
Félszáraz rozé bort érdemes fogyasztani az étel mellé
Fotó: Erdély Bálint Előd
Egy vidékünkön kevésbé megszokott, ám annál ízletesebb étel elkészítését mutatja be olvasóinknak ezúttal Karácsony József, a Főnix Konyha séfje, aki kakasherét és libamájat vásárolt és ezekből állított össze ragut. Természetesen a köret sem maradt el, amely vajas galuskából állt. A szakember arra biztat mindenkit, hogy ne ódzkodjon az ínyencségtől. A sikerhez csak egy jó recept kell.
2021. március 10., 11:092021. március 10., 11:09
„Csak megbánni lehet azt, ha valamilyen ételt nem próbálunk ki, hiszen ezáltal egy élménnyel kevesebbek leszünk. Éppen ezért bíztatok arra mindenkit, hogy ha elsőre talán ódzkodik is tőle, mégis próbálja ki a kakasherepörkölt elkészítését. Ha az én receptemet használja, biztosan nem fog csalódni, ezzel ugyanis családunkat, vendégeinket is meglephetjük” – fogalmazott Karácsony József, a Főnix Konyha séfje. Mint mondta, az egészséges, friss alapanyagot vidékünkön is be lehet szerezni a hentesüzletekben, de érdemes előre szólni, ha nagyobb mennyiséget szeretnénk vásárolni.
– viccelődött a szakács.
A jó receptet használva igazi finomságot tálalhatunk
Fotó: Erdély Bálint Előd
Első lépésként mindenképp tisztítsuk meg a frissen megvásárolt kakasheréket, vagyis hártyázzuk le és mossuk meg hideg vízben – tanácsolta a szakember. Ezután aprítsunk fel hagymát, piros- és zöldpaprikát, amiket fokhagyma práddal, sóval, valamint borssal ízesítve akár egyszerre is lepiríthatunk olívaolajban. Amikor megpuhultak és üvegesek lettek a zöldségek, akkor tegyük a serpenyőbe a kakasheréket, amelyeket le kell kérgesíteni. Pár perc után öntsük fel vízzel az ételt, hogy abban párolódhassanak meg a hozzávalók. Ekkor ismét fűszerezhetünk: használjunk sót, borsot, édes nemes őrölt pirospaprikát, valamint babérlevelet. „Kis idő múlva adagoljunk gombát is az ételhez, majd lassú tűzön hagyjuk főni nagyjából harminc percig. Közben persze pótoljuk a vizet, ha erre szükség van” – magyarázta Karácsony.
A májat érdemes egy nappal a főzés előtt kivenni a fagyasztóból, hogy az magától kiolvadhasson szobahőmérsékleten. „Ha fagyott májjal dolgozunk, akkor az szilánkosan törni fog, amikor az étel elkészítése közben megpróbáljuk kockákra vágni” – jegyezte meg a szakember.
Kiváló párosítás a kakashere és a libamáj
Fotó: Erdély Bálint Előd
Ezt a hozzávalót a legvégén kell a serpenyőbe tenni, hiszen percek alatt elkészül. Miután ez megtörtént érdemes csípőspaprika szósszal esetleg némi gulyáskrémmel ízesíteni az ételt, majd el is zárhatjuk a gázt.
– így a séf.
A séf úgy döntött, hogy vajas galuskát készít a nem mindennapi ragu mellé. Kezdésként vízzel töltött meg egy edényt – megsózta és olajat is öntött bele –, és ezt felforralta. Időközben négy nyers tojást kevert össze, nagyjából háromszáz gramm liszttel, amelyet sóval ízesített. Ezt szaggatta bele egy kanállal a forrásban lévő vízbe, majd 5–10 percig főni hagyta. Miután elzárta a gázt, még pár percig pihenni hagyta a galuskákat a vízben. Később vajat olvasztott fel a serpenyőben és ebbe forgatta bele a galuskákat. „Persze egyszerűen rá is lehet olvasztani vaj szeleteket a még forró galuskákra, de ha megpirítjuk az még különlegesebb ízhatást eredményez” – fogalmazott.
Tálaláskor friss petrezselyemmel díszítette a galuskákra öntött ragut, valamint némi savanyúságot is tette az asztalra, mondván, hogy az lényegesen megkönnyíti az emésztést.
Lemondott igazságügyi miniszteri jelöltségéről Melléthei-Barna Márton, aki ezt Facebook-oldalán jelentette be csütörtökön.
Maros megyében 1990 óta először írtak ki népszavazást, hogy lemondassanak egy polgármestert. A mezőszengyeliek június 14-én döntenek arról, hogy maradjon a jelenlegi községvezető vagy mennie kell.
Az ügyvivő egészségügyi miniszter csütörtöki nyilatkozatának előzménye, hogy hantavírus-járvány tört ki egy Európához közeledő óceánjáró hajón.
Dragoș Pîslaru ügyvivő munkaügyi miniszter szerint a helyreállítási és a kohéziós alapból megvalósuló beruházások miatt borítékolható, hogy Románia gazdasága növekedéssel zárja a 2026-os évet.
A kihívások éve lesz az idei – állítja a Maros Megyei Tanács elnöke, aki szerint az 1,18 milliárd lejes összköltségvetés fókuszában a megkezdett uniós pályázatok lezárása áll, miközben az állami források szűkössége miatt prioritásokat kellett felállítani.
A romániai üzemanyagárak jelenleg 16 százalékkal alacsonyabbak az európai átlagnál – nyilatkozta csütörtökön az Agerpresnek a Versenytanács elnöke.
Megnyílt a 11. Csíkszeredai Könyvvásár: a nyitónapon a gyerekeket Varró Dániel humoros gondolatai, a felnőtt közönséget pedig az olvasásról, figyelemről és kultúráról szóló ünnepi beszédek szólították meg.
Újra elkezdődik péntektől a tilosban parkoló járművek elszállítása Marosvásárhelyen, miután a városháza autója visszakapta a rendszámát a rendőrségtől.
Erősödött csütörtökön a román deviza az euróhoz képest, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank középárfolyama szerint 0,27 banival (0,05 százalékkal) 5,2661 lejre csökkent a szerdai 5,2688 lejről.
Baleset történt csütörtök délután a székelyudvarhelyi Hunyadi János utcában – jelezte olvasónk. A baleset során senki nem sérült meg. A környékbeli utcákban torlódás alakult ki.