
A Sapientia aquatica baktériumfaj típustörzsének sejtjei kristályibolya festést követően fáziskontraszt mikroszkópos felvételen
Fotó: dr. Felföldi Tamás
A tudomány számára egy újabb, eddig ismeretlen baktériumnemzetséget, illetve fajt tenyésztettek ki és azonosítottak a Szent Anna krátertóból a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem (EMTE) és az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) mikrobiológusai, Felföldi Tamás (ELTE, Budapest) mikrobiológus irányításával. Az új baktériumnemzetséget Sapientia aquatica néven jegyezték be.
2019. október 09., 16:152019. október 09., 16:15
2019. október 09., 18:212019. október 09., 18:21
A kutatás eredményeit a szakterület egyik legelismertebb tudományos folyóiratában is közölték. „Az elnevezésben a Sapientia szó arra utal, hogy a baktériumot a Sapientia egyetem laboratóriumaiban izolálták, az aquatica fajnév pedig a vízi eredetre vonatkozik.
– fejtették ki a Sapientia egyetem szerkesztőségünknek is eljuttatott közleményében. Egyébként nem ez az egyetlen új baktériumnemzetség, amelyet a két egyetem mikrobiológusai és diákjai felfedeztek a krátertóból, ugyanis korábban Máthé István (Sapientia EMTE) és Felföldi Tamás (ELTE) oktatók vezetésével tartott kutatások során
Két olyan zenekar várta péntek este a tusványosi közönséget, amely nem először állt az itteni színpadon: a Maszkura és a tücsökraj, valamint a 4S Street egyaránt ismerősként tért vissza.
A Padina térségében talált több fémdarab feltehetően abból a drónból származik, amelyet pénteken a román légierő egyik F-16-os vadászgépe lőtt le – közölte Buzău megye prefektusa.
A textiliparban végzett fogyasztóvédelmi ellenőrzések szerint az elemzett minták 67 százaléka nem felelt meg az előírásoknak: a címkéken feltüntetett összetétel nem egyezett meg a felhasznált anyagokkal – derül ki a hatóság féléves összesítéséből.
Komoly digitális biztonsági kockázatokat rejthet a kávézókban, repülőtereken vagy szállodákban elérhető ingyenes wifi használata – figyelmeztetett pénteken az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).
A védelmi minisztérium képviselői pénteken közölték, hogy mielőtt a román légierő F-16-os vadászgépe megsemmisítette a román légtérbe engedély nélkül behatolt drónt, az olasz légierő Eurofighter Typhoon gépe is rakétát indított rá, de nem találta el.
Négy férfi keveredett verekedésbe péntekre virradóra egy marosvásárhelyi vendéglátóegység teraszán, a konfliktus során egyikük fejsérülést szenvedett, ezért kórházba szállították.
Vesztegetés elfogadásának gyanúja miatt őrizetbe vette a DNA a bukaresti fegyvergyár vezérigazgatóját, Mihai Rafiut, valamint a plopeni-i fegyvergyár vezérigazgatóját és kereskedelmi igazgatóját, Alexandru Tiberiu Pîrvut és Liliana Sorescut.
A kiszámíthatóság, a megmaradás és a politikai érdekképviselet kérdései kerültek a középpontba a 35. Tusványos hagyományos nemzetpolitikai kerekasztalán, ahol magyar szervezetek vezetői értékelték közösségeik helyzetét és a jövő kihívásait.
Elfogadták a Barátok kertje és a Fűzhát övezeti rendezési terveit a csíkszeredai önkormányzati képviselők pénteki, rendkívüli ülésén. A városvezetés szerint ezzel hosszú távon új lakóövezetek kialakításának alapjait teremtették meg Csíksomlyón.
Román F–16-os vadászgép semmisített meg pénteken egy drónt, amely behatolt a román légtérbe – jelentette be Nicușor Dan államfő.
1 hozzászólás