Hirdetés
Hirdetés

A guberálókon nem fognak ki az új hulladékgyűjtő konténerek

Több digitális hulladékgyűjtő konténert is felfeszegettek

Több digitális hulladékgyűjtő konténert is felfeszegettek

Az elmúlt két hónapban több mint negyven helyszínre szerelték fel a digitális hulladékgyűjtőket Sepsiszentgyörgyön. Bár az új rendszer célja a szemetelés visszaszorítása lenne, a guberálók találtak módot rá, hogy feltörjék a konténereket.

Farkas Orsolya

2025. február 03., 11:112025. február 03., 11:11

2025. február 03., 11:152025. február 03., 11:15

A sepsiszentgyörgyi önkormányzat összesen száz okoskukára pályázott, amelyekből 62-t telepítettek mostanáig 44 különböző helyszínen. A hozzájuk tartozó kártyák kiosztása jelenleg is zajlik, rövidesen mindegyik konténert beüzemelik.

Fontos tudnivalók

A sepsiszentgyörgyiek már ismerkednek az új ökoszigetekkel, de az átállás nem zökkenőmentes. Máthé László, a TEGA Rt. vezérigazgatója kérdésünkre elmondta:

a konténereket nyitó telefonos alkalmazás már használható az androidos készülékeken, de az iOS alapú applikáció még nem működik jól.

Az alkalmazással országos szinten gond van, de ha változás történik, jelezni fogják a lakóknak.

Hirdetés

Arra is felhívta a figyelmet, hogy egy ökosziget körülbelül kétszáz lakást tud kiszolgálni, emiatt néhány esetben változott a hulladékgyűjtés helyszíne. A rendszer kialakításakor arra törekedtek, hogy a lakók a tömbházaikhoz legközelebbi konténereket használhassák, és ezt a kártyák kiosztásakor közölték is. Azonban nem mindenki jegyezte meg, melyik konténerhez tartozik a kártyája, így előfordul, hogy más konténernél próbálkozik. Fontos tudni, hogy

a kártya csak egy adott ökosziget használatát teszi lehetővé,

a lakóknak ehhez kell alkalmazkodniuk.

Van ennél nagyobb probléma

Máthé László szerint idő kell még ahhoz, hogy a város hozzászokjon az új rendszerhez. A gond inkább azokkal a lakókkal van, akik nem rendelkeznek hulladékszállítási szerződéssel, így kártyájuk sincs a kukák használatára. Emiatt a szemetet nem a konténerbe dobják, hanem mellé. Ezért arra kérik a lakókat, ha tudnak ilyen esetekről, jelezzék a TEGA számára, mert csak így szüntethető meg a probléma.

A guberálókat sem sikerült egyelőre visszaszorítani, Csíkszeredához hasonlóan Sepsiszentgyörgyön is több konténert felfeszítettek.

Az igazgató hangsúlyozta, hogy a rend és tisztaság megőrzésének egyetlen hatékony módja, ha a rongálások esetén azonnali rendőrségi beavatkozás történik. A lakosok a 0739-886-992-es telefonszámon értesíthetik a helyi rendőrséget, ha vandalizmust vagy szabálysértést észlelnek.

Korábban már felmerült a kamerás megfigyelés lehetősége is. „Tíz lakótársulásnak küldtük ki a javaslatot, hogy szereljünk fel kamerát. Ebből kettő válaszolt, így csak két helyszínen szereltük fel” – mondta el a TEGA vezetője. Ahhoz, hogy a kamerák működjenek, áramra és internetre van szükség. Az internetköltséget állta volna a köztisztasági vállalat, de az áramot a lépcsőházakból kellett volna biztosítani, ezt viszont már nem vállalták a lakók.

Hirdetés
3 hozzászólás Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. augusztus 11., kedd

Szempont a tisztaság: öt román tengerparti strand kapott idén Blue Flag-minősítést

Románia öt tengerparti strandja került fel idén a Blue Flag (Kék Zászló) világtérképére. Ez egy nemzetközi program, amiben a tisztaság, a környezetvédelem és a tengerparti területek fenntartható fejlődése a fő szempont.

Szempont a tisztaság: öt román tengerparti strand kapott idén Blue Flag-minősítést
Hirdetés
2026. augusztus 11., kedd

Az eMAG megmutatja, hogyan segít a foci az érzésekről beszélni (videóval)

A futball sok családban nemcsak közös időtöltés, hanem érzelmi kapocs is: az eMAG kutatása szerint a futballrajongó apák 74%-a érzi úgy, hogy a sport szorosabbá teszi kapcsolatát gyermekével.

Az eMAG megmutatja, hogyan segít a foci az érzésekről beszélni (videóval)
2026. augusztus 11., kedd

Hátulról, teljes sebességgel – nyilvánosságra hozták a halálos biciklisgázolást rögzítő videót

Meghalt az a férfi a kórházban, akit néhány nappal korábban egy Argeș megyei településen elütött egy autó, miközben az országút szélén közlekedett kerékpárral. A levegőbe repült, miután hátulról, teljes sebességgel elgázolták.

Hátulról, teljes sebességgel – nyilvánosságra hozták a halálos biciklisgázolást rögzítő videót
Hirdetés
2026. augusztus 11., kedd

A korábbi becsléseknél gyorsabban csökken a Duna vízszintje Csernavodánál

A Duna vízszintje mindössze három centiméterrel haladta meg hétfőn este az atomerőmű működéséhez szükséges minimumot Csernavodánál – közölte a Román Vízügyi Igazgatóság (ANAR).

A korábbi becsléseknél gyorsabban csökken a Duna vízszintje Csernavodánál
2026. augusztus 10., hétfő

Megtámadta az alkotmánybíróságon az államfő az új feddhetetlenségi törvényt

Nicușor Dan megtámadta az alkotmánybíróságon a parlamentben múlt héten elfogadott új feddhetetlenségi törvényt – közölte hétfőn az elnöki hivatal.

Megtámadta az alkotmánybíróságon az államfő az új feddhetetlenségi törvényt
2026. augusztus 10., hétfő

Most ön is elmondhatja, hogyan látja Maros megye jövőjét

Mit tud a lakosság a Maros megyét is érintő méltányos átállási programról, a munkahelyek megszűnéséről, átalakulásáról? Hogyan látja a települése jövőjét? – ezekkel a témákkal is foglalkozik a napokban közzétett kérdőív.

Most ön is elmondhatja, hogyan látja Maros megye jövőjét
Hirdetés
2026. augusztus 10., hétfő

Ismét apad a Duna Csernavodánál, napokon belül teljesen leállhat az atomerőmű

Nem bizonyult tartósnak a Duna vízszintjének emelkedése Csernavodánál, fel kell készülni arra, hogy néhány napig teljesen le kell fog állni az atomerőmű – jelentette be Alexandru Bușoi energetikai államtitkár hétfőn.

Ismét apad a Duna Csernavodánál, napokon belül teljesen leállhat az atomerőmű
2026. augusztus 10., hétfő

Cseke: az RMDSZ első opciója egy nagykoalíció létrehozása az új kormány érdekében

Az RMDSZ első opciója egy teljes jogkörű kormány megalakítására egy „nagykoalíció” létrehozása, más országok mintájára, hogy megakadályozzák a szélsőséges erők kormányra jutását – jelentette ki hétfőn Cseke Attila ügyvivő fejlesztési miniszter.

Cseke: az RMDSZ első opciója egy nagykoalíció létrehozása az új kormány érdekében
2026. augusztus 10., hétfő

Akiknek a jogosítványa bánta a gyorshajtást

Harminckét járvezetői engedélyt függesztettek fel a hétvégén a hatóságok Maros megyében, de olyan sofőrt is feltartóztattak, aki nem rendelkezett jogosítvánnyal – tájékoztat a Maros Megyei rendőr-főkapitányság.

Akiknek a jogosítványa bánta a gyorshajtást
Hirdetés