
Fotó: Borbély Fanni
Székelyföldön hiánypótló felsőoktatási képzéssel jelentkezik a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem Csíkszeredai Kara: a 2024/2025-ös tanévben elindítják a testnevelés tanárképző szakot. Ősszel tizenöt tandíjmentes és tíz tandíjas helyre lehet majd jelentkezni.
2024. június 14., 15:232024. június 14., 15:23
Elegendő egyetlen számadat ahhoz, hogy megértsük, miért is kell testnevelés szakot indítani a Sapientia EMTE Csíkszeredai Karán. Hargita megyében a tanfelügyelőség adatai szerint a 2023-24-es tanévben még mindig nyolcvanhárom testnevelés szakos katedra volt szabad az általános és középiskolákban. Vagyis
Fotó: Borbély Fanni
Tonk Márton: egyetemi küldetésről van szó
Tonk Márton, a Sapientia EMTE rektora több kollégájával közösen pénteken Csíkszeredában részletezte a testnevelés szak elindításának hátterét.
„A Román Felsőoktatási Minőségbiztosítási Ügynökség (ARACIS) legutóbbi ülésén engedélyezte a Sapientia EMTE Csíkszeredai Kara keretében a testnevelés szak elindítását, ezáltal
Ha egyetemi szinten nézzük, akkor a sport és testnevelés szakkal 33 alapszakra bővül a Sapientia egyetem alapképzéses portfóliója, és ezekhez társul 13 mesterszak; Kolozsváron ősszel geopolitika mesterszakot is indítunk ősztől” – sorolta a rektor. Mint részletezte, az egyetem missziójának tekintette mindig is, hogy reagáljon az adott térségekben megfogalmazott kezdeményezésekre. „Most pont egy ilyen történetről van szó:
Ma már örömmel mondhatjuk el, hogy a Sapientia Egyetem Sepsiszentgyörgyi Karán tavaly elindult sport és edző szak mellé a csíkszeredai sport és testnevelési szakot is oda tudjuk rendelni. Értelemszerűen egy olyan fejlesztésről van szó, ami közös »törzsön« kíván zajlani, ezek a szakok ugyanis egymásra fognak épülni.”
Fotó: Borbély Fanni
Felszólalása végén jelképesen kilépett a csíkszeredai térből, amikor így fogalmazott:
Lázár Ede: stratégiai szempont volt a helyszínválasztás
Lázár Ede, a Sapientia EMTE Csíkszeredai Karának dékánja hat évet ugrott vissza az időben. „2018-ban keresett meg Tánczos Barna, a Mens Sana Alapítvány elnöke és Nagy Attila, a Székelyföld Jégkorong Akadémia elnöke azzal az igénnyel, hogy kezdjünk együtt gondolkodni a szakmai képzésen, ugyanis erre hatalmas az igény Székelyföldön. Időközben megszületett a kuratóriumi döntés, így el is kezdtük a munkát. Mocsai Lajos, a budapesti Magyar Testnevelési és Sporttudományi Egyetem akkori rektora hatalmas lendülettel javítgatta és adta a tanácsokat a tantervünkkel kapcsolatban.
A partnereink segítségét ki kell emelnem, akik a létesítményeik rendelkezésünkre bocsátásával támogatnak: ilyen a Székelyföld Jégkorong Akadémia és az FK Csíkszereda. Nagy reményekkel vágunk bele” – fogalmazott a dékán.
Fotó: Borbély Fanni
Nagy Attila: a harmadik pontot is kipipáltuk
Nagy Attila, a Székelyföld Jégkorong Akadémia elnöke azt a nyitottságot köszönte meg az egyetemnek, amivel évekkel ezelőtt fogadta az ő megkeresésüket.
– tekintett vissza a közelmúltba Nagy Attila, aki az akadémia elnöki teendői mellett egy ideje a Román Jégkorong-szövetség elnöki teendőit is ellátja.
Fotó: Borbély Fanni
Miklóssy Ildikó: íme a részletek
Miklóssy Ildikó, a Sapientia Egyetem Biomérnöki Tanszékének vezetője a részletekbe is beavatott. „A testnevelés szak felépítése megfelel az országos szabványoknak, azonban vannak olyan eltérések, amiket érdemes kiemelni.
Érdekességként megemlítem, hogy mi is beépítettük azt, ami a nyugati egyetemeken a sporttudományokban egy ideje helyet kapott: ilyen például a biokémia vagy a táplálkozástudomány tantárgy. De a funkcionális edzéstervezés is helyet kapott a tantervben” – sorolta a tanszékvezető.
Fotó: Borbély Fanni
Az őszi felvételivel kapcsolatosan jelezte:
Kinek ajánlják ezt a szakot? – kérdeztük. „Testnevelő tanárokat fogunk képezni az alapképzésen. Hargita megyében a tanfelügyelőség adatai szerint a 2023-24-es tanévben még mindig 83 testnevelés szakos katedra volt betöltetlen. Itt jegyzem meg:
Ide kapcsolódóan a rektor megjegyezte: „segítségül fogunk hívni egy kiváló magyarországi szakmai partnert, a budapesti Magyar Testnevelési és Sporttudományi Egyetemet, amely már az akkreditációs folyamatban is minden szakmai segítséget megadott; a budapesti egyetem oktatói fogják tanítani majd az alapozó tantárgyakat.”
Fotó: Borbély Fanni
És a végére egy kis ráadás
Radák Zsolt, a Magyar Testnevelési és Sporttudományi Egyetem rektorhelyettese, a Sapientia EMTE Csíkszeredai Karának professzora online volt jelen a pénteki sajtóeseményen; ő egy kutatásukról ejtett szót.
Trandafir Norbert úszó olimpikon 2016-ban költözött Marosvásárhelyről Csíkszeredába, évek óta tart úszóedzéseket a Csíki Csobbanóban. Ő a sajtóeseményen azt mondta, hogy már ideérkezésekor amellett érvelt, hogy
Gratulálok önöknek, hogy elindították a felsőfokú képzést, bízom benne, hogy nem túl későn. Én ugyanis azt látom, hogy Csíkszeredában nagyon kevés a szakember, ezért óriási segítségünkre lesznek az új kollégák. Mert tudjuk, hogy akik más városban végzi el a testnevelési egyetemet, azok közül nem mindenki jön haza.”
Fotó: Borbély Fanni
A Richter-skála szerinti 3,3-as erősségű földrengés volt vasárnap este tíz óra előtt hét perccel.
Ittas gépkocsivezetőket nem azonosítottak, de gyorshajtót annál többet vasárnap délután a Maros megyei rendőrök, akik közúti razziát tartottak.
Rendőri kísérettel Ákosfalváról indul és Kolozs megye fele halad vasárnap este egy rendkívüli szállítmány, amelyre felhívják a gépkocsivezetők figyelmét.
A csíkszentmártoni református közösség önerőből felújította a gyülekezet parókiáját és imaházát és vasárnap hálaadó istentiszteleten ünnepelték meg mindezt.
A közel-keleti konfliktus miatt Katarban rekedt román állampolgárokat szállító repülőgép érkezik vasárnap Bukarestbe. A repatriáló járat a szaúd-arábiai Rijádból szállt fel, 183 román állampolgárral a fedélzetén.
A nemzetközi nőnap alkalmából a közösségi oldalán köszöntötte a nőket Nicușor Dan államfő.
Vasárnap 17 óráig Hargita megyében, a 15-ös országúton fokozott rendőri jelenlétre kell számítani.
Tizenhét személy kellett elhagyja az otthonát vasárnap délután amikor Dicsőszentmártonban egy tömbházlakásban tűz ütött ki. A lakás tulajdonosát égési sérülésekkel szállították kórházba.
A nyárádszeredai tűzoltók siettek segíteni vasárnap kora délután Iszlóba, ahol egy családi ház gyúlt meg.
Az országos cégbíróság (ONRC) vasárnap közzétett adatai szerint idén januárban 5403 cég szűnt meg Romániában, 47,22 százalékkal több, mint 2025 első hónapjában (3670).
szóljon hozzá!