
Forrás: Édentől Keletre Filmklub
Schnedarek Ervin marosvásárhelyi filmes és pedagógus születésének századik évfordulója alkalmából szerveznek filmvetítést és beszélgetést Marosvásárhelyen csütörtökön a Brăila utca 10. szám alatti régi zsinagóga épületében.
2020. január 21., 12:132020. január 21., 12:13
2020. január 21., 12:142020. január 21., 12:14
Schnedarek Ervin 100 címmel tartanak filmvetítést és beszélgetést a marosvásárhelyi filmes és pedagógus születésének századik évfordulója alkalmából az Édentől Keletre Filmklub, az Erdélyi Audiovizuális Archívum és az András Lóránt Társulat közös szervezésében Marosvásárhelyen, január 23-án, csütörtökön a Brăila utca 10. szám alatti régi zsinagóga épületében, az András Lóránt Társulat székhelyén.
Száz éve, 1920. január 21-én született Schnedarek Ervin (1920–2008), Marosvásárhely legendás filmese és pedagógusa.
A Maros-Magyar Autonóm Tartomány idején működő Mozigépész Szakiskola tanára lett, később a Pionírok Házában és a Szakszervezetek Művelődési Házában vezetett filmkört, amely a fotókörhöz hasonlóan kreatív műhellyé vált. A filmklub lehetőséget adott kipróbálni a keskenyfilmes technikákat (8mm és 16 mm), pótolta a korban hiányos filmes képzést, és nem utolsó sorban minőségi szabadidős tevékenységet biztosított.
2019. augusztusában egy kiállításon mutatták be Schnedarek Ervin világát, az intézményeket, ahol filmesként dolgozott. Századik születésnapján alkotóként szeretnék bemutatni, hogy méltán tudja elfoglalni a helyét az erdélyi filmtörténetben.
Január 23-án egy beszélgetéssel egybekötött vetítést tartanak az András Lóránt Társulat székházában, ahol premierként vetítik le a 2019-ben a róla készült rövid dokumentumfilmet a Filmtett jóvoltából.
Ezen az estén a 100. születésnap tiszteletére közel 100 videót teszünk közzé az Erdélyi Audiovizuális Archívum weboldalán, a rekollekt.ro-n. Ezek közt kisfilmek, forgatási gyakorlatok, animációk és bemutatófilmek is lesznek az 1960 és 1992 közötti időszakból, melyeket ezentúl online is meg lehet tekinteni. A belépés ingyenes.
Program:
18:00 – vetítés: Erdély amatőrfilmesek lencséjén keresztül II., Schnedarek Ervin. Rendezte Németh Szabolcs Előd, 2019, 27 perc.
Ez egy websorozat második része, amelyik a Schnedarek Ervin-féle marosvásárhelyi amatőr filmklubról szól, amelyik az 1970-es és 80-as években az egyik legszínvonalasabb filmes műhely volt Romániában. Nemcsak magát a műhelyt és kiemelkedőbb alkotásait, hanem az alkotásokon keresztül az 1980-as évek Marosvásárhelyét mutatják be a filmklub egykori tagjai – Miholcsa Gyula, Toró Annamária és Haáz Sándor – segítségével.
18:30 – vetítés: válogatás Schnedarek Ervin (és diákjai) rövidfilmjeiből
A két Bolyai (dokumentumfilm,1970-es évek)
Nem / Nu (kisjátékfilm,1983)
Farsangtemetés Sófalván (dokumentumfilm,1982)
Rókavadászat (kisjátékfilm, 1970-es évek)
Tóparti Idill (animáció,1975)
19:15 – beszélgetés Schnedarek Erzsébet Evelynnel (Schnedarek Ervin lányával)
moderátor: Blos-Jáni Melinda, Németh Szabolcs Előd
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
Újabb figyelmeztetéseket adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt.
szóljon hozzá!