ezért beemelné a román állampolitikába a magyar kormányfő számos nézetét.
„Elérkezett az ideje a nemzetek Európájának, a keresztény Európának, ahol küzdeni fogunk az európai polgársághoz való jogunkért. A románok és a magyarok egyaránt teljes jogú polgárai az Európai Uniónak” – jelentette ki a Nicușor Dan független jelölttel folytatott tévévitában George Simion.
Eugen Tomac kijelölt miniszterelnök cáfolta azt az értesülést, miszerint kormányalakítási megbízásának visszaadására készülne.
Ígéretes line-upot mutatott a Microsoft-tulajdonú Xbox Studios a Summer Game Fest utáni projektbemutatóján. Ezekből válogattuk ki a számunkra tíz legígéretesebbet, amit akár már holnaptól is játszanánk.
Az okostelefon nemcsak a gyerekek, hanem a szülők életét is gyökeresen átírta. Balatoni Mónika digitáliskultúra-kutató Marosvásárhelyen az MCC rendezvényén járta körül a digitális kihívásokat, amelyekkel egy szülő szembesül ma – mintha vakon repülne.
Nem támadta meg a Maros Megyei Prefektusi Hivatal a marosvásárhelyi önkormányzat szemétszolgáltatásra vonatkozó határozatát – szögezi le a Maros megyei kormányhivatal, cáfolva a közösségi médiában megjelenteket.
Várhatón pénteken nyitják meg a forgalom előtt a Transzfogarasi út Piscul Negru és Bilea-vizesés közötti szakaszát, ha ezt a helyszíni ellenőrzések megerősítik, és az időjárási viszonyok lehetővé teszik – jelentette be kedden Cristian Pistol.
Közvitára bocsátja kedden a környezetvédelmi minisztérium a roncsautóprogram pályázati útmutatóját – jelentette be sajtótájékoztatóján Diana Buzoianu.
Diana Buzoianu ügyvivő környezetvédelmi miniszter szerint nem mindegyik önkormányzat alkalmazza azt a jogszabályt, amely a többlépcsős procedúrát egyszerűsítve lehetővé teszi a településekre bejáró veszélyes medvék azonnali kilövését.
Kelemen Hunor szerint a „közvetítőkön keresztül történő kormányzás nem működik”, és egy politikailag kinevezett miniszterekből álló kormány előnyösebb lett volna a kijelölt miniszterelnök által javasolt technokrata kabinetnél.
Eugen Tomac kedden kijelentette, hogy nem az ő személyes kormányának, hanem Románia kormányának kér majd bizalmat a parlamenttől.
Călin Georgescu kedden felszólította a parlament „hazaszerető” tagjait, hogy kezdeményezzék Nicușor Dan államfő hivatalából való felfüggesztését, aki szerinte „önkényesen” és „kihívóan” bízta meg Eugen Tomacot kormányalakítással.
4 hozzászólás