Hirdetés
Hirdetés

A székely virtust és góbéságot eleveníti fel az Udvarhely Néptáncműhely

•  Fotó: Kinda Botond

Fotó: Kinda Botond

Nyirő József legismertebb hőse, Uz Bence figuráját, szellemiségét idézi meg, a szülőföldhöz való ragaszkodást és a székely góbéságot eleveníti fel az Udvarhely Néptáncműhely új produkciója. A táncjáték bemutatója csütörtökön lesz.

Kovács Eszter

2021. február 22., 15:212021. február 22., 15:21

2021. február 22., 15:222021. február 22., 15:22

Sokadszor tér vissza Székelyudvarhelyre rendezni Orză Călin koreográfus, e legutóbbi produkciójának is legjobb helyszíne a Küküllő menti város és az Udvarhely Néptáncműhely, mesélte a bemutatót megelőzően.

„Az ember szívesen nyúl vissza fiatalkori olvasmányaihoz, így akadt a kezembe egy igen veretes kiadása az Uz Bencének és így született az előadás ötlete” – elevenítette fel a rendező-koreográfus. A próbafolyamat még tavaly elkezdődött, sőt a tánckar olyannyira lelkesen vetetett bele magát a munkába, hogy ragaszkodtak ahhoz, hogy a regényben megidézett helyszínre, Székelyvarságra is ellátogassanak.

Hirdetés

„Meg is ihletett minket ez a kiszállás, hiszen a nyirői irodalmi példából indulva ugyan, de felülemelkedtünk az eredeti műn, és kitágítottuk Uz Bence alakját, a mai politikai háttérbe is próbáltuk elhelyezni.

Idézet
Hiszen a székelység élete szinte minden pillanatában kihívások elé néz, akár a saját szimbólumainak a használatáról, akár az anyanyelvhasználatról van szó. Uz Bence pedig arról híres, hogy minden helyzetből kivágja magát, mindig talál frappáns megoldást

– árulta el Orză Călin.

A helytállás és az eszes túlélés kiemelkedő irodalmi jelképét, Uz Bence alakját azonban az előadás során a tánckar minden férfi tagja sorra magára ölti: mindenkori székely férfiú életét és sorsát a kívülről érkező idegen erők is alakítják, befolyásolják, nehéz próbák elé téve állhatatossága erejét,

Uz Bence pedig a szülőfölddel való sorsközösség vállalója, az ellenfelein való felülemelkedés, a székely megmaradás jelképe.

Egyébként a produkció címe (Uz Bence üzente) is arra a szándékra utal, hogy a rendező az „uzbencei” értékrendet szeretné közvetíteni, mintegy átörökíteni az utókornak.

Tündéri realizmus, szakralitás, líraiság és drámaiság, ugyanakkor egészséges népi humor hatja át a székelyek táncaiból (zömmel udvarhelyszéki táncokból) és népdalaiból ihletődő táncjátékot, amelynek az emelkedettségét klasszikus kórusművek fokozzák, ezért az előadásban az Alla Breve Vegyeskar is közreműködik. A zenei egyveleget továbbá egy kortárs popdal feldolgozása ellenpontozza, közreműködik a Heveder Zenekar, Melkuhn Róbert, Ferenc Dávid és Petres Attila, énekel Vaszi Levente.

A bemutató csütörtökön este 7 órától lesz a székelyudvarhelyi Művelődési Házban, az előzetes jelentkezés kötelező (zsomboriildiko@gmail.com emailcímen), az előadást pedig az érvényben lévő járványügyi szabályok értelmében félházzal játsszák.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. július 12., vasárnap

Elsőfokú árvízvédelmi készültséget rendeltek el Hargita és Kovászna megye egyes vízgyűjtőire

Elsőfokú (sárga jelzésű) árvízvédelmi készültséget rendelt el vasárnap az Országos Hidrológiai és Vízgazdálkodási Intézet (INHGA) az ország több megyéjében. A figyelmeztetés Hargita és Kovászna megye egyes vízgyűjtő területeit is érinti.

Elsőfokú árvízvédelmi készültséget rendeltek el Hargita és Kovászna megye egyes vízgyűjtőire
Hirdetés
2026. július 12., vasárnap

Amit a kasza levágott, a gereblye ne hagyja ott – videó

A kaláka megtartja, élteti és erősíti a közösségeket – vallják a X. Kaszáló Kaláka résztvevői. A háromnapos csíkszentkirályi eseménysorozat szombati programja hajnalban közös kaszálással indult Bakalján, mintegy ötven férfi csatlakozott.

Amit a kasza levágott, a gereblye ne hagyja ott – videó
2026. július 12., vasárnap

A nagylaki határátkelő felé autózik? Lassabb haladásra kell számítani vasárnap este

A nagylaki határátkelő felé tartó autósoknak lassabb haladásra kell számítaniuk vasárnap éjszaka: öt túlméretes szállítmány közlekedik több nyugat-romániai útvonalon, amelyek rendőri felvezetéssel haladnak, így időszakos forgalmi fennakadások lehetne

A nagylaki határátkelő felé autózik? Lassabb haladásra kell számítani vasárnap este
2026. július 12., vasárnap

Előzetesen kell regisztrálni idén is Orbán Viktor tusványosi előadására

Előzetes regisztrációhoz kötik idén is az Orbán Viktor tusványosi előadásán való részvételt – jelentették be a szervezők a rendezvény hivatalos közösségi oldalán.

Előzetesen kell regisztrálni idén is Orbán Viktor tusványosi előadására
Hirdetés
2026. július 12., vasárnap

Az ország túlnyomó részében továbbra is viharok várhatók

Újabb elsőfokú viharriasztásokat adott ki vasárnap az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország több régiójára.

Az ország túlnyomó részében továbbra is viharok várhatók
2026. július 12., vasárnap

Büntetőeljárás keretében vizsgálja a rendőrség a Bucsecs-hegységben lezuhant hegymászók ügyét

A Prahova megyei rendőrség büntetőeljárást indított gondatlanságból elkövetett emberölés és testi sértés miatt a szombat délután a Bucsecs-hegységben, Bușteni környékén sziklamászás közben lezuhant négy hegymászó ügyében.

Büntetőeljárás keretében vizsgálja a rendőrség a Bucsecs-hegységben lezuhant hegymászók ügyét
2026. július 12., vasárnap

Elhunyt Szolnoki Péter, a Bon-Bon együttes énekese

Elhunyt Szolnoki Péter Artisjus-díjas zenész, énekes, zeneszerző, hangszerelő, a Bon-Bon együttes énekese és fuvolistája. Halálhírét vasárnap a Bon-Bon együttes jelentette be a közösségi médiában.

Elhunyt Szolnoki Péter, a Bon-Bon együttes énekese
Hirdetés
2026. július 12., vasárnap

Hiába írunk júliust: Csíkszereda még a hegyeket is lekörözte hidegben

Július közepén inkább egy szeptemberi hajnalra emlékeztetett az időjárás Székelyföldön. Csíkszeredában 5 Celsius-fok alatti hőmérsékletet mértek vasárnap hajnalban, amivel még az Omu-csúcsot is megelőzte a hidegversenyben.

Hiába írunk júliust: Csíkszereda még a hegyeket is lekörözte hidegben
2026. július 11., szombat

Hiába lőtték ki a jószágokat tizedelő medvét, már „átvette a helyét” egy másik

Két nap különbséggel két medve pusztított ugyanazon a csernátoni esztenán: először tíz juh, másodszor egy szamár esett áldozatul.

Hiába lőtték ki a jószágokat tizedelő medvét, már „átvette a helyét” egy másik
2026. július 11., szombat

Így indítja újra a hírszolgtatást a közmédia

Megkezdődött a hírszolgáltatás fokozatos újraindítása az M1 képernyőjén, a közmédia rádiós felületein, valamint a digitális platformokon – közölte a Duna Médiaszolgáltató és a Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap (MTVA) sajtóosztálya.

Így indítja újra a hírszolgtatást a közmédia
Hirdetés