
Az eseménynek a Petőfi Sándor Művelődési Központ ad otthont
Fotó: Balázs Katalin
2011 óta január 11-én, Szathmáry Pap Károly születésnapján ünnepeljük a romániai fotográfia napját. E jeles nap alkalmából rendhagyó fotókiállításra készül Gyergyóalfaluban a Gyergyói Fotóklub.
2025. január 07., 15:162025. január 07., 15:16
A gyergyóalfalvi Petőfi Sándor Művelődési Központ és a Gyergyói Fotóklub január 11-én, szombaton közös rendezvényre hívja az érdeklődőket a romániai fotográfia napja alkalmából. Délelőtt 11 órától a kultúrotthonban a résztvevők megismerhetik a kolozsvári Szathmáry Pap Károly, 1812. január 11-én született fotóművész történetét, aki a romániai fotográfia kiemelkedő alakja volt.
Szathmáry Pap Károly életútjának ismertetője után a közönség tagjai régi fényképezőgépeket csodálhatnak meg, kipróbálhatják a cianotípiát – ami egy különleges fotográfiai eljárás, más néven „kéknyomat” –, és megtudhatják, hogyan lehet akár egy cipősdobozzal fényképet készíteni.
Ezt követően 16 órától az Új Galériában folytatódik az ünneplés, ahol Hátszegi Csaba, a Homoród Fotóklub elnöke Számvetés – válogatás évtizedek képeiből című kiállítását nyitják meg.
Az ankarai NATO-csúcs alkalmat teremt arra, hogy a szövetségesek ismét kiemelt figyelmet fordítsanak a fekete-tengeri térség biztonsági helyzetére, valamint a drónincidensekre – közölte az elnöki hivatal.
A munkaügyi felügyelők ellenőrzik a napokban, hogy a munkáltatók betartják-e a rendkívüli hőség idejére előírt munkavédelmi intézkedéseket, és a jogsértéseket büntetni fogják – közölte hétfőn Mihai Uca, a Munkaügyi Felügyelőség vezetőhelyettese.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök szerint mérsékelni kell a politikai nyilatkozatok hangnemét, mert csak így folytatódhat érdemi párbeszéd a pártok között, és kerülhető el a kormányválság elhúzódása.
A nyári érettségire feliratkozott diákok 98,2 százaléka vett részt hétfőn a román nyelvből és irodalomból tartott írásbeli vizsgán – számolt be az oktatási minisztérium.
Megjelent hétfőn a Hivatalos Közlönyben az érettségi kötelező tantárgyából tartandó írásbeli vizsga egy nappal történő elhalasztásáról szóló miniszteri rendelet.
12,6 millió lejes kincstári hitel felvételéről döntött Hargita Megye Tanácsa. A kölcsönt három beruházás finanszírozására fordítanák, miközben a korábbi hitelkeretek felhasználását is átcsoportosították, és döntöttek a homoródi területek rendezéséről is.
Két újmisést szenteltek fel hétfőn, Szent Péter és és Szent Pál napján a gyulafehérvári székesegyházban. Az újmisések a megbízólevelüket is megkapták amellyel segédlelkésznek nevezték ki őket.
Általában meleg marad az idő a következő két hétben, de lesznek átmeneti lehűlések is, és főként július elején esőkre is számítani kell – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) június 29. és július 12. közötti előrejelzéséből.
Megoldhatónak tartották a hétfői román nyelv és irodalom írásbelit azok a székelyudvarhelyi végzősök, akiket a vizsga után kérdeztünk. Noha a rendkívüli hőség is nehezítette a vizsgát, a feladatsor nem okozott különösebb meglepetést.
Egy nappal elhalasztják a keddi matematika és történelem írásbeli vizsgákat a várható rendkívüli hőség miatt.
szóljon hozzá!