
Sarlatán fát, azaz svéd berkenyét ültettek el a színház előadás népszerűsítésére
Fotó: Veres Nándor
Mi is a színház? – ezt a kérdést járják körül a Sarlatán című darabban, amelyet Tom Dugdale amerikai rendező rendezett, és amelynek szövegét közösen írta meg a darab főszereplőjével, Hatházi András Jászai Mari-díjas színésszel. A produkció csak ebben a színházi évadban lesz látható Csíkszeredában, a premierjét június 9-én tartják a Csíki Játékszín Hunyadi László Kamaratermében.
2022. június 02., 14:442022. június 02., 14:44
A sarlatán című színházi alkotás népszerűsítésére sarlatán fát, azaz svéd berkenyét ültettek el a Csíki Játékszín mellett az alkotók, a darabról tartott csütörtöki sajtótájékoztató részeként.
Az alkotás folyamatáról, a színészet oktatásáról szól a darab, azt a kérdést járja körül, hogy mi a színház. „A járvány ideje alatt az online színházi előadások arra ébresztettek rá, hogy a színházhoz elengedhetetlen, hogy egy térben legyenek a szereplők és a nézők, a személyes jelenlét adja a lényegét” – magyarázta Tom Dugdale amerikai rendező, hozzátéve, hogy bármi lehet színház, akár ez a sajtótájékoztató is, ahol egy kanapén ülve beszélgetnek egymással az emberek. Szerinte
A darab szövegkönyvét egyébként Hatházi András Jászai Mari-díjas színésszel, a kolozsvári Babeş-Bolyai Tudományegyetem Színház és Televízió Karának egyetemi oktatójával együtt írták meg, ők korábban más projekteken is dolgoztak már együtt.
Tom Dugdale, amerikai rendező
Fotó: Veres Nándor
„A szöveg nem végleges, az adott helyzethez, történesekhez igazítjuk, ezért lehet hogy a premierhez képest a következő előadáson már más fog elhangzani. Szerintem az előadás amúgy sem egy múzeumi tárgy, hanem egy alkotási folyamat” – fogalmazott Hatházi. A darabban szereplő fiatal színészek úgy fogalmaztak, az előadás olyan mint egy film, életszerű, valóságos, ahol a nézők nagyon közel vannak. Éppen ezért el kellett hagyniuk színészi játékukból a nagy teátrális gesztusokat, amelyek a nagyszínpadi produkciókra jellemzőek.
Fotó: Veres Nándor
A sarlatán című stúdióelőadást csak ebben az évadban játsszák Csíkszeredában, a helyi társulat Hunyadi László Kamaratermében június folyamán hat alkalommal lesz megtekinthető. A premier június 9-én lesz 19 órától, ezt követően 10-én szintén 19 órától, 14-én 17 órától, 15-én ugyancsak 17 órától, 16-án 17 és 19 órától játsszák a darabot. Az előadáson román és angol nyelvű feliratozás is lesz. Szereplők: a tanárt Hatházi András játssza, Konstantint Nagy Gellért, Nyinát Balázs-Bécsi Eszter.
A csendőrök beavatkozására volt szükség vasárnap Eforie tengerparti strandjain, miután több turista figyelmen kívül hagyta a vízimentők által kitűzött vörös zászlót, és a kétméteres hullámok közé merészkedett.
Az alapbérek differenciálása a kórház besorolásának megfelelően, a jövedelem védelme és a finanszírozás garantálása – a szakszervezetek közös javaslatot dolgoztak ki a bértörvénytervezet módosítására. Elkezdődhetnek az alkalmazások is a kórházakban.
Több tíz kilométeren át 1800–2000 méteres magasságban kígyózik, sokan a romániai tereputak királyának tartják. Aki a Transalpinát már bejárta, lehet fogalma róla, de a belőle leágazó Strategica még azt is lepipálja.
A rendőrök őrizetbe vettek három, 18 és 24 év közötti fiatalembert, akiket azzal gyanúsítanak, hogy egy TikTokon terjedő álhír miatt szombaton részt vettek egy bevetésre siető mentőautó megtámadásában a Kolozs megyei Récekeresztúron.
A belügyminisztérium Katasztrófavédelmi Főosztályának (DSU) vezetője, Raed Arafat szerint a Kolozs megyei mentőszolgálat munkatársainak megtámadását az az álhír váltotta ki, amely szerint „egy fekete mentőautó gyerekeket rabol”.
Botokkal, fejszékkel és kövekkel támadtak rá a Kolozs megyei mentőszolgálat munkatársaira, akik egy beteget próbáltak ellátni Récekeresztúron. A mentőautó sofőrje súlyosan megsérült – közölte vasárnap a Facebook-oldalán az egészségügyi minisztérium.
Az együtt végzett munka örömét, az aratás hagyományát és a kaláka közösségformáló erejét is megtapasztalhatták az érdeklődők szombaton Csíkszentkirályon.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) vasárnapi előrejelzése szerint hétfő 10 órától szerda 21 óráig az egész országban kánikulára, rendkívül magas hőmérsékletekre, fokozott hőterhelésre és trópusi éjszakákra van kilátás.
Nyolc centiméterrel nőtt a Duna vízszintje a csernavodai atomerőműnél, ami biztosítja a létesítmény további működését – közölte vasárnap a Facebook-oldalán Radu Miruță.
Mehringer, Co Lee és a Blahalouisiana Sziget fesztiválos koncertjét is láthatják majd a közmédia nézői az M1-en – közölte a Duna Médiaszolgáltató Nonprofit Zrt. szombaton az MTI-vel.
szóljon hozzá!