
Az iskolában tartották a március 15-i csíkszeredai ünnepségsorozat nyitórendezvényét
Fotó: Gecse Noémi
A csíkszeredai Petőfi Sándor Általános Iskola udvarán lévő Petőfi-szobornál emlékeztek az 1848–49-es forradalom és szabadságharc hőseire az egybegyűlt csíkszeredaiak szerda délelőtt.
2017. március 15., 20:392017. március 15., 20:39
Az ünnepi beszédek sorát László Károly, a Petőfi Sándor Általános Iskola igazgatója nyitotta meg.
„169 éve több ezer ember gyűlt össze a Magyar Nemzeti Múzeum előtt. Nem csak az számított nagy lépésnek, hogy az utcára vonuló emberek a hatalommal szembeni elégedetlenségüknek adtak hangot, hanem az is, hogy képesek voltak megfogalmazni igényüket, amely szerint életüket, nemzetüket saját maguk kormányoznák. Vajon mit jelent ma ez az összefogás a nemzet érdekében?” – tette fel a kérdést az igazgató.
Mint mondta, a magyar nemzetet saját közösségünkben kell keresnünk, amely közösség életmódja, értékrendje, elsőbbségi listája határozza meg a jövőt. László Károly ünnepi gondolatait követően az egybegyűlt ünneplők előtt mutatták be ünnepi műsorukat az iskola tanulói, forradalmi szavalatok és énekek hangzottak el.
• Videó: Iochom Zsolt
A műsor után a csíkszeredai tanintézet testvériskolájának, a budakeszi Széchenyi István Általános Iskolának az igazgatója, Czifra Zsuzsanna szólt az egybegyűltekhez. Az intézményvezető egy kérdéssel kezdte ünnepi beszédét.
„Fel szabad-e írni a csíkszeredai városháza homlokzatára magyarul azt, hogy ez a városháza? Csak látszólag ostoba kérdés ez. Csak az gondolhatja ezt, aki nem itt él. Aki naiv módon azt hiszi, hogy az egyesült Európában minden egyenjogú polgár azt kapja, amit megérdemel. Mert az alig lehet kérdés, hogy az ősidők óta itt élő, egykor a keresztény kontinens keleti végeiből érkező magyarok megérdemlik azt, hogy anyanyelvükön szólhassanak. Ennek ellenére ez a nyilvánvaló jog még ma is keserves küzdelem tárgya” – fogalmazott az intézményvezető.
Fotó: Gecse Noémi
Az ünnepséget Darvas-Kozma József esperes-plébános szavai zárták. A megemlékezés végén a jelenlevők koszorúkat helyeztek az iskola udvarán lévő Petőfi-szobornál.
Tíz éve még gyakori probléma volt, hogy penészes falak közt, rossz raklapokon tárolták az alapanyagokat, de ma ez már nem jellemző – a szakhatóság vezetője szerint folyamatosan javulnak a körülmények a Hargita megyei élelmiszeripari egységekben.
Összesítette a pénzügyminisztérium az Országos Adóhatóság (ANAF) szolgáltatásaival és a Privát Virtuális Tér (SPV – Spațiu Privat Virtual) elnevezésű platformmal kapcsolatban az adófizetők részéről beérkezett visszajelzéseket.
A NATO keleti szárnyának országai közül Romániában történik a legtöbb drónincidens Ukrajna közelsége miatt – jelentette ki keddi sajtótájékoztatóján az ügyvivő külügyminiszter.
Meghibásodás történt az ivóvízhálózaton, a javítási munkálatok ideje alatt szünetelni fog az ivóvíz-szolgáltatás szerdán Gyergyószentmiklós több utcájában 8-16 óra között.
Kedvezően véleményezte kedden a szenátus jogi bizottsága azt a törvénytervezetet, amely bírsággal vagy szabadságvesztéssel bünteti az egészségügyi dolgozókkal szembeni megfélemlítést vagy agressziót.
64 éves korában elhunyt Scherer Péter, az egyik legismertebb magyar színművész – adta hírül Facebook-oldalán az általa is alapított Nézőművészeti Kft. színtársulat.
Egy légtérvédelmi járőrszolgálatot teljesítő román F-16-os vadászgép lelőtt kedden Észtország fölött egy feltételezések szerint Ukrajnából érkezett drónt – számolt be a Reuters jelentése nyomán az Agerpres.
A Segítő Mária Római Katolikus Gimnázium öt éltanuló és közösségi életben is aktív végzőse hordozhatja a búcsús jelképeket az idei pünkösdi búcsún a hagyományoknak megfelelően.
A Kárpát-medence egész területéről és a diaszpórából is várják az alkotásokat a második alkalommal meghirdetett hímzett ünnepi asztalkendők pályázatára.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 3,9 százalékról 5,5 százalékra rontotta a 2026 végére vonatkozó inflációs előrejelzését, 2027 végére pedig 2,9 százalékos inflációval számol – jelentette be kedden Mugur Isărescu.
szóljon hozzá!